Polacy najczęściej wybierają dwa produkty bankowe. To kredyt na dowolny cel oraz kredyt celowy. To zobowiązania, dzięki którym możemy uzyskać wsparcie finansowe, ale każde z nich różni się podstawowymi zapisami w umowie. Dzisiaj przedstawiamy kredyt celowy, bo to właśnie on cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród potencjalnych kredytobiorców.
Kredyt celowy jest tańszy
Kredyt celowy jest tańszy od tego na dowolny cel i udzielany jest na preferencyjnych warunkach, bo ma dodatkowe zabezpieczenie. Bank wymaga nie tylko zdolności kredytowej, ale także określenia celu wnioskowania o takie zobowiązanie. To właśnie cel jest finansowany ze środków uzyskanych od banku i to on jest zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy.
Najczęściej zaciągany kredyt celowy to kredyt na samochód, kredyt na remont mieszkania czy kredyt na wakacje. Kredytobiorca zobowiązany jest do przedstawienia rachunku, paragonów czy faktury, które to dokumenty są potwierdzeniem nabycia celu zobowiązania kredytowego. W przypadku, kiedy klient banku zaciąga kredyt na samochód, środki mogą nawet do niego nie trafić, ale zostać bezpośrednio przekazane sprzedawcy auta. Kredytobiorca zobowiązuje się zaś do regularnego płacenia comiesięcznych rat.
Kredyt celowy ma ograniczenia
Chociaż kredyt celowy jest tańszy – niższa jest miesięczna rata, oprocentowanie, a bank nierzadko rezygnuje zupełnie z prowizji za uruchomienie takiego kredytu, to kredytobiorca zostaje nieco ograniczany. Przede wszystkim otrzymuje środki o wartości dokładnie takiej, jaka jest wymagana na nabycie celu. W przypadku kredytu na dowolny cel bank zupełnie nie ingeruje w wydatki kredytobiorcy, a ten nie musi poświadczać zakupów. Kredyt celowy udzielany jest też na jeden cel, a kredyt na dowolny cel można wydawać bez żadnych ograniczeń.
Co więcej, w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy bądź niespłacania comiesięcznych rat, cel kredytu celowego może zostać sprzedany, a wartość sprzedaży pokrywa wtedy zaległe zobowiązania. W tym przypadku można mówić o ograniczeniu, ale z drugiej strony jest to spora szansa na uwolnienie się od kredytu dla tych, których już nie stać na spłacanie rat.
Kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy?
Nie ma jednego, dobrego rozwiązania dla wszystkich. Kredyt celowy jest świetną opcją dla tych, którzy mają konkretny cel, jaki chcą sfinansować ze środków pozyskanych od banku. Tutaj warto wspomnieć o produkcie, jakim jest na przykład kredyt na samochód.
W sytuacji, w której kredytobiorca chce uzyskać wsparcie finansowe na różne cele, lepszą opcją jest kredyt na dowolny cel. Część można przeznaczyć na bieżące wydatki czy spłatę zaległych zobowiązań, wakacje, remont, wyprawkę szkolną czy językowe kursy. Pula środków może być podzielona i wydana zgodnie z potrzebami kredytobiorcy.