Urządzenie służące do wymiany i odzysku ciepła jest najważniejszym elementem centrali wentylacyjnej. Bez niego niemożliwe byłoby odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywanie go do nawiewanego i przefiltrowanego. Aby móc korzystać z wentylacji mechanicznej, trzeba oczywiście postawić na odpowiedni projekt dopasowany do domu. Kanały wentylacyjne muszą być rozprowadzone po każdym pomieszczeniu, w odpowiednim miejscu zostają umieszczone anemostaty, a także czerpnia i wyrzutnia. Właściwy plan jest niezbędny, by tłoczone powietrze na żadnym etapie nie napotykało na opór i trudność w przepływie. Dziś jednak zajmiemy się wyborem serca systemu rekuperacji i zastanowimy się, które parametry są najważniejsze i od czego zależy sprawność odzysku ciepła.
Rekuperator – poznaj jego budowę
Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jest . Zasadniczo składa się on zawsze z kilku elementów. Jednym z ważniejszych jest wymiennik, bo to za jego pośrednictwem dochodzi do przekazania ciepła do powietrza nawiewanego. Może być krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy albo spiralny. Dwa ostatnie rodzaje uważane są za najbardziej efektywne i uzyskują najlepsze parametry odzysku ciepła, sięgające nawet 90%. Aby powietrze mogło dostać się do wymiennika potrzebne są wentylatory i w każdym rekuperatorze mamy nawiewny i wywiewny. Rekuperator wyposażony jest także w dwa filtry powietrza, by-pass, a także odwodnienie i automatykę sterującą. Grubość obudowy wpływa na izolację termiczną i akustyczną, a także wytrzymałość urządzenia. Mamy tu do czynienia z płytą warstwową z rdzeniem z pianki poliuretanowej lub ostatnio coraz częściej stosowanym spienionym polipropylenem (EPP). Poszczególne elementy rekuperatora mogą być także połączone w układzie kanałowym, co sprawdza się tam, gdzie przestrzeń montażowa jest ograniczona.
Wentylatory w rekuperatorze – kluczowy element
Jeśli chodzi o wentylatory, to należy szukać rekuperatorów wyposażonych w modele najwyższej jakości. Polecane są te oznaczone skrótem EC, czyli zasilane prądem stałym. Te urządzenia muszą działać całą dobę, a przy tym zużywać jak najmniej energii elektrycznej. Wydajność mierzona jest w m3/h w stosunku do sprężu dyspozycyjnego mierzonego w Pa. Nie wystarczy informacja odnośnie tłoczenia, np. 300 m3/h, gdyż trzeba sprawdzić, przy jakim sprężu osiąga taką wydajność. Za przykład dobrych parametrów można podać 400 m3/h przy sprężu równym 150 Pa.
Jak dobrać filtry do rekuperatora?
Jeśli chodzi o filtry, to warto zdecydować się na te dokładne, które wyłapują nie tylko większe cząstki, ale nawet alergeny, wirusy czy bakterie. Dzięki temu dom może być miejscem przyjaznym alergikom, a także osobom z obniżoną odpornością. Proces dochodzenia do zdrowia w tak wyposażonym domu na pewno przebiega w bardziej komfortowych warunkach. Warto zatem wybierać filtry dokładne i specjalistyczne bądź przynajmniej filtry klasy F7, zatrzymujące 95% pyłu PM10. Wśród filtrów można wymienić jeszcze M5 stanowiące uzupełnienie dla filtra wstępnego. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze, gdyż tylko takie postępowanie zapewni sprawność działania wentylacji z odzyskiem ciepła.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do wymiany powietrza i odzysku ciepła?
Przede wszystkim rekuperator powinien być dobrany na podstawie bilansu powietrza w danym budynku, czyli zapotrzebowania na świeże powietrze, które zależne jest nie tylko od kubatury budynku, ale również ilości osób go zamieszkujących. Przyjmuje się parametr od 0,6 do 1 względem kubatury domu. Wybierając rekuperator trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sprawność odzysku ciepła, czy zastosowane filtry, ale również koszty eksploatacyjne. Tutaj istotny jest wybór urządzenia o najwyższej klasie energetycznej.
Spręż w połączeniu wydajnością pracy wentylatorów jest parametrem wpływającym na sprawność odzysku ciepła. Warto zasięgnąć opinii eksperta wybierając urządzenie do systemu rekuperacji, gdyż tylko specjaliści są w stanie porównać niuanse działania poszczególnych urządzeń. Najlepiej wybierać pomiędzy rekuperatorami z wymiennikiem przeciwprądowym i tymi z wymiennikiem spiralnym, gdyż niezależnie od parametrów zapewnią najlepszą efektywność i sprawność działania wentylacji mechanicznej.