Nowy Rok za granicą? Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze!

Wybierasz się na zabawę noworoczną za granicę? A może planujesz wyjazd do innego kraju na karnawał? Aby świetnie się bawić i pozostać w beztroskim nastroju jak najdłużej, zadbaj o bezpieczeństwo na drodze – zarówno podczas wyjazdu, jak i powrotu. Przekonaj się, co musisz mieć w samochodzie oraz o jakie sprawy zadbać jeszcze będąc w kraju. Przeczytaj nasze porady!

--- REKLAMA ---

Uwaga na drodze to podstawa

W okolicach sylwestra i Nowego Roku na drogach może panować lekki chaos. Kierowcy są myślami gdzie indziej – planują zabawy, prowadzą rozmowy ze znajomymi (liczymy na to, że przez zestawy słuchawkowe!), rozmyślają nad postanowieniami do zrealizowania w nadchodzącym roku. To szczególnie ważne, byś – mimo podekscytowania – zachował ostrożność, zwłaszcza jeśli wybierasz się za granicę.

Przeczytaj poradnik: https://kioskpolis.pl/co-zrobic-w-przypadku-stluczki-lub-wypadku-za-granica/ i upewnij się, że wiesz, jak postąpić w przypadku kolizji lub wypadku za granicą – bez względu na to, czy będziesz sprawcą, czy poszkodowanym.

Ubezpieczony na drodze – OC i AC

OC chroni Cię przez cały rok. Jeżeli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej, nie będziesz musiał wykupywać innego ubezpieczenia komunikacyjnego. Pamiętaj jednak, że są państwa, w których OC nie jest honorowane. Wówczas przed wyjazdem będziesz musiał wyrobić Zieloną Kartę, która ma ten sam zakres co OC, jednak przejmuje jej funkcję w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie. Z kolei w innych krajach zakupisz ubezpieczenie graniczne – działa zazwyczaj przez 15 dni i także odpowiada zakresem OC.

Na zagranicznej drodze przyda Ci się również AC. Jeśli spowodujesz wypadek i uszkodzisz auto, nie będziesz narażony na płacenie za naprawę z własnej kieszeni. Pamiętaj jednak, by sprawdzić zakres terytorialny w OWU! Może się okazać, że będziesz musiał poszerzyć ochronę (dopłacić) w przypadku wyjazdu poza granice Polski. By nie przepłacać, zdecyduj się na autocasco krótkoterminowe, np. 7- lub 15-dniowe. Wystarczy, że pokryje czas, który spędzisz za granicą.

Co trzeba mieć w aucie?

Aby uniknąć płacenia grzywny, a przy okazji móc skorzystać z natychmiastowej pomocy, upewnij się, że masz w aucie wszystkie niezbędne przedmioty. W polskim prawie są tylko dwa: gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Mimo iż za granicą mogą obowiązywać inne, Ty musisz stosować się wyłącznie do polskiego prawa.

Ważne jest położenie tych przedmiotów. Odblaskowy trójkąt ostrzegawczy może znajdować się w bagażniku, jednak gaśnicę musisz mieć pod ręką. Za zlekceważenie tego wymogu możesz zostać ukarany grzywną. Jeśli wybuchnie pożar, nie będziesz miał czas – a niekiedy możliwości – dostać się do tyłu auta. Warto umieścić gaśnicę np. pod fotelem.

Jeśli masz już OC – bądź jego zamiennik: Zieloną Kartę – wykupiłeś AC obejmujące ochroną kraj, do którego się udajesz, a także upewniłeś się, że w samochodzie znajdują się obowiązkowe przedmioty (warto do nich dodać apteczkę i kamizelkę odblaskową, choć za ich brak nic Ci nie grozi), możesz wyruszać. Życzymy cudownej i niezapomnianej zabawy, a wcześniej bezpieczniej i miłej podróży!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments