Zeszłoroczne lato przyniosło fale długotrwałych upałów, przed którymi wielu Polaków chroniło się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Urządzenia przynoszące ulgę w upalne dni można zastosować niemal wszędzie, gdyż poza stacjonarnymi klimatyzatorami do wyboru mamy klimatyzatory przenośne – tańsze i bardziej uniwersalne.
Dlaczego tradycyjna klimatyzacja nie sprawdzi się wszędzie?
Montaż tradycyjnej klimatyzacji nie wszędzie jest możliwy, gdyż wiąże się z ingerencją w strukturę budynku. Mieszkańcy bloków takie działania mogą podjąć tylko po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia od wspólnoty mieszkaniowej, a jeśli lokal mieści się w starej kamienicy – także od konserwatora zabytków. Oczywiście, należy również liczyć się z dość dużymi kosztami, ponieważ do zakupu klimatyzatorów trzeba tutaj doliczyć opłatę za usługi fachowców, którzy zajmą się ich zamontowaniem. Później dojdą do tego wydatki związane z przeglądem klimatyzacji.
W przypadku klimatyzatorów przenośnych sytuacja wygląda inaczej, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia jednoczęściowe. Klimatyzator jednoczęściowy (monoblok) wyposażony w rurę znajduje się wewnątrz pomieszczenia, a jego montaż nie wymaga naruszania struktury budynku. Modele dwuczęściowe (czyli split) mają część przeznaczoną do umieszczenia na zewnątrz, lecz wystarczy postawić ją na balkonie. Jednak hałas jednostki zewnętrznej i wysokie ceny klimatyzatorów przenośnych split sprawiają, że znacznie popularniejsze są urządzenia jednoczęściowe i to im poświęcony jest nasz artykuł. Więcej na temat tych dwóch typów klimatyzacji przeczytasz w poradniku jak wybrać klimatyzator przenośny.
Działanie i montaż klimatyzatora przenośnego
Klimatyzator przenośny działa na podobnej zasadzie co urządzenia stacjonarne, ponieważ jest wyposażony w wymienniki ciepła, czyli skraplacz i parownik, a także w sprężarkę i wentylator, wymuszający obieg powietrza. Dodatkowo takie urządzenie ma rurę, która pozwala na odpływ gorącego powietrza poza budynek. Warto zaznaczyć, iż jest ona obecna w każdym klimatyzatorze jednoczęściowym. Urządzenia nieposiadające jej to klimatyzery, nazywane także klimatorami, których efektywność jest znacznie niższa niż klimatyzatorów, a czasem wręcz nieodczuwalna. Różnice między klimatyzatorem a klimatyzerem omówione zostały w artykule Jak wybrać klimatyzator z Allegro.
Montaż przenośnego klimatyzatora jest bardzo prosty, ponieważ wszystko co trzeba zrobić to ustawienie go na płaskiej i suchej powierzchni, podłączenie rury i wysunięcie jej na zewnątrz np. przez okno oraz podłączenie urządzenia do prądu. Zadanie ułatwiają uszczelki okienne, które pomagają w prawidłowym wyprowadzeniu węża. Klimatyzator powinien stać w odległości przynajmniej 50 cm od ścian i mebli. Jednocześnie trzeba zadbać o to, aby nawiew chłodnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na domowników.
Wybór klimatyzatora przenośnego
Popularność klimatyzatorów przenośnych sprawia, że na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej tego typu urządzeń. Jak spośród wielu propozycji wybrać sprzęt idealny dla siebie? Najlepiej rozpocząć od określenia mocy chłodniczej niezbędnej do utrzymania optymalnej temperatury w konkretnym pomieszczeniu. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię i wysokość pokoju oraz stopień jego nagrzewania. Do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba minimum 0,03 kW, czyli 30 W mocy. Jeśli budynek ma słabą izolację termiczną albo pomieszczenia znajduje się na poddaszu bądź ma okna wychodzące na południowy-zachód, zapotrzebowanie to wzrasta, w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie.
Dobry klimatyzator przenośny ma wysoki przepływ powietrza, gdyż oznacza to szybkie tempo chłodzenia. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia, w których wynosi on 300 m³/h lub więcej. Jednocześnie warto sprawdzić, czy interesujące nas modele zostały wyposażone w funkcję ogrzewania powietrza. Przyda się ona w szczególności tym osobom, które nie mają alternatywnego źródła ciepła na wypadek awarii sieci grzewczej.
Pozostałe różnice między klimatyzatorami przenośnymi to głośność pracy, pobór energii elektrycznej, rodzaj czynnika chłodzącego, zakres temperatur, sposób sterowania oraz oferowane funkcje dodatkowe. Spośród tych ostatnich przydatne są przede wszystkim funkcja swing (zmiana kąta nawiewu powietrza) i timer umożliwiający zaplanowanie uruchomienia chłodzenia. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek sprawdź w poradniku Jaki klimatyzator przenośny wybrać na niebojsmoga.pl według rad ekspertów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, że stosunek pomiędzy możliwościami urządzenia a jego ceną jest korzystny.