Nekrolog, klepsydra – jaka jest między nimi różnica?

Materiał zewnętrzny

Nekrolog i klepsydra – za ich pomocą zawiadamiamy o śmierci danej osoby. Obie formy w swojej treści zawierają podstawowe informacje dotyczące zmarłego, datę i miejsce ceremonii pogrzebowej. Czym się różnią?

Istota różnicy polega na sposobie upublicznienia

Nekrolog od klepsydry różni się sposobem, w jaki podajemy do wiadomości treść dotyczącą zmarłego. Jeżeli chcemy tylko, by osoby z naszej okolicy dowiedziały się o utracie przez nas kogoś bliskiego, wtedy powinniśmy wybrać formę klepsydry. Jeśli natomiast planujemy upublicznić tę informację szerszym kręgom odbiorców, to możemy oprócz klepsydry zastosować także nekrolog, który zostanie umieszczony w prasie.

Co zawiera nekrolog? Charakterystyka

Przykładowy nekrolog

Nekrolog zawiera oprócz imienia, nazwiska osoby zmarłej również takie informacje na jego temat, jak okoliczności i miejsce śmierci, datę pogrzebu, krótki opis osoby, którą żegnamy. Powinniśmy umieścić tu również szczegółowe dane dotyczące wykształcenia, stanowiska, a także wyrazy współczucia dla rodziny zmarłego.

Nekrolog jest formą swoistego pożegnania wystosowanego, nie tylko by poinformować dalszą rodzinę oraz przyjaciół zmarłej osoby o dacie pogrzebu, ale także zapoznać czytelników z informacjami dotyczącymi zmarłego. Nekrolog w dzisiejszej jego formie ma dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, ponieważ umieszczony jest w prasie lub innym medium informacyjnym.Nekrolog może się ukazać również w formie audycji radiowej, dłuższego artykułu prasowego lub też programu telewizyjnego, który ma na celu uczcić pamięć osoby zmarłej.

Dużo zależy od nadawcy nekrologu

Jeżeli mieszkamy z dala od miejsca pochówku osoby nam bliskiej i nie jest nam znana specyfika danej miejscowości to, najlepiej poprosić o pomoc pracowników Zakładu Pogrzebowego i zapytać, w której lokalnej gazecie zamieścić nekrolog. Zakład Pogrzebowy oferujący kompleksową usługę pogrzebową zorganizuje wszelkie potrzebne dokumenty i formalności za nas na podstawie naszych pełnomocnictw. Wtedy zapewniony zostanie nam maksymalny komfort oraz pewność, że wszystko będzie zorganizowane i wykonane na najwyższym poziomie, przy minimalnym naszym zaangażowaniu. Jeśli jednak decydujemy się na publikację nekrologu powinniśmy dostarczyć szczegółowe informacje o osobie zmarłego, gdyż to nadawca ma największy wpływ na treść i wygląd nekrologu.

Rodzaje nekrologu

Wyróżnia się kilka rodzajów nekrologów, między innymi jest to nekrolog informacyjny, rocznicowy, wspomnieniowy, kondolencyjny oraz taki, który jest formą podziękowania. Ten ostatni stosuje się wówczas, gdy pogrzeb już się odbył i zawiera on podziękowanie dla uczestniczących w nim żałobników.

Klepsydra – forma bardziej powszechna

Klepsydra jest nieodłączną formą stosowaną w sytuacji śmierci osoby nam bliskiej i zazwyczaj to Zakład Usług Pogrzebowych zajmuje się jej wydrukiem i rozwieszaniem. Pracownicy zakładów pogrzebowych posiadają różnorodne wzory klepsydr, które będą odpowiadać różnym gustom i potrzebom. Wybierając ze wzorów, które udostępni nam zakład pogrzebowy zawsze mamy pewność, że forma klepsydry zachowa odpowiedni, poważny ton, właściwy rozmiar i będzie zawierała delikatne zdobienia, które podkreślą jej uroczysty charakter.

Tradycja pisania kartek pogrzebowych

Wraz z rozwojem druku wygląd dawnej “kartki pogrzebowej” zmieniał się. Od jej bardziej skomplikowanych form specjalnie zdobionych, misternie przygotowywanych za pomocą technik takich jak litografia i miedzioryt, klepsydra ewoluowała do dzisiejszej swej postaci utrzymanej w minimalistycznym stylu.

Treść klepsydry cmentarnej i jej obecny wygląd

Forma ta zawiera: imię i nazwisko osoby zmarłej, datę jej śmierci oraz datę i miejsce uroczystości pogrzebowych. Uboga treść, skromny element zdobiący oraz znak przynależności do danej grupy wyznaniowej nadają klepsydrze poważny, dostojny charakter. Dziś zarówno rozmiar, jak i wygląd klepsydry uległy standaryzacji. Styl drukowanych klepsydr cechuje czytelność i prostota. Dzięki temu czytający z daleka odróżni ją od zwykłego plakatu. Zazwyczaj rozpoznajemy ją po czarnym obramowaniu, czerni liter oraz niewielkim elemencie ozdobnym mającym przypominać nam żałobny styl.

Miejsca, gdzie można umieścić klepsydrę

Stosowne miejsca, specjalnie przeznaczone do rozwieszania tam kartek pogrzebowych to tablice przy kościołach, cmentarzach, a także szpitalach. Często klepsydry umieszcza się tam, gdzie przychodzi wiele osób.

Podsumowując, klepsydra charakteryzuje się prostotą formy i tym, że jest upubliczniana tylko lokalnie, a nekrolog udostępniony jest dla większej liczby osób oraz jest bardziej rozbudowany. To, co łączy obie formy, to cel, w którym się je tworzy – by poinformować rodzinę oraz przyjaciół zmarłego o dacie pogrzebu oraz w sposób piękny, uroczysty pożegnać osobę nam bliską.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments