Nauka gry na keyboardzie dla początkujących – poradnik muzyczny

Materiał zewnętrzny

Keyboard to niezwykle popularny instrument, od którego wiele osób zaczyna swoją przygodę z muzyką. Cechuje się niewygórowaną ceną, dlatego też często jego zakup może być dobrym pomysłem przed rozpoczęciem nauki gry na pianinie. Ten instrument cyfrowy posiada wiele różnorodnych funkcji przez co jest niebywale atrakcyjny dla najmłodszych dzieci. Możliwości oferowanych przez keyboard jest naprawdę wiele, warto jednak skoncentrować się przede wszystkim na aspekcie edukacyjnym. A mianowicie – jak mądrze rozpocząć naukę, aby sprawnie poznać podstawy gry na instrumencie klawiszowym?

Pierwsze spotkanie z instrumentem

Początki przygody z jakimkolwiek instrumentem można podzielić na dwa główne aspekty. Pierwszym z nich jest poznanie podstaw teoretycznych, a drugi to zaopatrzenie się w poprawne podstawy techniczne. Przed rozpoczęciem gry na keyboardzie należy uzyskać dobrą postawę siedzącą – z prostymi plecami i zgiętymi w łokciach rękoma. Łokcie i klawiatura powinny tworzyć jedną linię – aby to osiągnąć należy pamiętać o dobrym dopasowaniu wysokości krzesła bądź ławeczki. Dłonie powinny być lekko zaokrąglone – pomocna może być wizualizacja piłeczki tenisowej wewnątrz dłoni. Naukę z reguły rozpoczyna się od poznania podstawowych dźwięków, nut, wartości rytmicznych oraz nauki prawidłowego opalcowania utworów. Już podczas kilku pierwszych godzin można poznać swoje ulubione melodie. 

Jak wybrać dobrego nauczyciela?

Z reguły za najbardziej efektywną metodę nauki uznaje się lekcje z pedagogiem posiadającym odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w nauczaniu. Osoba kompetentna powinna być w stanie przejrzyście tłumaczyć różnorodne zagadnienia oraz obiektywnie i z dystansem, na bieżąco korygować błędy ucznia. W internecie można odnaleźć wiele ogłoszeń zarówno osób prywatnych, jak i szkół muzycznych oferujących naukę gry na keyboardzie. Jednak przed pójściem na pierwszą lekcję warto zweryfikować to, czy wybrana osoba faktycznie posiada opisane kwalifikacje. Obecnie ciekawym rozwiązaniem są także lekcje online, które umożliwiają rozwój muzyczny bez konieczności wychodzenia z domu. 

Czy samodzielna nauka ma sens?

Keyboard to instrument, który do pewnego etapu jest niebywale intuicyjny. Wiele osób decyduje się więc na samodzielną naukę. Może okazać się ona owocna, jednak należy dokładnie weryfikować wykorzystywane podczas nauki materiały. Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych kursów online, książek dla początkujących oraz aranżacji popularnych utworów na keyboard. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze osoba początkująca jest w stanie wyłapać wszystkie swoje błędy – dlatego warto choć na raz na jakiś czas skonsultować się z bardziej doświadczonym muzykiem. 

Gra na keyboardzie to umiejętność, którą pragnie posiąść wiele osób. Jest ona niezwykle rozwijająca i może być doskonałym początkiem wspaniałej przygody z muzykę. Na samym początku warto zaopatrzyć się w instrument dopasowany odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkownika. Najważniejsze są jednak odpowiednio duże pokłady motywacji oraz cierpliwości podczas codziennych ćwiczeń.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments