Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przeglądając oferty nieruchomości? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Stało się! Zdecydowałeś bądź zdecydowałaś się na jeden z najpoważniejszych kroków w życiu: planujesz zakup mieszkania. Własne „M” to spełnienie dotychczasowych marzeń o niezależności. Być może przeglądasz już darmowe ogłoszenia nieruchomości i robisz wstępne „rozeznanie” w ofertach. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poważnie rozważyć najważniejsze kwestie.
1. Lokalizacja
To jedno z najważniejszych zagadnień dla przyszłych właścicieli nieruchomości. W końcu decyzja o lokalizacji przyszłego mieszkania wpływa na komfort naszego życia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która lokalizacja będzie najlepsza. Rozważ wszystkie „za i przeciw”, by podjąć najlepszą.
Mieszkanie w centrum miasta ma wiele zalet. Do wielu miejsc masz blisko, a dobre połączenia komunikacji miejskiej zapewniają wygodę i dużą mobilność, zwłaszcza osobom niezmotoryzowanym. Ponadto jest szansa, że nieopodal znajduje się Twoja praca, szkoła i ulubiony sklep. Niestety mieszkania położone w ścisłym centrum ma również wady. Ty lub Twoi bliscy mogą mieć problemy z zaparkowaniem, a wszechobecny gwar i hałas będzie nie do zniesienia dla osób szukających spokoju.
Z kolei mieszkania znajdujące się na obrzeżach miasta gwarantują nam większą prywatność. Jednak lokalizacja mieszkania z dala od centrum oznacza również wiele niedogodności. Dojazdy do pracy zajmują nam zwykle więcej czasu, a powrót z imprezy wiąże się zwykle z koniecznością wzięcia taksówki. Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy. Sprawdź również, dostępne połączenia komunikacji miejskiej. Być może Twoje wątpliwości zostaną szybko rozwiane.
2. Powierzchnia i rozkład mieszkania
Przeglądając ogłoszenia nieruchomości zapewne wstępnie ustaliłeś bądź ustaliłaś jego powierzchnię. Zazwyczaj decyzje o zakupie mieszkania determinuje również jego… cena. Kompromisowo decydujesz się zatem na mniejszy metraż, rezygnując z większej powierzchni. Co jednak, gdy wspólnie za partnerem lub partnerką zdecydujecie się np. na powiększenie rodziny,a dwa pokoje będą już niewystarczające? Nasze plany życiowe się zmieniają i warto uwzględnić wszystkie ewentualności. Zwróć również uwagę na rozkład mieszkania. Jest szanse, że w przyszłości zdecydujecie się na adaptację aneksu kuchennego w salonie, która zapewni dodatkowe pomieszczenie.
3. Rodzaj nieruchomości
To również jedno z najczęściej zadawanych pytań. Rodzaj nieruchomości często determinuje naszą ostateczną decyzję o zakupie.
Wybierając mieszkanie od dewelopera, musimy uwzględnić wysokie koszty związane z całkowitym wykończeniem nieruchomości. Z drugiej strony remont może być znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia. Nie musimy przykładowo demontować starych płytek i innych elementów wyposażenia. W ofercie wielu deweloperów istnieje również opcja wykończenia mieszkania „pod klucz”, która znacznie oszczędza nasz cenny czas. Niewątpliwym minusem zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego jest długi czas oczekiwania na lokal. Kolejny problem związany jest z liczbą oferowanych mieszkań. Dodawanie alertów i powiadomień może być pomocne, gdy nie chcemy przeoczyć ciekawych ofert.
4. Może jednak rynek wtórny?
Zaletą mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest możliwość zakupu od osób prywatnych, co pozwoli nam uniknąć płacenia prowizji.
Jeśli mieszkanie znajduje się w dobrym stanie, możemy się do niego od razu wprowadzić. Niestety musimy liczyć się również z jego wadami. Mieszkania nabyte po poprzednim właścicielu mogą wymagać kosztowniejszego remontu. Uwzględnij również fakt, że stare budownictwo wymaga częstszych remontów, a te mogą mieć odzwierciedlenie w opłatach (np. na fundusz remontowy).
Przeglądaj na bieżąco oferty nieruchomości. Każdego dnia na portalach pojawiają się nowe mieszkania na sprzedaż i jest szansa, że wśród nich jest Twoje własne, wymarzone „M”.