Metody leczenia choroby Parkinsona

Materiał zewnętrzny

Nie można jednocześnie powiedzieć, dlaczego choroba Parkinsona pojawia się. Często ma ona podłoże genetyczne, jednak potencjalnych przyczyn jest o wiele więcej. Zwyrodnienie komórek nerwowych może trwać wiele lat. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym mniej skuteczne są konwencjonalne metody leczenia. Nie można całkowicie zatrzymać choroby Parkinsona. Współcześnie wykorzystywane metody pozwalają jedynie spowolnić jej rozwój.

Leczenie farmakologiczne
Choroba Parkinsona często odbiera szansę na normalne życie. Pojawiają się takie dolegliwości, jak m.in. spowolnienie ruchów, brak koordynacji ruchowej, spoczynkowe drżenie mięśni, sztywnienie, a także wiele innych. W początkowej fazie rozwoju choroby wysoką skuteczność przynosi leczenie objawowe. Niestety po pewnym czasie przyjmowane leki przestają być skuteczne pomimo zwiększanych dawek.
Leczenie farmakologiczne przebiega nieco inaczej. Polega ono na nieprzerwanym podawaniu leków według określonego systemu. Pierwszym z nich jest system Duodopa, który opiera się na podawaniu lewodopy. Żel podawany jest choremu poprzez pompę połączoną z cewnikiem zlokalizowanym w jelicie. Drugą metodą są wlewki podskórne, które dostarczają składnik o nazwie apomorfina.

Głęboka stymulacja mózgu
Parkinson leczenie opiera się również na głębokiej stymulacji mózgu. Metoda to polega na umieszczeniu w strukturze mózgu elektrod. Są one połączone ze stymulatorami, które znajdują się pod skórą na klatce piersiowej. Intensywność stymulacji uzależniona jest od indywidualnego przypadku. Wszelkie parametry dopierana są do każdego pacjenta. W coraz większej ilości przypadków wykorzystuje się tę metodę. Warto wiedzieć, że jest ona refundowana przez NFZ.
Trzeba jednak wiedzieć, że głęboka stymulacja mózgu nie zawsze jest możliwa. Do przeciwwskazań można zaliczyć depresję, czy też przebyty udar mózgu. Oczywiście lista jest o wiele dłuższa.
Skuteczność wyżej wymienionych metod jest porównywalna. Leczenie farmakologiczne jest wiec dobrą alternatywą, w przypadku, gdy nie można zastosować głębokiej stymulacji mózgu.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments