W życiu przyjdzie nam podpisać niejedną umowę. Umowy z dostawcami mediów, umowy zakupu, umowy sprzedaży, umowy kredytowe i pożyczki. Szczególnie ostatnie z wymienionych – umowy kredytowe i umowy pożyczki – w ostatnich latach zyskują na popularności. Coraz częściej chcąc spełnić swoje potrzeby konsumpcyjne sięgamy po zewnętrzne finansowaniem. Każdego roku na naszym rynku pojawia się szereg nowych firm oferujących tzw. szybkie pożyczki. Konkurencja w branży rośnie, a to z kolei sprawia, że sprzedawcy kredytów i pożyczek obniżają wymagania jakie spełnić musi starający się o pożyczkę. Dziś w wielu firmach pożyczkowych praktykuje się tzw. pożyczki na dowód, do uzyskania których wystarczy okazać się dowodem osobistym. Coraz rzadziej wymagane są informacje o dochodach, które niegdyś były podstawą do uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki lub kredytu. Łatwość w uzyskiwaniu finansowania nie oznacza, że tak samo łatwo przychodzi nam spłata wierzytelności. Często bowiem całkowite koszta pożyczki lub kredytu, zawarte w umowie pożyczki sprawiają, że nasza płynność finansowa staje pod znakiem zapytania. Bardzo często skuszeni „atrakcyjną” ofertą zapominamy o tym by przeanalizować dokładnie swoją umowę z firmą pożyczkową pod kątem niekorzystnych dla nas postanowień. Na całe szczęście obowiązujące w naszym kraju prawo wskazuje obszerną grupę postanowień, które nie mogą znaleźć się w umowie pożyczki lub umowie kredytowej. Postanowienia ta zwane są klauzulami abuzywnymi.
Czym są klauzule abuzywne?
Klauzule abuzywne, zwane także klauzulami niedozwolonymi, to grupa postanowień, które nie są zgodne normami wskazanymi prawami konsumenta lub naruszają zasadę równości stosunku prawnego. Opis klauzul abuzywnych znajduje się w Kodeksie cywilnym. Nie jest to jednak opis wyczerpujący, a to za sprawą faktu, że wraz z kolejnymi wyrokami sądu w sporach konsumenckich wskazywane są kolejne klauzule niedozwolone, które dopisywane są do tego zestawienia. Gdzie zatem znaleźć aktualną listę? Obszerny spis klauzul niedozwolonych publikowany jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Warto jednak zawsze mieć w pamięci, że najprawdopodobniej nie jest to lista aktualna na dzień jej odczytu. Zatem by zabezpieczyć swoje interesy przy podpisywaniu umów pożyczki lub kredytowej warto by z naszą umową zapoznał się adwokat, który pomoże w kwalifikacji postanowień naszej umowy.
Jakie problemy rozwiązują klauzule abuzywne?
Klauzule abuzywne dają szansę rozsądzenia na korzyść konsumenta szeregu sporów dotyczących wielu obszarów umowy pożyczki. Poniżej wskazujemy kilka sytuacji, z którymi najczęściej spotkaliśmy się podczas swojej pracy zawodowej.
Spirala długów, to jeden z częstych problemów, z którymi mierzą się pożyczkobiorcy, których zobowiązania przerastają ich możliwości finansowe. Chcąc odciągnąć okres spłaty pożyczki dłużnicy zaciągają pożyczę na spłatę dotychczasowego zobowiązania. W praktyce ich dług zwiększa się o koszty obsługi i udzielenia kredytu, a także odsetki wynikające z powzięcia zobowiązania. Artykuł 36 c ustawy o kredycie konsumenckim, mówi natomiast wprost, że klient zaciągający pożyczkę, który nie spłacił pierwszej pożyczki w terminie 120 dni, jest chroniony przed niekorzystnymi następstwami swoich działań. Opłaty należne z tytułu zobowiązań muszą bowiem mieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych naliczanych od kwoty pierwszego kredytu.
Jako klauzula niedozwolona uznawany jest też zapis upoważniający kredytodawcę do zachowania całości pobranych opłat także w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Klient spłacający swoje zobowiązania prze terminem powinien bowiem otrzymać zwrot wszystkich naliczonych opłat do czasu, gdy umowa nie będzie już realizowana.
Klauzula niedozwoloną będzie też zapis upoważniający do zmian postanowień umowy tylko jedną ze stron, najczęściej kredytodawcę. Kłóci się to z zasadą równości stosunku prawnego, dlatego też tego rodzaju postanowienia nie powinny być stosowane w umowie.
Oczywiście to tylko kilka sytuacji, które chcieliśmy zasygnalizować, mając na uwadze fakt, że dotyczyć mogą największego grona osób. Lista klauzul niedozwolonych powstała po to by chronić interesy konsumentów, warto zatem sięgać po nią mając na uwadze swoje bezpieczeństwo finansowe.
Źródło: https://kancelariaea.pl/