W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji cały szereg narzędzi, służących do oszczędzania i inwestowania środków finansowych. Jedynie od nas zależy, które z nich wybierzemy. Każde z nich ma bowiem inną specyfikę, pozwala wygenerować mniejsze lub większe oszczędności, niesie za sobą również większe lub mniejsze ryzyko utraty zainwestowanego kapitału.
Wybierając optymalny sposób oszczędzania, warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji warto również przeanalizować swoją aktualną sytuację finansową, określić cele i optymalny czas inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli w precyzyjny sposób wybrać narzędzia finansowe, które pozwolą nam pomnożyć zgromadzony kapitał.
Wśród najpopularniejszych na rynku narzędzi służącym inwestycjom wymienić trzeba lokaty bankowe i fundusze inwestycyjne. Choć zarówno lokata, jak i fundusz mają na celu wygenerowanie zysków, specyfika każdego z tych instrumentów jest zdecydowanie inna.
Lokata bankowa – wady i zalety
Lokata bankowa jest uznawana za bardzo pewną i bezpieczną formę inwestowania kapitału. Trudno się z tym nie zgodzić. Umieszczając pieniądze na lokacie możesz mieć pewność, że za 2, 3 lub 12 miesięcy (w zależności od jej trwania) otrzymasz od banku zainwestowany kapitał powiększony o kwotę odsetek. Wspominając o odsetkach warto dodać, że zyski z lokaty nie są jednak spektakularne. Oprocentowanie lokat wynosi zazwyczaj od 1 do 3 – 3% w skali roku. Od otrzymanych odsetek musimy odjąć 19% podatku od zysków kapitałowych. Zastanawiasz się ile w praktyce możesz zarobić na lokacie? Jeśli otworzysz lokatę 2- miesięczną, oprocentowaną na poziomie 3% w skali roku i wpłacisz na nią 10 000 zł, po 2 miesiącach zarobisz netto 40,5 zł. Choć nie jest to zawrotna kwota trzeba przyznać, że wysiłek włożony w jej wygenerowanie również nie był ogromny. Lokata będzie więc doskonałym rozwiązaniem jeśli chcemy na jakiś czas „zamrozić” posiadaną gotówkę. Pieniądze zabezpieczone na lokacie bankowej nie będą pokusą a dodatkowo wygenerują zysk.
Fundusz inwestycyjny – wady i zalety
Fundusz inwestycyjny to instytucja zbiorowego inwestowania, która lokuje nasze środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. W zależności od typu funduszu mogą być one inwestowane w akcje lub w papiery dłużne, czyli np. obligacje i bony skarbowe.
W przypadku funduszy inwestycyjnych można zarobić zdecydowanie więcej pieniędzy niż na lokacie. Może to być nawet kilkanaście procent zainwestowanej kwoty. Niezaprzeczalnym walorem funduszy inwestycyjnych jest brak konieczności określania terminu inwestycji. Ulokowane środki, w przeciwieństwie do lokaty bankowej, można zatem wycofać w dowolnej chwili, zachowując wypracowany do tej pory zysk. Niestety, zainwestowane pieniądze można również stracić. Planując taki rodzaj inwestycji, warto odpowiednio się przygotować, nabywając rzetelną wiedzę na temat zasad działania rynku funduszy, tendencji oraz kierunków rozwoju (również w przeszłości).
Inwestując pieniądze w fundusze inwestycyjne powinieneś wyrobić w sobie odpowiednią dawkę zdrowego rozsądku. Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu i emocji bardzo często mogą prowadzić do katastrofy. Rynek funduszy inwestycyjnych to regularne wahania kapitału. Warto mieć ich świadomość i wiedzieć, w jaki sposób na nie reagować. Inwestując w fundusze inwestycyjne, kluczowe jest również określenie podstawowych założeń – jaki jest Twój horyzont inwestycyjny, czy akceptujesz ryzyko, jakiej stopy zwrotu oczekujesz? Jeśli pragniesz rozpocząć swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi, znajdź godnego zaufania, odpowiedzialnego partnera, który umożliwi Ci inwestowanie swoich środków w taki sposób. Doskonałym wyborem będzie tutaj oferta funduszy inwestycyjnych Getin Banku. Fundusze inwestycyjne w Getin Banku to profesjonalne zarządzanie kapitałem, łatwy dostęp do zainwestowanych środków oraz szeroki wachlarz dostępnych funduszy.