Kredyt gotówkowy na samochód, czy to dobre rozwiązanie?

Materiał zewnętrzny

W dzisiejszych czasach bardzo trudno obyć się bez samochodu. Brak prawa jazdy powoduje, że znacznie trudniej poruszać się w codziennym życiu, ale również może wpływać na karierę. Wiele zawodów wymaga bowiem umiejętności jazdy samochodem. Zwykle jednak samochód jest dużym wydatkiem dla Polaków. Wiele osób nie może pozwolić sobie na to, żeby zakupić go z oszczędności. W takiej sytuacji sięgają po kredyt gotówkowy. Czy to dobre rozwiązanie na sfinansowanie auta?

Jakie samochody kupują Polacy?

Polacy wciąż głównie decydują się na zakup samochodów używanych, szczególnie importowanych. W pierwszej połowie 2019 roku do naszego kraju sprowadzono aż pół miliona używanych samochodów osobowych z zagranicy, któryś średni wiek użytkowania wynosi prawie dwanaście lat. 29 procent ankietowanych wskazywało, że szuka auta o wartości poniżej 10 tysięcy złotych. 35 procent badanych jest w stanie zapłacić za taki samochód między 10 a 20 tysięcy złotych, a 33 procent decyduje się przeznaczyć na ten cel między 20 a 50 tysięcy złotych. Zaledwie 3 procent ankietowanych przeznaczyło na samochód używany ponad 50 tysięcy.

Polacy kupują jednak również samochody nowe dostępne na superauto.pl. Kiedy już idą do salonu, zwykle decydują się na jedne z droższych modeli. Wybieramy samochody o wartości sporo powyżej 100 tysięcy złotych, które zostały stosunkowo dobrze wyposażone. Prawie 50 procent samochodów wyjeżdżających z salonów kosztowała między 100 a 150 tysięcy złotych. Jak widać więc są to znaczące kwoty, na które nie łatwo znaleźć środki z własnej kieszeni.

Jak można sfinansować zakup samochodu?

Zakup samochodu to znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Wiele osób sięga więc po wsparcie do instytucji finansowych. Banki oferują dwa główne sposoby sfinansowania auta: kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Alternatywą dla nich są dodatkowo propozycje firm pozabankowych, które udzielają pożyczek na raty, z których środki można przeznaczyć na dowolny cel. Zwykle jednak są to mniej opłacalne finansowe opcje. Który kredyt jest więc najkorzystniejszy, kiedy chcesz kupić samochód?

Kredyt samochodowy – czy warto?

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, czyli takiego, który bank udziela z konkretnym przeznaczeniem środków. Cel wydania pieniędzy określa się już na etapie wnioskowania o przyznanie kredytu, a następnie wpisuje się go również do umowy zawieranej z bankiem. Kredyt samochodowy można więc przeznaczyć tylko na zakup pojazdu. Może być to samochód używany lub nowy, ale również motocykl, kamper, skuter, quad, przyczepa, czy traktor. Zakres tego, jaki pojazd można zakupić z kredytu samochodowego, zależy od konkretnej oferty banku.

Kredyty samochodowe mogą różnić się między sobą ze względu na rodzaj spłat zobowiązania. Wyróżnia się więc:

  • standardowe – spłacane w regularnych ratach przez okres określony w momencie zawierania umowy kredytowej,
  • jednoratalne – nieoprocentowane zobowiązania, które wymagają wniesienia wkładu własnego oraz spłacane są w formie jednorazowej raty, w terminie określonym w umowie,
  • balonowe – rozbite na raty o niewielkiej wartości oraz jedną dużą ratę, obejmującą na przykład 20 procent wartości pojazdu.

Kredyt gotówkowy na samochód – na czym polega?

Kredyt samochodowy to jednak niejedyny produkt finansowy, który przygotowały banki dla osób, które chcą kupić auto. W takiej sytuacji możesz wykorzystać bowiem również kredyt gotówkowy. Kredyt taki znajdziesz właściwie w ofercie każdego banku. Różni się on od samochodowego tym, że środki z niego możesz przeznaczyć na dowolny cel. Nie musisz informować więc banku, jakie będzie jego przeznaczenie.

Kredyt gotówkowy na samochód to dobre wyjście, jeśli chcesz najpierw zdobyć środki, a dopiero później wybierać odpowiedni pojazd dla siebie. Warto go rozważyć, szczególnie jeśli z jakiegoś powodu bank nie chce Ci udzielić kredytu samochodowego. Powodem może być na przykład wiek auta. Zwykle kredyty samochodowe nie są udzielane na auta starsze niż piętnaście lat. W niektórych bankach może być trudno uzyskać nawet kredyt na auto dziesięcioletnie.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy – co wybrać?

Kredyt gotówkowy zazwyczaj będzie droższy niż kredyt samochodowy. W jego przypadku bowiem bank nie zabezpiecza się w żaden sposób. Podwyższone ryzyko redukuje więc wyższymi prowizjami czy oprocentowaniem. Kredyt celowy na samochód zabezpieczony jest natomiast zastawem rejestrowym, przewłaszczeniem na zabezpieczenie czy cesją z polisy AC. Kredytodawca w przypadku kredytu samochodowego staje się współwłaścicielem auta. Ta forma finansowania wymaga też przedstawiania wielu dodatkowych dokumentów, co może być uciążliwe. Kredyt gotówkowy może być łatwiejszy do otrzymania.

Jak wybrać kredyt gotówkowy na samochód?

Ostateczne koszty kredytu samochodowego zależą od kilku czynników. Może wpływać na nie wiek samochodu, jego wartość oraz wysokość wkładu własnego. W przypadku starszych samochodów często bardziej opłaca się kredyt gotówkowy. W jego wyborze pomoże Ci kalkulator finansowy lub dobry doradca kredytowy.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments