Milin amerykański – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Milin amerykański jest pnączem wytwarzającym dekoracyjne, zwykle pomarańczowe kwiaty o oryginalnym, trąbkowatym kształcie. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych. Preferuje żyzne gleby, a w pielęgnacji kluczowe jest systematyczne przycinanie pędów, podlewanie i nawożenie.

Milin amerykański – kwitnące pnącze ogrodowe

Milin amerykański jest wieloletnim, silnie rosnącym pnączem ogrodowym. W warunkach naturalnych występuje w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych. Milin amerykański osiąga do 6-10 m wysokości, a jego roczny przyrost wynosi 2-4 m. Roślina ta wytwarza oryginalne, trąbkowate kwiaty, które zależnie od odmiany mogą mieć barwę pomarańczową, żółtą bądź czerwoną. Milin amerykański posiada ciemnozielone i pierzaste liście, mające długość około 30 cm.

Milin amerykański – popularne odmiany

Milin amerykański występuje w różnych odmianach. Jedną z najpopularniejszych jest odmiana Flamenco o dużych i intensywnie czerwonych kwiatach. W ogrodach często można spotkać również odmianę Flava kwitnącą na żółto oraz bardzo efektowną Judy, wytwarzającą morelowożółte kwiaty z charakterystyczną pomarańczową gardzielą. Polską odmianą milina amerykańskiego jest odmiana Ursynów odznaczająca się mocno pomarańczową barwą.

Milin amerykański – wymagania i uprawa

Milin amerykański uprawia się na ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Roślina do intensywnego wzrostu i kwitnienia wymaga żyznej gleby cechującej się obojętnym, ewentualnie lekko zasadowym bądź lekko kwaśnym odczynem. Podłoże powinno być przepuszczalne i zasobne w próchnicę. W uprawie milinu amerykańskiego zastosowanie mają mocne podpory. Ważnym zabiegiem pielęgnującym, zwłaszcza w przypadku młodych egzemplarzy jest regularne podlewanie. Podłoże wokół pnia milinu amerykańskiego zaleca się ściółkować. Konieczne jest również systematyczne nawożenie pnącza, najlepiej 2-3 razy w trakcie sezonu, gdyż roślina odznacza się szybkim wzrostem i długimi przyrostami. W tym celu wystarczy stosować uniwersalny nawóz przeznaczony do roślin ogrodowych.

Uprawa milinu amerykańskiego – przycinanie

Obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie milinu amerykańskiego jest przycinanie. Pierwsze cięcie wykonuje się niedługo po posadzeniu rośliny na wysokości 15 cm, co ma pobudzić pnącze do rozkrzewiania, czyli do wypuszczenia nowych pędów oraz wzmocnienia tych istniejących. Następnie cięcie powtarza się w celu ograniczenia nadmiernego wzrostu i osiągnięcia obfitego kwitnienia. Pod koniec sezonu pędy milinu amerykańskiego skraca się nawet o połowę, pamiętając szczególnie o usunięciu chorych i słabych pędów.

Zobacz także: Borówka amerykańska – jak uprawiać?

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments