Za sprawą nowoczesnych technologii możliwe jest skuteczne wykrywanie miejsc przecieków w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych czy grzewczych. Jakie technologie najczęściej wykorzystuje się w tym celu?
Specjaliści w dziedzinie wykrywania przecieków dysponują często szeregiem narzędzi i urządzeń przeznaczonych do wykrywania przecieków. Są one dobierane w zależności od tego, jakiej instalacja dotyczy przeciek, a także do panujących warunków.
1. Metoda akustyczna
Jest to metoda, która polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych, które pozwalają na zlokalizowanie miejsca wycieku instalacji wodnej albo grzewczej. Fale dźwiękowe przenoszone są przez wyciek, a bardzo czuły mikrofon wraz ze wzmacniaczem są w stanie wskazać miejsce, gdzie nastąpiło przerwanie ciągłości instalacji. Tego rodzaju lokalizacja wycieków jest dość uniwersalną metodą, która ma szerokie zastosowanie i wyróżnia się wysoką dokładnością.
2. Metoda elektroakustyczna
W tym przypadku możliwe jest zlokalizowanie wycieków w instalacjach z wykorzystaniem pola elektrycznego oraz sondy indukcyjnej.
3. Metoda gazu znacznikowego (wskaźnikowego)
Stosowana jest do wykrywania wycieków z instalacji wodnych i grzewczych, ale również może sprawdzić się w przypadku odpływów i kanalizacji. Polega na zastosowaniu specjalnego gazu, który ulatnia się szybciej niż woda, dlatego w miejscach wycieku unosi się do góry. Za pomocą specjalnej sondy można sprawdzić miejsce, gdzie nastąpiło przerwanie instalacji.
4. Metoda termograficzna
To popularna i bezinwazyjna metoda lokalizowania wycieków – sprawdza się głównie w przypadku instalacji grzewczych, instalacji ogrzewania podłogowego, a także ciepłej wody, ponieważ bazuje na wykorzystaniu specjalnych kamer termowizyjnych rejestrujących różnice w temperaturze. Na tej podstawie specjalista może wskazać, gdzie następuje koncentracja ciepła, a tym samym ma miejsce wyciek.
Do lokalizacji nieszczelności stosuje się również innego rodzaju metody, między innymi: metodę dymową, opornościową czy metodę płynu barwiącego.