Kuchnia i salon – jak je oddzielić?

Materiał zewnętrzny

Jesteś w trakcie urządzania mieszkania? Zastanawiasz się, jak najlepiej oddzielić kuchnię i salon. Dowiedz się, jak możesz to zrobić, by wprowadzić w swoim wnętrzu subtelny podział między tymi pomieszczeniami.

Kuchnia połączona z salonem

Otwarte przestrzenie to trend, z którym spotkać się można zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Rozwiązanie to jest niezwykle oryginalne i atrakcyjne wizualnie. Co ciekawe, nie jest domeną jedynie budynków mieszkalnych o większym metrażu, ale i kawalerek. Zaletą połączenia kuchni i salonu jest przede wszystkim to, że mieszkanie będzie wydawało się być bardziej przestronne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się również dużo dodatkowego miejsca, które przeznaczyć można np. na jadalnię. Otwarta kuchnia znacznie ułatwia wydawanie posiłków i przemieszczanie się w poszczególnych strefach. Sprzyja również kontaktom – dzięki otwartej przestrzeni możemy być w stałym kontakcie z gośćmi znajdującymi się w salonie. Warto jednak subtelnie oddzielić te dwie przestrzenie, ze względu m.in. na łatwość utrzymania porządku i zasłonięcie obszaru roboczego. Kuchnię od salonu oddzielić można na kilka sposób. 

Sposoby na oddzielenie kuchni od salonu 

Klasyczne metody

Wśród klasycznych metod oddzielenia kuchnia od salonu wyróżnić można przede wszystkim ściankę działową, wyspę kuchenną bądź regał. 

Ścianka działowa – to rozwiązanie, które sprawdza się w mieszkaniach o większym metrażu. Jej wzniesienia wymaga bowiem więcej miejsca, by zarówno z jednej, jak i z drugiej strony było wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się. 

Wyspa kuchenna – istnieją dwa jej rodzaje. Wyspa może być wolnostojąca bądź ustawiona na stałe. Jest to rozwiązanie, które zarówno oddziela kuchnię od salonu, jak i zapewnia dodatkowy obszar roboczy. Kuchnia z wyspą prezentuje się niezwykle elegancko i nadaje kuchni niepowtarzalnego nowoczesnego wyglądu. 

Regał – to kolejny sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Jest to prosta i mało inwazyjna metoda, która stanowi subtelną granicę pomiędzy dwoma pomieszczeniami, a do tego stanowić może dodatkową przestrzeń do przechowywania. Regał może być zarówno wiszący, jak i stojący. Z jednej strony może posiadać zamknięte szafki, w których pomieszczą się akcesoria kuchenne, a z drugiej otwarte półki np. na książki, ozdoby bądź rodzinne pamiątki. 

Najlepiej decyzję o oddzieleniu kuchni od salonu podjąć już na etapie wybierania mebli kuchennych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji mebli tworzonych na zamówienie. Dzięki temu wszystkie elementy będą idealnie dopasowane do wnętrza i tworzyć będą harmonijną całość. Architekci z firmy ernestrust z pewnością zadbają o to, by granica pomiędzy salonem a kuchnią była subtelna i niezwykle estetyczna. 

Sposoby na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu 

W wielu mieszkaniach, ze względu na ograniczony metraż, stosuje się jedynie aneks kuchenny, który połączony jest z salonem. W takim wypadku wznoszenie ścianki działowej bądź wyspy kuchennej może nie być dobrym pomysłem. Jeżeli zależy Ci na subtelnym oddzieleniu tych dwóch pomieszczeń, możesz zastosować w nich odmienne materiały na podłogach i ścianach. To pozwoli wprowadzić wizualny podział pomieszczeń. Możesz również wykorzystać specjalne oświetlenie. Odpowiednie rozmieszczenie lamp pozwoli na wydzielenie zarówno strefy kuchennej, jadalnej, jak i salonowej.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments