Leczenie na Słowacji okiem tłumacza.

Materiał zewnętrzny

Słowacja, jako jeden z wielu krajów byłego bloku wschodniego, wciąż musi uporać się z opieką medyczną. Na Słowacji mieszka niewiele ponad 5 milionów ludzi, stąd wydawać by się mogło, że państwowe leczenie powinno by dużo łatwiejsze do uregulowania, jednak system komunistyczny odcisnął się tu głębokim piętnem. Co ważne, na całym świecie koszty leczenia rosną, ponieważ poza wszystkim, jest to także doskonale zarabiający biznes.

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentacji medycznej dla słowackiej placówki? Zwróć się o pomoc do profesjonalnego tłumacza! Tłumaczenia na język słowacki – Supertlumacz.com.pl

Dostęp do opieki medycznej

Dla przeciętnego obywatela Słowacji nie ma problemu z dostępem do lekarzy czy usług medycznych. Musi być on jednak ubezpieczony u jednego z trzech dostępnych w kraju ubezpieczycieli państwowych:

  • Všeobecná Zdravotná Poisťovňa (VšZP),

  • prywatnych ubezpieczycieli Dôvera,

  • czy Union zdravotná poisťovňa.

Obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej, jeśli chcą mieć dostęp do powszechnego leczenia, także muszą się zgłosić do jednego z nich i opłacić swoje ubezpieczenie.

Obywatele Unii Europejskiej zaś, nie powinni się obawiać, bo jeśli będą nagle potrzebować pomocy na terenie Słowacji, otrzymają ją bezpłatne. Pomocna może być wówczas specjalna karta, która wydawana jest przez NFZ na okres czasowy.

Karta magnetyczna EKUZ potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni w kraju zamieszkania i wydawana jest w najbliższym oddziale za darmo, natychmiast przy złożeniu wniosku.

Czy lekarze na Słowacji mówią po angielsku?

Obcokrajowcy niejednokrotnie obawiają się, że nie zostaną zrozumiani podczas wywiadu u lekarza. Większość z nich angielski miało jednak na studiach medycznych, podobnie jak nasi polscy lekarze. Słowacki jest raczej językiem mało popularnym i operuje nim jako ojczystym niewiele ponad 5 mln ludzi.

Pewnym wymogiem jest operowanie przez lekarzy językiem angielskim bądź niemieckim w kurortach i uzdrowiskach, gdzie przybywają ludzie z całego świata. Turystyka medyczna jest bowiem na szeroką skale rozwinięta na Słowacji i wciąż angażuje się niemałe środki, aby mogła sprostać oczekiwaniom pacjentów przybywających z innych, nie tylko sąsiadujących państw.

Turystyka medyczna

Słowacja słynie z uzdrowisk, term oraz sanatoriów, w których najczęściej wykonuje się wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne. Głównie są to usługi dentystyczne oraz te poprawiające urodę, jak na przykład chirurgia plastyczna. Nierzadko kryją się pod wspólną nazwą „wellness”.

Pacjenci spoza granic kraju płacą naprawdę słone pieniądze na doświadczanie kąpieli błotnych, a także tych, z których Słowacja wręcz słynie, czyli gorących wód termalnych.

Takie zabiegi pomagają w urazach kostno stawowych, kręgosłupa, a nawet przy wszelkich schorzeniach dermatologicznych.

Jest to z pewnością bardzo przyszłościowa dziedzina medycyny, która rozwija się w zawrotnym tempie i jest kierowana przede wszystkim do zamożnych pacjentów z bogatych państw, takich jak:

  • Niemcy,

  • Szwecja,

  • Norwegia.

Pogotowie ratunkowe dla wszystkich?

Wezwanie pogotowia ratunkowego jest darmowe tylko, gdy jesteśmy ubezpieczeni. Wówczas nie płacimy za tę usługę, chyba że wezwanie załogi medycznej było bezpodstawne.

Kara grzywny wynosi wówczas 1659 euro!

Dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, koszt wezwania pogotowia, w którym jest zawarta usługa leczenia oraz transportu medycznego będzie wynosić 120 euro.

Nigdy jednak nie bójmy się dzwonić po pogotowie ratunkowe, ponieważ można komuś szybko udzielić cennej pomocy, a to od operatora odbierającego zgłoszenie będzie należała ocena czy pogotowie powinno wyjechać do chorego.

Dostępne są w tym celu numery międzynarodowe czyli 112 lub słowacki specjalny numer na pogotowie ratunkowe, czyli 155.

Wykręcając ten drugi numer, z pewnością nie będziemy musieli tak długo czekać na połączenie oraz fachową pomoc.

Koszty pobytu w szpitalu

Ponownie, obywatele UE nie płacą za pobyt w szpitalu.

Koszt towarzyszenia choremu w szpitalu to 3,32 euro dziennie

Warto przy tym podkreślić, że słowacka służba zdrowia także nie może nam zagwarantować natychmiastowego wykonania zabiegów medycznych. Te planowane, jak na przykład wstawienie sztucznego biodra czy kolana, to nierzadko okres oczekiwania wynoszący nawet kilka lat. Operacje ratujące życie odbywają się oczywiście bez zakłóceń.

Czy szczepienie dzieci jest obowiązkowe?

Okazuje się, że szczepienie dzieci na Słowacji, podobnie, jak u nas, jest konieczne i obowiązkowe. Stanowi wymóg ustawowy.

Jeśli nie chcemy zaszczepić dziecka, możemy się liczyć z karą grzywny, która wynosi 331 euro.

Trudno powiedzieć czy to wszystkie konsekwencje, jakimi wówczas zostaniemy obarczeni.

Spis szczepionek jest zaś taki sam jak w Polsce, czyli są to szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (krztusiec), polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae, inwazyjnym zakażeniom pneumokokowym, odrze, śwince i różyczce.

Mimo tak niewielkiego państwa, jakim jest Słowacja, wciąż trudno przedstawić idealne rozwiązanie powszechnego ubezpieczenia medycznego. Czterdzieści cztery szpitale także miewają bowiem problemy, z jakimi borykają się niemal wszystkie państwa.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments