Nie tylko koronawirus. Jak bezpiecznie pracować zdalnie?

Materiał zewnętrzny

Nagły wybuch pandemii koronawirusa spowodował radykalne zmiany w realizacji projektów i zadań przez wiele organizacji. Wiele osób z dnia na dzień zaczęło wykonywać swoje obowiązki, pracując na odległość. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy zdalnej z domu?

Przestrzegaj polityki bezpieczeństwa informatycznego firmy

Podstawową zasadą, jakiej powinieneś się trzymać, jest przestrzeganie polityki korzystania z systemów informatycznych firmy, opracowanej przez dział IT. Zapoznanie się z tym ważnym dokumentem to jeden z Twoich obowiązków jako pracownika przedsiębiorstwa.

Jeżeli jesteś osobą, która prowadzi własną działalność i nie stworzyła takich zasad, to warto skontaktować się z doświadczonym specjalistą ds. informatycznych, który Ci pomoże. Zachowanie odpowiednich procedur uchroni Cię przed utratą ważnych danych i pieniędzy.

W trakcie pracy zdalnej podczas koronawirusa korzystaj z VPN

Wielu osobom bezpieczna praca zdalna z domu w dobie koronawirusa kojarzy się z nieformalnym strojem i samodzielnie parzoną, aromatyczną kawą. Głównie jednak powinna być ona kojarzona z tunelem VPN, który służy do zaufanego połączenia z siecią firmy.

Wdrożenie tzw. Virtual Private Network jest niezbędne, jeżeli chcemy zachować poufność danych przesyłanych pomiędzy pracownikiem wykonującym obowiązki zdalnie a serwerową infrastrukturą firmową. Korzystanie z niej powinno być elementem polityki bezpieczeństwa.

Bezpieczna praca z domu to również aktualne oprogramowanie

Wbudowane w system Windows mechanizm automatycznych aktualizacji mają wielu przeciwników. Niespodziewane uruchomienie procesu uaktualniania może grozić przypadkową utratą danych. Dbanie o aktualność oprogramowania jest jednak nader istotne.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo w trakcie pracy zdalnej, nie możemy odkładać ważnych aktualizacji. Priorytetowe jest również aktualizowanie programów do edycji dokumentów, przeglądania plików PDF, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych czy przeglądarki internetowej.

Zainstaluj na swoim komputerze program antywirusowy

Rozwój globalnej sieci i oprogramowania spowodował dynamiczny przyrost wielu zagrożeń. Wirusy zagrażające bezpieczeństwu naszych danych mogą być przesyłane poprzez fałszywe wiadomości e-mail, dodawane jako załączniki albo pobierane przez niezaufane strony www.

Niezbędnym narzędziem, które pomoże nam chronić się przed tymi niebezpieczeństwami, jest pakiet antywirusowy. Jednymi z polecanych rozwiązań są produkty marki Bitdefender. Nie wpływają one na pracę komputera, działają w tle i analizują zapis oraz odczyt danych.

Łącz się tylko z zaufanymi sieciami Wi-Fi pracując zdalnie

Jedną z podstawowych zasad, jaką należy stosować pracując zdalnie, nie tylko w trakcie pandemii koronawirusa, jest łączenie się z zaufanymi i dobrze zabezpieczonymi sieciami. Używamy domowego Wi-Fi lub hotspotu z telefonu, nie korzystamy z otwartego dostępu.

W żadnym wypadku nie powinniśmy wykorzystywać – zarówno służbowo, jak i prywatnie – ogólnodostępnych sieci bezprzewodowych w miejskich parkach, galeriach handlowych czy dworcach. Łączenie się z nimi powoduje ryzyka wykradnięcia transmitowanych danych.

Bezpieczeństwo pracy zdalnej z domu zależy od Ciebie

Przestrzeganie firmowej polityki bezpieczeństwa, łączenie się z internetem poprzez zaufane sieci Wi-Fi oraz tunel VPN, a także aktualne oprogramowanie to punkty, które musisz zapamiętać. Warto też zainstalować pakiet antywirusowy oferowany m.in. przez Bitdefender.

Więcej informacji na: https://bitdefender.pl/

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments