Piękny uśmiech dla jednych to codzienność, dla innych cel i marzenie. Znacznie korzystniej wyglądamy uśmiechnięci, lepiej się czujemy i jesteśmy lepiej odbierani przez otoczenie. Co jednak, gdy do pięknego równego uśmiechu dzieli nas długa i trudna walka z aparatem ortodontycznym? Czy są inne sposoby, aby mieć piękny hollywoodzki uśmiech?
Jakie są wady zgryzu
Wady zgryzu są następstwami nieodpowiedniego rozwoju, złych nawyków lub skutkami ubocznymi leków. Rodzajów wad jest kilka, jednak zawsze charakteryzują się nieprawidłowym nachodzeniem na siebie zębów dolnych i górnych lub zupełnie nie stykają się ze sobą, co praktycznie uniemożliwia żucie. Bez względu na rodzaj wady, należy z nią walczyć i korzystać z różnych metod leczenia.
Jak leczyć wady zgryzu
Aparaty ortodontyczne – stałe i ruchome. W zależności od wieku pacjenta oraz stadium wady zgryzu leczenie trwa od roku do kilku lat. Dla dzieci noszenie aparatu stałego przez rok to prawdziwa katorga, jednak coraz częściej rodzice decydują się na taki krok mając na uwadze fakt, że jeśli poczekają
z aparatem kilka lat to dziecko będzie musiało nosić go znacznie dłużej. Stałe aparaty zakłada się na okres od roku powyżej. Dobrą alternatywą są aparaty ruchome – jednak nie zawsze istnieje możliwość zastosowania tego wyjścia. Wszystko zależy od wady, stanu zębów pacjenta oraz sposobu leczenia. Aparaty ruchome można zakładać noc lub dzień – istnieje możliwość odpoczynku od uciążliwego uczucia w ustach.
Leczenie chirurgiczne tam gdzie aparat ortodontyczny nie jest w stanie pomóc, np. u dorosłych pacjentów z wadami szkieletowymi, konieczna okazuje się operacja chirurgiczna. Nazywa się
to wówczas skojarzonym leczeniem chirurgiczno – ortodontycznym przez chirurga szczękowo – twarzowego. Czasami jednak operacji udaje się uniknąć, nawet w przypadku wad szkieletowych. Następuje wtedy tzw. ortodontyczna kompensacja wady lub inaczej kamuflaż ortodontyczny – jednak nie daje on idealnych efektów.
Leczenie zespołowe jest to współpraca ortodonty oraz chirurga szczękowo – twarzowego.
Ten pierwszy przygotowuje pacjenta poprzez odpowiednie ustawienie zębów aparatem ortodontycznym, następnie chirurg wykonuje zabieg prawidłowego ustawienia kości szczęk. Operacja, więc ma na celu ustawienie w prawidłowy sposób kości szczęki. Ta opcja dedykowana jest w przypadku zaburzeń w budowie szczęki, które pojawiły się poprzez nieprawidłowy rozwój, czynniki genetyczne czy urazy nabyte.