Szacuje się, że co czwarty mężczyzna po 40. roku życia zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Jeszcze częściej dolegliwość ta rozpoznawana jest u kobiet. Wbrew pozorom jest to więc częsta przypadłość. Wyróżnia się różne jej typy, m.in. nietrzymanie moczu z przepełnienia. Jakie są jej charakterystyczne objawy i w jaki sposób sobie z nimi radzić?
W przypadku takiej dolegliwości jak nietrzymanie moczu przyczyny mogą być różne. Nietrzymanie moczu z przepełnienia rozpoznawane jest wówczas, gdy mocz przewlekle zalega w pęcherzu i mimowolnie wycieka. Związane jest to z zaburzeniami kurczliwości wypieracza. Często również pojawia się u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Jego tkanki zaczynają się rozrastać i naciskają na sąsiadującą z nim cewkę moczową. Objawia się to nie tylko częstym parciem na pęcherz, ale też zmniejszeniem strumienia moczu oraz jego niekontrolowanym wyciekiem.
Nietrzymanie moczu – przyczyny zalegania moczu w pęcherzu
Przepełnienie pęcherza może być powiązane z przyjmowanymi lekami lub przebytymi chorobami, np. polineuropatią cukrzycową. Zdarza się też, że jest konsekwencją picia zbyt dużej ilości kawy, nadwagi lub otyłości (1). Do problemu doprowadzić mogą ponadto przewlekłe zaparcia.
Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu jest niezwykle ważne. Może się bowiem okazać, że jej wyeliminowanie pozwoli zupełnie wykluczyć dolegliwość lub przynajmniej znacznie ją zminimalizować. Warto też pamiętać, że leki na nietrzymanie moczu wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. By je otrzymać, a tym samym spróbować sobie pomóc, niezbędne jest zgłoszenie się do specjalisty. Przeprowadzi on dokładny wywiad i zleci wykonanie badań, które pomogą znaleźć przyczynę nietrzymania moczu.
Leczenie nietrzymania moczu z przepełnienia
Jeśli za nietrzymanie moczu u mężczyzny odpowiada przerost gruczołu krokowego, wówczas konieczne jest leczenie choroby podstawowej. W terapii stosuje się odpowiednie leki, ale czasem to nie wystarcza i konieczna jest operacja, podczas której usuwana jest narośniętą część stercza.
W leczeniu nietrzymania moczu z przepełnienia stosuje się też odpowiednie leki. Dużą skutecznością wyróżniają się ponadto ćwiczenia mięśni dna miednicy. Po poradę w tym zakresie warto udać się do fizjoterapeuty (2). Dobrze jest zmodyfikować swoją dietę i wprowadzić do niej źródła błonnika, by uniknąć zaparć. Korzystna jest ponadto normalizacja masy ciała, gdyż otyłość i nadwaga mogą być jedną z przyczyn nietrzymania moczu.
Duże znaczenie ma stosowanie odpowiednich środków higienicznych. Dziś niewiele mają wspólnego z mało dyskretnymi podpaskami. Są chłonne, dobrze dopasowują się do ciała i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Można sięgnąć albo po wkładki, albo specjalną bieliznę, np. TENA Pants. Są różne ich rodzaje, można je więc wybierać w zależności od potrzeb. Zaprojektowane zostały dla kobiet i mężczyzn, by zapewnić im maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Łatwo się je zakłada i ściąga, w czym pomagają rozrywalne szwy boczne.
Życie z nietrzymaniem moczu wcale nie musi być wstydliwe. Dolegliwość można łatwo ukryć, a nawet przejąć nad nią kontrolę. Warto planować wyjścia do toalety oraz zwracać uwagę na ilość wypijanych płynów.
Warto pamiętać o tym, że nietrzymanie moczu może być objawem niektórych chorób. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Ukrywanie problemu nie sprawi, że ten zniknie, wręcz przeciwnie – może się nasilić i stać się jeszcze trudniejszy do wyleczenia.
Bibliografia:
- Wojtaszek Agnieszka, Nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4 (46), 2012, s. 190-192.
- Fiodorenko-Dumas Żanna, Paprocka-Borowicz Małgorzata, Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 20/1, 2014, s. 12-16.