Mózg jest najważniejszym organem w ludzkim ciele… zdaniem mózgu oczywiście. Chyba nikt z Was nie wątpi, że takie centrum dowodzenia zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ gdy ono zacznie szwankować, cała reszta zacznie się sypać zaraz za nim. W obecnych czasach, gdy narzucamy sobie ogromne wymagania, musimy ciągle się rozwijać (w pracy i życiu osobistym) oraz zapamiętywać ogrom informacji, czasem przydaje się wsparcie. Według nauki, takim wsparciem są środki nootropowe.
Czym są środki nootropowe?
Otóż nootropy to substancje (naturalne lub syntetyzowane), które poprawiają pamięć i funkcje intelektualne i chronią mózg przed toksynami, ale nie uzależniają i nie mają działania szkodliwego. Jeśli jakiś lek/suplement nie spełnia któregoś z tych założeń, nie powinien być nazywany nootropem, nawet gdy w jakiś sposób mózg wspomaga.
A jakie są popularne nootropy?
Jednym z najpopularniejszych jest modafinil, który w medycynie stosowany jest jako lek na patologiczne odczuwanie senności. Zdrowe osoby używają go w ramach „dopingu mózgu”, by zmniejszyć odczuwanie zmęczenia, podnieść motywację do pracy, ułatwić przepływ myśli i przyswajanie wiedzy, oraz poprawić neuroplastyczność, czyli zdolności adaptacyjne mózgu.
Inną, popularną grupą są racetamy. Bazowym racetamem jest używany w neurologii piracetam, jednak na jego bazie pwostało już wiele bardziej nowoczesnych i silniejszych w działaniu pochodnych, takich jak aniracetam, oksiracetam, pramiracetam, czy energetyzujący fenylopiracetam. Każdy z nich jest nootropem, jednak osoby zdrowe wybierają raczej te nowsze formy, ponieważ piracetam skuteczny jest tylko przy faktycznych zaburzeniach neurologicznych.
Wiele ciekawych nootropów wywodzi się z rosyjskiej myśli medycznej. Tutaj prym wiedzie najprawdopodobniej Semax, czyli peptyd stosowany w formie donosowych kropli, który ma poprawiać pamięć i koncentrację, a przy tym nierzadko też korzystnie wpływa na nastrój. Wielu użytkownikom bardzo pomaga, przy czym jest praktycznie wolny od skutków ubocznych, jednak nie wiedzieć czemu, nie jest dopuszczony w medycynie zachodniej Europy i Ameryki.
Nie należy zapominac o naturalnych nootropach, których również jest bardzo dużo. Działają one m.in. poprzez podnoszenie stężeń czynników regenerujących mózg, przez wpływ na kluczowe neuroprzekaźniki, czy też redukując stany zapalne w mózgu i kontrolując stres oksydacyjny. Najpopularniejsze naturalne nootropy to Gotu Kola, Bacopa Monnieri, Lion’s Mane, Ginkgo Biloba, Huperzia Serrata.
Chcesz wiedzieć więcej? Bądź na bieżąco z tematem i obserwuj Gra na nerwach – blog o nootropach i neuronauce.