Czy myjka parowa rzeczywiście usprawnia prace porządkowe i skraca czas ich trwania? Czym charakteryzuje się jej działanie? Jakie są słabe i mocne strony takiej myjki? Poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania, które chciałbyś zadać przez zakupem myjki parowej!
Czy warto kupić myjkę parową?
Mycie okien nie jest czynnością, którą przeprowadza się podczas każdego sprzątania mieszkania. A jednak warto dbać o szyby regularnie, zwłaszcza latem, gdy silny wiatr niesie piach i kurz, a rośliny pylą. Jeśli zaniedbamy okna, niepostrzeżenie staną się szare, pełne zacieków (np. deszczu) i nieestetyczne.
Kto choć raz siłował się z szybami przy użyciu różnych ścierek i gąbek, a także namaczał je w setkach odmiennych środków chemicznych, wie, że trudno doczyścić wszystko i wystrzec się zacieków. Doskonałym sposobem na pozbycie się ich raz na zawsze jest wykorzystanie myjki parowej. Kierowana ku oknu para odkleja nawet największe zabrudzenia i pozostawia je lśniącym.
Mało tego! Gorąca para pozostawia powierzchnię nie tylko czystą, ale również higieniczną – pozbawioną zarazków i alergenów. To świetne narzędzie do sprzątania dla alergików.
Czy myjka parowa do urządzenie jednofunkcyjne?
Osoby wahające się przed zakupem myjki parowej mogą się obawiać, że wydadzą pieniądze na urządzenie, które koniec końców przyda im się tylko kilka razy w roku. Tak samo jest z Tobą? Już spieszymy z pocieszeniem! Otóż myjkę parową z równym powodzeniem można wykorzystać do mycia innych powierzchni: granitowych i marmurowych blatów, płytek w łazience i kuchni, luster, powierzchni lakierowanych. Świetnie więc sprawdzą się podczas regularnych porządków przeprowadzanych w gospodarstwie domowym.
Myjka parowa jest właściwa do mycia kuchni, ponieważ para wodna skutecznie usuwa tłuszcz z płytek, szafek i okapu. W łazience skorzystasz z niej nawet do oczyszczenia kabiny prysznicowej.
Jak dokładnie działa myjka parowa?
Zgodnie z nazwą, myjka podczas oczyszczania wybranej powierzchni wykorzystuje parę. Do poprawnego działania wymaga wypełnienia wodą przyłączonego do niej zbiornika. Kiedy przyciśniesz przycisk, woda zostanie podgrzana do temperatury wrzenia i pod ciśnieniem wydostanie się na zewnątrz.
Para wyłącznie separuje brud od powierzchni. Co potem? Najlepsze modele są wyposażone w nakładkę np. z mikrofibry, która zbiera oderwany brud i zagarnia go zbiornika z brudną wodą. Ta zaś zostaje przefiltrowana i wykorzystana ponownie – dzięki temu możesz sprzątać dłużej. Tańsze myjki parowe mogą wymagać samodzielnego ścierania zabrudzeń szmatką.
Ponieważ myjka parowa byłaby nieporęczna, gdyby ciągnął się do niej kabel, ładuje się ją za pośrednictwem akumulatora lub baterii. Po sprzątaniu należy ją naładować od nowa, i gotowe na następny raz. Oczywiście są też wersje sieciowe – niezbyt polecane.
Jaką myjkę parową wybrać?
Jeśli zdecydowałeś się na wydajną myjkę parową z akumulatorem, upewnij się, że Twój model ma długi czas trzymania baterii. W przeciwnym razie będziesz musiał przerywać pracę w połowie. Zwróć też uwagę na czas ładowania. Co z tego, że wybierzesz urządzenie działające przez 40 minut, skoro później będzie się ładowało 5 godzin? W takiej sytuacji lepiej wybrać myjkę o czasie działania równym 30 minutom i 1-godzinnym ładowaniu. Zadbaj o jak największą pojemność zbiornika na wodę. Brak konieczności uzupełniania go w trakcie porządków skróci ich czas.
Przede wszystkim jednak przeczytaj opinie użytkowników. Oni znajdą wady i zalety wybranych modeli najlepiej! Zebraliśmy je dla Ciebie w artykule: Jaką myjkę do okien kupić? Poznaj opinie naszych klientów.