Home Dom i ogród Najważniejsze parametry rekuperatora, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Od czego zależy sprawność odzysku ciepła?

Najważniejsze parametry rekuperatora, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Od czego zależy sprawność odzysku ciepła?

Urządzenie służące do wymiany i odzysku ciepła jest najważniejszym elementem centrali wentylacyjnej. Bez niego niemożliwe byłoby odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywanie go do nawiewanego i przefiltrowanego. Aby móc korzystać z wentylacji mechanicznej, trzeba oczywiście postawić na odpowiedni projekt dopasowany do domu. Kanały wentylacyjne muszą być rozprowadzone po każdym pomieszczeniu, w odpowiednim miejscu zostają umieszczone anemostaty, a także czerpnia i wyrzutnia. Właściwy plan jest niezbędny, by tłoczone powietrze na żadnym etapie nie napotykało na opór i trudność w przepływie. Dziś jednak zajmiemy się wyborem serca systemu rekuperacji i zastanowimy się, które parametry są najważniejsze i od czego zależy sprawność odzysku ciepła.

Rekuperator – poznaj jego budowę  

Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej jest . Zasadniczo składa się on zawsze z kilku elementów. Jednym z ważniejszych jest wymiennik, bo to za jego pośrednictwem dochodzi do przekazania ciepła do powietrza nawiewanego. Może być krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy albo spiralny. Dwa ostatnie rodzaje uważane są za najbardziej efektywne i uzyskują najlepsze parametry odzysku ciepła, sięgające nawet 90%. Aby powietrze mogło dostać się do wymiennika potrzebne są wentylatory i w każdym rekuperatorze mamy nawiewny i wywiewny. Rekuperator wyposażony jest także w dwa filtry powietrza, by-pass, a także odwodnienie i automatykę sterującą. Grubość obudowy wpływa na izolację termiczną i akustyczną, a także wytrzymałość urządzenia. Mamy tu do czynienia z płytą warstwową z rdzeniem z pianki poliuretanowej lub ostatnio coraz częściej stosowanym spienionym polipropylenem (EPP). Poszczególne elementy rekuperatora mogą być także połączone w układzie kanałowym, co sprawdza się tam, gdzie przestrzeń montażowa jest ograniczona.

Wentylatory w rekuperatorze – kluczowy element

Jeśli chodzi o wentylatory, to należy szukać rekuperatorów wyposażonych w modele najwyższej jakości. Polecane są te oznaczone skrótem EC, czyli zasilane prądem stałym. Te urządzenia muszą działać całą dobę, a przy tym zużywać jak najmniej energii elektrycznej. Wydajność mierzona jest w m3/h w stosunku do sprężu dyspozycyjnego mierzonego w Pa. Nie wystarczy informacja odnośnie tłoczenia, np. 300 m3/h, gdyż trzeba sprawdzić, przy jakim sprężu osiąga taką wydajność. Za przykład dobrych parametrów można podać 400 m3/h przy sprężu równym 150 Pa.

Jak dobrać filtry do rekuperatora?

Jeśli chodzi o filtry, to warto zdecydować się na te dokładne, które wyłapują nie tylko większe cząstki, ale nawet alergeny, wirusy czy bakterie. Dzięki temu dom może być miejscem przyjaznym alergikom, a także osobom z obniżoną odpornością. Proces dochodzenia do zdrowia w tak wyposażonym domu na pewno przebiega w bardziej komfortowych warunkach. Warto zatem wybierać filtry dokładne i specjalistyczne bądź przynajmniej filtry klasy F7, zatrzymujące 95% pyłu PM10. Wśród filtrów można wymienić jeszcze M5 stanowiące uzupełnienie dla filtra wstępnego. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze, gdyż tylko takie postępowanie zapewni sprawność działania wentylacji z odzyskiem ciepła.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do wymiany powietrza i odzysku ciepła?

Przede wszystkim rekuperator powinien być dobrany na podstawie bilansu powietrza w danym budynku, czyli zapotrzebowania na świeże powietrze, które zależne jest nie tylko od kubatury budynku, ale również ilości osób go zamieszkujących. Przyjmuje się parametr od 0,6 do 1 względem kubatury domu. Wybierając rekuperator trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sprawność odzysku ciepła, czy zastosowane filtry, ale również koszty eksploatacyjne. Tutaj istotny jest wybór urządzenia o najwyższej klasie energetycznej.

Spręż w połączeniu wydajnością pracy wentylatorów jest parametrem wpływającym na sprawność odzysku ciepła. Warto zasięgnąć opinii eksperta wybierając urządzenie do systemu rekuperacji, gdyż tylko specjaliści są w stanie porównać niuanse działania poszczególnych urządzeń. Najlepiej wybierać pomiędzy rekuperatorami z wymiennikiem przeciwprądowym i tymi z wymiennikiem spiralnym, gdyż niezależnie od parametrów zapewnią najlepszą efektywność i sprawność działania wentylacji mechanicznej.

0 0 votes
Oceń wpis
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments