Kiedy siać trawę? Jak i kiedy ją nawozić? Sprawdź!

Materiał zewnętrzny

Soczyście zielony, bujny i gęsty trawnik jest marzeniem każdego właściciela. Co ciekawe, jest on w zasięgu większości osób, jednak przed wysiewem należy kierować się kilkoma wskazówkami, które w bezpośredni sposób wpłyną na wygląd trawy. Ważny jest nie tylko termin siewu, ale i odpowiednie przygotowanie podłoża oraz późniejsze nawożenie. Jaka powinna być kolejność poszczególnych prac ogrodowych, by przyniosły zamierzony efekt?

Kiedy siać trawę i jak przygotować podłoże?

W sklepach ogrodniczych, np. w sklepie internetowym Florexpol można znaleźć kilka rodzajów trawy, dlatego przed zakupem niezbędne jest podjęcie decyzji o jej przeznaczeniu oraz miejscu wysiewu. Ogólny podział, jaki najczęściej kategoryzuje rodzaj murawy to: rekreacyjna i dekoracyjna. Niemniej istotny jest również poziom nasłonecznienia terenu, na którym planujemy wysiać trawę. Generalnie, trawa lubi obszary z nieograniczonym dostępem do naturalnych promieni słonecznych oraz otwarte przestrzenie, co w znacznym stopniu ułatwi późniejszą pielęgnację, strzyżenie oraz koszenie.

Trawa powinna być siana w bezwietrzny dzień, ciepły i wilgotny. Zaleca się, by wysiewać trawę od kwietnia do końca maja, ewentualnie na przełomie sierpnia i września. Pierwszy termin jest korzystny ponieważ podłoże jest już suche, aczkolwiek wilgotne w głębszych jego warstwach. Ponadto, w przypadku niewykiełkowania nasion istnieje możliwość ponowienia wysiewu i uzupełnienia murawy. Wczesnojesienny okres, czyli sierpień i wrzesień jest terminem ostatecznym przez pierwszymi przymrozkami – nasiona zdążą wykiełkować i zmarzną w podłożu.

Ważne! Mniej więcej 2 tygodnie przed planowanym wysiewem należy rozpocząć przygotowania podłoża, wykorzystując w tym celu specjalny preparat odchwaszczający i użyźniający. Dodatkowo, koniecznym jest spulchnienie i wyrównanie ziemi, sprawdzenie i ewentualna poprawa jej stanu (idealny odczyn pH dla trawnika to 5,5 – 6,5) oraz podlanie terenu wodą. Podłoże zbyt gliniaste mieszamy ze żwirem i piaskiem, natomiast zbyt piaszczyste – z torfem.

Jak i kiedy nawozić trawę?

Nawożenie, czyli dokarmianie trawnika odpowiednimi składnikami mineralnymi jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji, którego nie należy pomijać. Sekretem prawidłowego nawożenia jest przestrzeganie terminów, dlatego aby utrzymać piękny wygląd murawy, warto się z nimi zapoznać.

Najbardziej optymalnym momentem do nawożenia trawników jest czas, gdy ziemia jest lekko wilgotna, a trawa sucha. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku nawozów w postaci granulek, które mogłyby przykleić się do trawy, zmniejszając tym samym efektywność nawożenia.

Co do zasady, trawę powinno się nawozić mniej więcej 3 razy w roku, zawsze po uprzednim skoszeniu. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, drugie w czerwcu, ostatnie w drugiej połowie sierpnia.

Przed rozsypaniem nawozu do trawników należy zagrabić podłoże, co idealnie je spulchni. Następnie równomiernie rozrzucamy nawóz. Unikamy nawożenia w bardzo słoneczny i suchy dzień oraz dostarczenia glebie zbyt dużej ilości nawozu, co niepotrzebnie osłabi trawę i zmniejszy jej odporność na choroby.

Do nawożenia trawników stosowane są nawozy mineralne oraz organiczne. Szeroki wybór umożliwia dobranie odpowiedniego nawozu, zarówno pod względem właściwości, jak i formy czy ceny. Internetowy sklep ogrodniczy Florexpol oferuje swoim klientom nawozy krótko- lub długodziałające, w postaci proszku, granulatu lub płynu. Możliwy jest ponadto zakup gotowych mieszanek pozwalających zachować wysoką jakość trawnika.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments