Home Dom i ogród Nowoczesny czajnik do domu – jaki wybrać?

Nowoczesny czajnik do domu – jaki wybrać?

Czajnik elektryczny to proste urządzenie, które spotykamy w większości domów czy biur. Za każdym razem, gdy się zepsuje i stajemy przed koniecznością kupienia kolejnego, napotykamy na coraz nowsze i bardziej funkcjonalne modele. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by wybrać najlepsze urządzenie!

Czajnik jednoosobowy czy dla całej rodziny?

Jednym z podstawowych parametrów czajnika bezprzewodowego jest pojemność – o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Czajnik o mniejszej pojemności lepiej sprawdzi się dla osoby żyjącej w pojedynkę, bo nie tylko skróci czas oczekiwania na zagotowanie wody, ale również zajmie mniej miejsca na szafce i pozwoli ograniczyć zużycie prądu. To także świetne rozwiązanie dla osób, które czajnik zabierają w drogę lub do pracy. Z kolei większa rodzina będzie potrzebowała czajnika dużego, którego pojemność przekracza 1 l.

Pojemność czajnika najłatwiej określisz, przeliczając zapotrzebowanie na gorącą wodę na szklanki. Każda szklanka to ok. 250 ml, kubek nawet 300 ml.

Jaka grzałka najlepsza?

Dobry czajnik elektryczny składa się z mocnej i trwałej grzałki, która odpowiada za jego długą żywotność, a także za szybkie i dokładne podgrzewanie wody. Rodzaj grzałki wypływa również na minimalną ilość wlanej wody – zawsze musi być jej co najmniej tyle, ile za minimum uznał producent. W przeciwnym razie czajnik zostanie uszkodzony.

Rodzaje grzałek stosowanych w czajnikach to:

  • grzałka spiralna – to właśnie ona wymaga wlania większej ilości wody, by zostać przykryta. Jest stosowana w starszych modelach czajników. Szybko osadza się na niej kamień, co przyczynia się do krótszej żywotności urządzenia. Do ich zalet zależą atrakcyjna cena oraz cicha praca. Grzałki osiągają moc od 200 do 2200 W,
  • grzałka płytowa, wykorzystywana w nowocześniejszych modelach czajników elektrycznych. Na grzałce nie osadza się kamień, ale w postaci drobinek unosi się nad dnem – co jakiś czas trzeba go wylać i oczyścić czajnik. Moc tych grzałek znajduje się w przedziale 600 do 3100 W.

nowoczesny-czajnik-do-domu1.jpg

Trwała obudowa – materiał wykonania

Trwałość czajnika elektrycznego zależna jest nie tylko od grzałki, ale również obudowy. Kiedy te urządzenia zyskiwały popularność, dostępne były przede wszystkim ze średniej jakości tworzywa sztucznego, który łatwo się odbarwiał i brudził, a części można było odłamać. Obecnie dostępne są czajniki z:

  • tworzywa sztucznego – wciąż popularne, bo atrakcyjne cenowo, lekkie i bezpieczne z uwagi na to, że nie nagrzewają się tak jak np. metal. Niestety gotowanie w nich wody przekłada się na nieco plastikowy smak, a i wygląd tych czajników pozostawia wiele do życzenia,
  • stali szlachetnej – nowoczesne czajniki z termoizolacją, która ma zapobiec nagrzewaniu się czajnika i zapobiegać oparzeniom. To rozwiązanie pozwala też dłużej utrzymać ciepłotę wody po zagotowaniu,
  • szkła – niepopularne i nietrwałe, ale efektywne rozwiązanie. Takie czajniki są lekkie i niezwykle atrakcyjne wizualnie. Cenowo – mniej. Gotowana w nich woda nie przechodzi smakiem ciał obcych, a więc jest zdrowa i smaczna. Niestety ścianki mocno się nagrzewają,
  • ceramiki – czajniki te są droższe od szklanych, ponieważ najlepsze: dla smaku, zdrowia, estetyki, bezpieczeństwa w kuchni. Wadę może stanowić wysoka waga.

nowoczesny-czajnik-do-domu2.jpg

Trzy dodatkowe słowa o bezpieczeństwie

Ponieważ dużo napisaliśmy o bezpieczeństwie związanym z użytkowaniem różnych rodzajów czajników elektrycznych, na koniec chcemy wspomnień jeszcze o kilku kwestiach – funkcjach, które warto mieć w czajniku. Są to: ograniczenie przed włączaniem gotowania, gdy w czajniku nie ma minimalnej ilości wody, ograniczenie przed kolejnym uruchomieniem czajnika, gdy grzałka jeszcze nie straciła temperatury po poprzednich uruchomieniach, automatyczne wyłączanie czajnika po ściągnięciu z bazy, jeśli został zdjęty w trakcie gotowania, sygnały dające znać o zakończeniu pracy: migająca dioda, dźwięk.

0 0 vote
Article Rating
Więcej w  Dom i ogród
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments