Myślisz „klocki”, mówisz – „Lego”. To połączenie, które obecnie niemal każdemu wydaje się oczywiste. Ale czy wiesz, że kultowa zabawka skończyła w 2019 roku (dopiero i już) 60 lat? Co sprawiło, że układanie tych wyjątkowych klocków pokochał cały świat? Dlaczego Lego wywołało prawdziwą rewolucję? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Może się wydawać, że układanie konstrukcji z klocków to dość oczywista forma zabawy. I rzeczywiście, była ona znana najmłodszym od wieków. Układane były m.in. drewniane bloczki i patyczki oraz inne drobne elementy. Problem polegał jednak na tym, iż większość tych prostych konstrukcji była bardzo nietrwała. Wystarczył jeden nieuważny ruch, aby wieża runęła, a cały wysiłek poszedł na marne. Drugie ograniczenie było związane z tym, w jaki sposób można było ułożyć konstrukcję – najczęściej była tylko jedna możliwość, a bawiące się dziecko nie mogło wyjść poza schemat i uwolnić swojej kreatywności.
Klocki Lego zmieniły zasady gry
Kiedy w sklepach po raz pierwszy pojawiły się słynne dziś duńskie klocki z tworzyw sztucznych, nikt nie spodziewał się, jak bardzo kultowe się staną. O ich popularności zadecydowała bardzo przemyślana konstrukcja – wypustki znajdujące się na każdym elemencie. To dzięki nim jeden klocek można „wpiąć” w drugi, uzyskując trwałe, solidne połączenie.
Dlaczego to tak ważne? Innowacyjne rozwiązanie sprawiło, że:
– z klocków Lego można układać bardziej skomplikowane i zaawansowane konstrukcje o nietypowych kształtach,
– powstałe budowle są wytrzymałe – nie zostaną zniszczone np. przez powiew wiatru czy przechodzącego obok domownika,
– bawiący się może puścić wodze fantazji i tworzyć budowle, które wychodzą poza schemat i instrukcje – mieszać ze sobą kolory i klocki o różnych kształtach, kreując własny świat.
Warto wiedzieć, że unikalny system łączenia wymyślony przez Lego został objęty patentem i po dziś dzień to właśnie duński producent jest jedynym uprawnionym do korzystania z niego.
Lego: dla dzieci i dla dorosłych
Choć na początku klocki Lego były sprzedawane w prostych zestawach „ceglanych” bloczków, które można było układać zgodnie z własną wyobraźnią, dziś gama produktów tej marki rozrosła się w niezwykły sposób. Projektanci przygotowują kolejne serie i wersje – nawiązujące do świata popkultury, w tym ulubionych dziecięcych bajek, gier komputerowych czy filmów. Dlatego zabawa z Lego przyciąga zarówno najmłodszych (dla nich są przeznaczone klocki Lego Duplo – bezpieczne i łatwe do układania malutkimi rączkami), jak i… zupełnie dorosłych. Wystarczy spojrzeć na serię Lego Technics, która jest wykorzystywana nawet przez studentów kierunków inżynierskich, w tym robotyki. Pewne jest jedno: Lego łączy pokolenia!
Lego to więcej niż zabawa
O tym, że układanie klocków Lego dla dzieci jest doskonałą zabawą, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale warto również wiedzieć, że te wyjątkowe elementy mogą posłużyć podczas warsztatów edukacyjnych poświęconych rozmaitym tematom. Realizuje je m.in. Edukido. Na czym to polega? Dzieci pod okiem animatora poznaj różnego rodzaju fakty – np. z zakresu architektury, nauk przyrodniczych czy historii, a później wykonują praktyczne zadania: układają konstrukcje z Lego, tematycznie powiązane z tematem lekcji. W ten sposób łączą przyjemne z pożytecznym i uwalniają pokłady swojej pomysłowości. Dlatego zajęcia tego typu cieszą się coraz większą popularnością.
Jak widać, klocki Lego niosą za sobą ogromny potencjał. Nie pozostaje więc nic innego, jak wykorzystać go na co dzień, także w świecie edukacji.