Kiedy przeprowadzić nasadzenie drzew? Kiedy założyć trawnik?

Materiał zewnętrzny

Mając ogród czy też nawet niewielki obszar przed lub za domem, chcielibyśmy go przeznaczyć na miejsce do relaksu, mały lub większy ogród pełen pięknych drzew. O takie zielone miejsce trzeba dbać, jednak najpierw należy je stworzyć – założyć trawnik i nasadzić drzewa. O ile pierwszą czynność przeprowadzamy zazwyczaj w podobnym okresie, wyróżnić możemy ich kilka w ciągu roku, o tyle termin sadzenia drzew zależy przede wszystkim od ich gatunku.

Najlepszy termin na zakładanie trawnika

Marzy Ci się piękny „zielony dywan” w ogrodzie lub na podwórku? Murawę z siewu nasion najlepiej zakładać na przełomie kwietnia i maja lub też sierpnia i września. Jest to czas, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 10 st. Celsjusza i istnieje niewielkie ryzyko, że wartość ta się obniży. Ponadto gleba ma wtedy najlepsze właściwości, zarówno jeżeli chodzi o temperaturę, jak też wilgotność. Jeżeli decydujesz się posiać trawę latem, musisz liczyć się z koniecznością jej częstszego podlewania. Zakładanie trawnika z rolki to czynność, którą bez obaw można wykonać w dowolnym momencie całego sezonu wegetacyjnego, zatem od marca do listopada. Jest on zdecydowanie bardziej odporny na niekorzystne warunki latem, w tym duże upały.

Jak założyć trawnik?

Aby założyć trawnik, trzeba wcześniej dobrze przygotować podłoże. Oczyszczamy więc teren z chwastów, śmieci, liści i korzeni, przekopujemy ziemię, a także w razie potrzeby poprawiamy jakość gleby. Jej kwasowość powinna wynosić ok. pH 5,5-7,0. Teren pod trawnikiem musi zostać wyrównany i odpowiednio ukształtowany w zależności od tego, czy chcemy, aby był płaski czy może pofałdowany. Warto jest tydzień przed położeniem trawnika zasilić glebę nawozem do trawników. Dostarczając jej dodatkowej porcji azotu, wzbogacimy ją o fosfor i potas. Jeżeli decydujesz się na trawnik siewny, potrzebować będziesz od 2,5 do 3,5 kg mieszanki nasion traw na 100 m2 trawnika. Tylko wtedy zielony dywan będzie gęsty i tym samym pięknie się będzie prezentował. Kupując darń z rolki, pamiętaj, aby mieć jej więcej o 10%, niż wynika z wykonanych przez Ciebie obliczeń.

Nasadzanie drzew przez cały rok? Czy na pewno?

Zielona trawka to nie wszystko, czego potrzebuje Twój ogród. Chciałbyś go udekorować drzewami, aby stworzyć dla siebie i swoich bliskich przyjemny, pełen liści i kwiatów azyl. Nasadzanie drzew w Polsce odbywa się zarówno wiosną, jak też jesienią, co wynika ze sprzyjającego w tym okresie klimatu. Jeżeli wybierasz drzewa liściaste bez bryły korzeniowej, lepiej z ich sadzeniem poczekaj do jesieni. Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest przełom października i listopada, kiedy gleba jest dostatecznie wilgotna. Zimozielone i iglaste drzewa będziemy sadzić od końca sierpnia do połowy września, co wynika z ciepłej w tym okresie gleby, lepiej się wtedy przyjmują.

Zielony, równy trawnik, pięknie kwitnące wysokie drzewa – czy nie tak wyobrażasz sobie swój wymarzony ogród? Pamiętaj o terminach sadzenia poszczególnych roślin oraz najważniejszych zasadach zakładania trawnika, a łatwiej Ci będzie zrealizować swój plan.

Pełna oferta nasadzania drzew na stronie: https://www.komplex-breuer.pl/nasadzenia-drzew/

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments