Obowiązkowe wyposażenie domu seniora – na co zwrócić uwagę

Materiał zewnętrzny

Warunki lokalowe, jakie należy zapewnić mieszkańcom domu seniora określone są przez Prawo budowlane. Reguluje ono wymogi jakie musi spełnić konstrukcja budynku oraz pomieszczenia znajdujące się wewnątrz. Przede wszystkim cały kompleks musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy mieszkaniec domu seniora musi mieć możliwość przemieszczania się. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych konieczne jest więc zapewnienie windy, która będzie dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto, budynek musi być wyposażony w system alarmowy i przeciwpożarowy.

Dom zarejestrowany jako Dom Seniora musi posiadać określoną minimalną liczbę pomieszczeń. Wśród nich będą:
– pokoje mieszkalne
– pokoje pobytu dziennego (jadalnia, gabinet pomocy medycznej, pralnia i suszarnia, kuchenka, pokój gościnny, miejsce kultu religijnego, pomieszczenia pomocnicze i techniczne, potrzebne do zaspokojenia potrzeb sanitarnych mieszkańców.

Pokój mieszkalny jednoosobowy nie może być mniejszy niż 9m2, natomiast w wieloosobowym musi przypadać co najmniej 6m2 na osobę. Ponadto, maksymalna liczba osób w jednym pokoju to 3 w przypadku osób poruszających się samodzielnie i 4 dla leżących. W każdym pokoju musi znajdować się: łóżka rehabilitacyjne (indywidualnie dostosowane do potrzeb mieszkańca), stół z krzesłami, szafa na ubrania, szafka nocna oraz odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych. Ponadto, istnieje obowiązek wydzielenia jednej łazienki dla maksymalnie pięciu osób, a toalety dla 4 osób. Wymogi dotyczące warunków sanitarnych narzucają konieczność wydzielenia jednej łazienki dla maksymalnie pięciu osób oraz toalety dla liczby maksymalnej – 4 osób. Miejsca te muszą być wyposażone w uchwyty, które będą ułatwiały korzystanie.

Ponadto, każdy dom seniora powinien mieć odpowiednio wyposażoną recepcje. Ważne, aby była ona miejscem schludnym i przyjemnym, w którym mieszkańcy i ich goście będą czuli się dobrze od samego początku. Szczególnie istotne jest też urządzenie pokoju dziennego, w którym pensjonariusze spędzają większość czasu. Miejsce to powinno być przestrzenią do wspólnych zabaw, gier i oglądania filmów. Z pewnością niezbędny będzie stół z krzesłami (ilość takich zestawów dostosowana do liczby mieszkańców), przy którym można usiąść i na przykład zagrać w karty. Ważne, aby rzeczy te były wygodne. Ponadto, niezbędna będzie komoda, w której schowane będą gry i różne inne rzeczy wspólne. Telewizor najlepiej zamocować na ścianie. Powinien być umieszczony na takiej wysokości, żeby każdy miał na niego dobry widok. Dobrze też, aby telewizor był duży. Niektórzy pacjenci mogą mieć przecież poważne problemy ze wzrokiem.

Istotne będą też meble do stołówki. Komfort podczas jedzenia jest ważnym elementem codziennego funkcjonowania. Muszą one być przede wszystkim bezpieczne i trwałe. Dobrze, aby stoły miały zaokrąglone narożnikami blatów. Krzesła muszą być wygodne i odporne na zabrudzenia.

Poza umeblowaniem, o którym już wspominano, ważną kwestią w domu seniora jest likwidacje barier architektonicznych oraz zamontowanie w wielu miejscach dodatkowych poręczy. Każdy mieszkaniec chodzący, musi mieć komfort poruszania się. Ważne jest tez bezpieczeństwo. Szczególnie istotny jest jednak sprzęt do rehabilitacji oraz urządzenia wspomagające funkcjonowanie oraz higienę osób, które odznaczają się ze większą niepełnosprawnością. Niezbędne do poruszania się na terenie domu seniora będą wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki oraz kule. Nie każdy mieszkaniec przybywa do domu seniora z własnym sprzętem. Konieczne jest więc zapewnienie każdemu niezbędnego minimum. Ponadto, sprzęt rehabilitacyjny musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców i zapewniony im w ilości niezbędnej do zabiegów. Ważne są także wszelkiego rodzaju akcesoria do rehabilitacji, na których niektórzy pacjenci będą mogli pracować samodzielnie.

Najważniejszym i najbardziej potrzebnym sprzętem będą łóżka rehabilitacyjne. Łóżko dla seniora jest podstawowym elementem wyposażenia. Musi ono spełniać wymogi i standardy konieczne do wygodnego funkcjonowania mieszkańca, ale też funkcjonalne dla jego opiekunów. Warto zwrócić uwagę na materace wykorzystywane w łóżkach. Część pacjentów będzie potrzebować zastosowania materaca przeciwodleżynowego. Istotny jest też mechanizm, który steruje łóżkiem. Ważne aby był intuicyjny i niezawodny. Są to łóżka regulowane. Ponadto, łóżka rehabilitacyjne muszą być bardzo wygodne. Niestety, niektórzy będą na nich spędzać długie miesiące i lata. Z uwagi na różne wymagania osób, które przebywają w domach seniora, łóżka rehabilitacyjne powinny posiadać zróżnicowane parametry techniczne. Szczególnie istotnymi parametrami łóżek są: maksymalne obciążenie, które może przyjąć takie łóżko (od tego zależy jego konstrukcja oraz rodzaj materaca), zakres regulacji wysokości (zależny od stopnia niepełnosprawności użytkownika), wymiary powierzchni przeznaczonej do leżenia oraz jego typ. Dla niektórych pacjentów niezbędne będzie na przykład łóżko, podlegające w całości dezynfekcji.

5 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies