Czym zajmuje się neurochirurgia? Jest to jedna z dziedzin medycyny, której celem jest diagnostyka oraz leczenie operacyjne chorób układu nerwowego. Dotyczy również dolegliwości związanych z układem nerwowym, np. schorzenia lub urazy kręgosłupa, takie jak dyskopatia, złamania, kręgozmyk. Głównym obszarem zainteresowania neurochirurga jest: twarzoczaszka, mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy dostarczający krew do tych części organizmu. Przykładowymi schorzeniami, które diagnozuje lekarz specjalista, są uszkodzenia nerwów obwodowych, przepukliny mózgowo-rdzeniowe, naczyniaki, krwotoki wewnątrzczaszkowe, choroby nowotworowe w obrębie mózgu i naczyń mózgowych, przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, wodogłowie, choroby naczyniowe mózgu, dyskopatia szyjna, lędźwiowa lub umiejscowiona w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa.
Do neurochirurga najczęściej kierowane są osoby, w przypadku których zawiodło leczenie farmakologiczne i potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Pod opieką neurochirurgów znajdują się pacjenci w okresie przedoperacyjnym, w czasie samej operacji oraz w okresie pooperacyjnym, który związany jest z procesem dochodzenia do zdrowia, rekonwalescencji i rehabilitacji.
Jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty w klinice neurochirurgii?
- drętwienie lub mrowienie kończyn
- bóle i zawroty głowy
- powtarzające się omdlenia
- dyskopatia kręgosłupa
- zaburzenia widzenia bez konkretnej przyczyny
- niedowłady kończyny
- kłopoty z koncentracją
- problemy ze słuchem, które nie są związane z chorobami przewodów słuchowych
- zaburzenia czucia
- trudności z chodzeniem
- osłabienie mięśni
- niespecyficzne objawy neurologiczne
Jak wygląda wizyta?
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, neurochirurg zleca dodatkowe badania, które pozwolą podjąć decyzję w kwestii dalszego leczenia. Może to być rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG lub badania USG. Najbardziej szczegółowym badaniem, które może zostać zlecone przez lekarza, jest tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie niepokojących zmian na bardzo wczesnym etapie na poziomie komórkowym.
Dodatkowo neurochirurg może zlecić morfologię krwi, badania moczu, badania endokrynologiczne, biochemiczne lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych do diagnozy wyników, lekarz decyduje o operacji bądź wprowadza leczenie farmakologiczne. Działania neurochirurga mogą być mało inwazyjne lub bardziej. Do najbardziej rozpowszechnionych zabiegów należą: usuwanie tętniaków z mózgu, usunięcie guzów mózgu lub kanału kręgowego, likwidacja krwiaków wewnątrzczaszkowych, mikrodiscektomia odcinka szyjnego bądź lędźwiowego kręgosłupa, operacje dysków szyjnych lub lędźwiowych kręgosłupa, werberoplastyka oraz przezskórna laserowa dekompresja krążka międzykręgowego.
Koniecznie sprawdź co oferuje wybrana przez Ciebie klinika neurochirurgii. Warszawa daje Ci duże możliwości leczenia u najlepszych specjalistów, którzy postawią dobrą diagnozę i pomogą w walce z nieprzyjemnymi schorzeniami i chorobami. Poszukaj fachowej pomocy, która przyniesie Ci ulgę w codziennym życiu.