Zabytkowe auta czy rzadkie egzemplarze ekskluzywnych marek to dobra inwestycja. Decydując się jednak na kupno jednego z weteranów szos, warto o niego odpowiednio zadbać. Nie jest to przecież zwyczajny samochód, a więc i traktowanie powinien mieć wyjątkowe.
Kwestie prawne
W świetle polskiego prawa zabytkowym pojazdem jest taki, który zgodnie z artykułem 2 ustawy z 20 czerwca 1997 roku ma co najmniej 25 lat i od przynajmniej 15 jest wycofany z produkcji, większość jego konstrukcji to części oryginalne i został wpisany do rejestru zabytków (lub jest ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury). Czasami może się zdarzyć, że pojazd zostanie uznany za zabytkowy ze względu na wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne, lub fakt, że jeździły nim postacie historyczne.
Jak ubezpieczyć zabytek?
Samochody zabytkowe ze względu na swoja unikatowość rządzą się nieco innymi prawami. Weteranem szos raczej nie będziemy poruszać się codziennie, nie tak łatwo tez wyjechać nim za granicę czy w końcu ubezpieczyć. Status zabytku nie zwalnia właściciela wozu z obowiązku wykupienia polisy OC. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że autem- zabytkiem będziemy jeździć głównie na okazjonalne zloty czy wystawy lub wypożyczać go na śluby czy inne komercyjne przedsięwzięcia, ubezpieczenie samochodu może nieco się różnić. Przede wszystkim pojazd taki można ubezpieczyć na okres krótszy niż rok, lecz nie krótszy niż 30 dni. Warto przy tym wiedzieć, ze tego typu polisa wygasa z ostatnim dniem jej trwania (bez automatycznego przedłużenia ubezpieczenia).
Znalezienie polisy OC jest możliwe, choć trzeba znacznie uważać na ceny gdyż w przypadku samochodów zabytkowych mogą one być znacznie wyższe. Problemem stają się raczej ubezpieczenia dodatkowe, takie jak AC, którego składka często zostaje ustalona po oględzinach pojazdu wykonanych przez rzeczoznawcę. Ciekawym rozwiązaniem jest brytyjskie ubezpieczenie Classic Car Insurance, które łączy w sobie polisę OC i AC oraz obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Tego typu polisa zapewnia ochronę pojazdu zarówno podczas jazdy po krajowych drogach, jak i w czasie zlotów i wystaw.
Przyjemności i obowiązki
Posiadanie zabytkowego auta to z pewnością prestiż i dobra inwestycja, która może przynosić profity w przypadku np. wynajmowania auta do celów komercyjnych. Warto jednak pamiętać, że historyczny pojazd nakłada na swojego właściciela również inne obowiązki. Poza koniecznością wykupienia ubezpieczenia, posiadacz cennego wozu powinien dobrze się nim opiekować, w celu utrzymania pojazdu w jak najlepszym stanie. Wszelkie modyfikacje powinny być konsultowane z konserwatorem zabytków, który również powinien wydać pozwolenia w przypadku wyjazdu auta za granicę.