Home Zdrowie Łokieć tenisisty – ćwiczenia rehabilitacyjne

Łokieć tenisisty – ćwiczenia rehabilitacyjne

Łokieć tenisisty to określenie schorzenia, którego podłoże stanowią zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. Odpowiedzialne za ich powstanie są przeciążenia i mikrourazy. Nie jest to zatem choroba, którą da się wyleczyć, stosując jedynie leki, chociaż są one pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Chcąc uporać się z problemem i odzyskać pełną sprawność w ręce, trzeba podejść do tematu kompleksowo i wdrożyć m.in. ćwiczenia na łokieć tenisisty. Jakie metody leczenia oprócz rehabilitacji pomogą wyleczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty powinno się leczyć wielotorowo. W pierwszej fazie choroby, kiedy uraz już się pojawił a wraz z nim przykre objawy, jak ból w łokciu, należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wszystkie ruchy powodujące dyskomfort i zwiększające stopień nasilenia bólu. Rękę należy oszczędzać przez minimum 2–3 tygodnie.

Leki przeciwbólowe

Jeśli ból jest silny, promieniuje do przedramienia, a nawet nadgarstka, w dodatku odczuwane jest ocieplenie okolicy łokcia i pojawił się niewielki obrzęk, to warto sięgnąć po Diky – aerozol na skórę zawierający diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek przeznaczony jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Ortezy na łokieć tenisisty

Gdy dolegliwości bólowe są mocno uporczywe, wskazane jest unieruchomienie ręki przy pomocy specjalnego stabilizatora. Orteza odciąża ścięgna i przyczepy mięśni, a także ogranicza ruchomość ręki, co sprzyja rekonwalescencji. O pomoc w doborze odpowiedniego zaopatrzenia medycznego można poprosić fizjoterapeutę lub sprzedawcę w sklepie ortopedycznym.

Taping łokcia

Na ból i obrzęk często wykonuje się taping polegający na ściąganiu ku górze warstwy skóry, co pozwala na lepsze ukrwienie znajdujących się pod nią mięśni. Sprowadza się to do przyklejania elastycznych lub statycznych plastrów na rękę. Dzięki temu ból powinien się stopniowo zmniejszać, a ruchomość zwiększać.

Łokieć tenisisty – ćwiczenia

Lekarze często zalecają pacjentom ćwiczenia, które mają przyspieszyć regenerację tkanek i zmniejszyć ból. Można je wykonywać samodzielnie w domu, np. podczas oglądania filmu czy serialu. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia na łokieć tenisisty.

Pierwsze ćwiczenie

Podeprzyj rękę na stole i ugnij ją lekko w łokciu. W takim ustawieniu zginaj i prostuj nadgarstek. Wykonuj ruch w maksymalnym zakresie do momentu, gdy poczujesz ból. Ćwiczenie wykonuj jedną lub dwiema rękami naraz. Zrób 4 serie po 15 ćwiczeń.

Drugie ćwiczenie

Usiądź na krześle i unieś rękę na wysokość barku. Utrzymując wyprost w stawie łokciowym, spróbuj drugą ręką rozciągać mięśnie prostowników. Uzyskasz to poprzez pogłębianie zgięcia nadgarstka w takim ułożeniu. Trzymaj rękę w tej pozycji przez 15–30 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Trzecie ćwiczenie

Wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie na wysokość ramion, dłoń zaciśnij w pięść i skieruj w dół. Drugą ręką chwyć dłoń i zginaj ją, jednocześnie rozciągając nadgarstek uniesionej ręki. Gdy poczujesz, że mięśnie się rozciągają, nie pogłębiaj dalej ruchu. Wytrzymaj w tej pozycji 5–10 sekund. Powtórz ćwiczenie 3–5 razy.

Czwarte ćwiczenie

Do kolejnego ćwiczenia możesz wykorzystać miękką piłkę tenisową albo specjalną piłkę do rehabilitacji. Weź piłkę w dłoń i ściskaj ją jak najmocniej przez ok. 5 sekund. Następnie rozluźnij uścisk, odczekaj chwilę i ponownie ściśnij piłkę. Wykonaj 10 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenia powinny pomóc w szczególności w początkowej fazie łokcia tenisisty. Wykonywać je można również w ramach profilaktyki. Jeśli jednak opisane ruchy są trudne do wykonania i powodują ból, nie należy ich wykonywać. Przed rozpoczęciem rehabilitacji w domu w takim przypadku zaleca się kontakt z fizjoterapeutą, który doradzi, jakie ćwiczenia będą dla nas bezpieczne.

0 0 votes
Oceń wpis
  • Jak zadbać o nogi po 60-tce

    Wraz z upływem czasu, poszczególne części ciała mogą odmawiać posłuszeństwa. Tak bywa w pr…
  • 5 rytuałów tybetańskich

    Ćwiczenia tybetańskie, zwane też rytuałami to zestaw prostych ćwiczeń opartych na precyzji…
  • Jak zachować formę w domu?

    W ostatnim czasie sporo osób zaczęło pracować z domu i jest na tzw. home office. Taki tryb…
Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments