Masz przydomowy warsztat samochodowy? Te sprzęty to twój „must have”

Materiał zewnętrzny

Domowy warsztat samochodowy to świetne rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą zaoszczędzić na niektórych pracach przy pojazdach. Jest to również bardzo dobry wybór dla tych, którzy uwielbiają majsterkować przy różnych urządzeniach i mechanizmach związanych z motoryzacją. Rzecz jasna, takie pomieszczenie musi być odpowiednio wyposażone, a sprzęt powinien być wytrzymały, by móc służyć przez wiele lat. W co należy zaopatrzyć przydomowy warsztat samochodowy?

Remont i bezpieczeństwo w warsztacie 

Narzędzi, które mogą się przydać w warsztacie jest dość dużo. Na szczęście, nie wszystkie są potrzebne, jeśli naszym celem jest wyposażenie prostego, przydomowego lub garażowego warsztatu samochodowego. Bardzo ważnym elementem, o jaki należy zadbać, jest odpowiednie zabezpieczenie i, jeśli środki pieniężne na to pozwalają, remont pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Chodzi oczywiście o zadbanie, by narzędzia tam przechowywane, nie zostały zniszczone przez np. opady atmosferyczne. Jeśli kwestie zabezpieczenia i remontu mamy za sobą, warto zająć się zakupem sprzętu. Co wybrać? Poniżej znajdziesz listę najpotrzebniejszych rzeczy, w które powinien być wyposażony twój warsztat. Każdy z tych sprzętów możesz zakupić w sklepie Tooles.pl, który współpracuje z najlepszymi producentami docenionymi zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów mechaniki samochodowej. 

Podstawa warsztatu – klucze 

W warsztacie samochodowym, podstawowym sprzętem są różnego rodzaju klucze – płaskie, imbusowe, nasadowe to obowiązkowy zestaw każdego mechanika. Warto pochylić się nad każdym z tych elementów – w autach znajduje się mnóstwo śrub różnej wielkości, do których dostosowane muszą być klucze, zarówno ze względu na rodzaj, jak i wielkość. Na standardowe wyposażenie składają się: 

  • klucze imbusowe - najlepiej wyposażyć się w cały zestaw tego typu sprzętu. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na stop stali lub innego metalu, z którego zostały zrobione. Lepsze rodzaje kluczy wyposażone są w pokrywę antykolizyjną i zwykle są chromowane, lecz nie jest to wymóg – do domowego warsztatu sprawdzą się też te matowe i pozbawione warstwy zapobiegającej zatorom i zaciskom. 
  • klucze płaskie – występują w praktycznie każdym rozmiarze – od najmniejszych mających wymiar 6×7 mm do tych sporej wielkości – 30×32 mm. Czy potrzebny jest każdy rozmiar? W zasadzie tak. Wraz z rozwojem obróbki metali, na rynku pojawia się coraz więcej ofert, składających się z naprawdę bardzo dobrych rozwiązań – surowce użyte do produkcji kluczy płaskich charakteryzują się coraz większą wytrzymałością. Przydatna jest również tzw. „żabka” – uniwersalny klucz, w którym sami regulujemy jego wielkość. 
  • klucze nasadowe - podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach, tak i tu występuje wiele rozmiarów kluczy nasadowych, w które warto się zaopatrzyć. Podczas zakupu należy, rzecz jasna, zwrócić uwagę na tworzywo z których zostało zrobione oraz na jakość wykonania grzechotek. 

Dobrej jakości młotek 

W jaki młotek wyposażyć swój warsztat? Najlepiej sprawdzą się młotki ślusarskie, które charakteryzują się odpowiednim wyważeniem, dobrym chwytem oraz wysokiej jakości surowcem, wykorzystanym do jego produkcji. Jeśli chodzi o wielkość narzędzia to wybór jest w zasadzie prosty – należy zaopatrzyć się w minimum jeden mały, dwa średnie i jeden duży sprzęt tego typu. 

Śrubokręty 

Podobnie sprawa ma się ze śrubokrętami, choć te powinny zostać zakupione w odpowiednio większej liczbie, aby zapewnić maksimum komfortu w pracy w warsztacie. Istotnym elementem są kombinerki, wyposażone w odpowiednio izolowane chwytaki oraz wyposażenie każdego szanującego się mechanika – taśma klejąca i tzw. trytytki. 

Zmiana kół 

Jeśli planujemy przeprowadzać w naszym warsztacie zmianę kół należy się zaopatrzyć w odpowiednie urządzenia, które umożliwią tę czynność. Czego potrzeba? Klucza do kół i podnośnika samochodowego. Jeśli chodzi o to pierwsze, istnieją dwie opcje – można zakupić klasyczny klucz z wymienialną końcówką oraz urządzenie automatyzujące ten proces – udarowy klucz elektryczny. Drugim koniecznym do zakupu elementem jest podnośnik samochodowy. Musi być on wykonany z dobrej jakości stali, aby maksymalnie uniknąć wypadków w domowym warsztacie samochodowym. Przydatnym urządzeniem jest również wakuometr – urządzenie do sprawdzania ciśnienia w oponach. 

5 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments