Kazimierz Dolny, od lat uchodzący za mekkę malarzy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, chętnie odwiedzają polscy i zagraniczni turyści. Jest jednak taki letni tydzień w roku, podczas którego malownicze miasteczko zmienia się w stolicę Wielkiego Kina. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 11 lat Festiwalu Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”. Na artystyczno-kulturalną imprezę przyjeżdżają osobowości znane z kinowych i telewizyjnych ekranów. W zbudowanym specjalnie na tę okazję miasteczku festiwalowym prezentowane są polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.
Goście festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym
Dzięki owocnej współpracy z renomowanymi festiwalami, w malowniczym Kazimierzu Dolnym wyświetlane są filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. Tegoroczna edycja “Dwóch Brzegów” to wiele znakomitych dzieł filmowych, m.in. „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa, “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, “Pokot” Agnieszki Holland oraz wiele innych!
W kawiarence “Red Black White Cafe” każdy miał okazję spotkać swojego mistrza, zadać mu pytanie lub podzielić się z nim swoimi refleksjami. Można było porozmawiać m.in. z Wiktorem Zborowskim, Borysem Szycem, Magdaleną Boczarską i Agnieszką Mandat.
Tradycje Kazimierskie
Do tradycji “Dwóch Brzegów” należą tzw. Lekcje Kina, czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. W tym roku gośćmi specjalnymi byli: Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn. Na zakończenia każdego festiwalowego dnia na Małym Rynku, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, odbywają się bezpłatne projekcje filmowe. Ilość chętnych widzów niejednokrotnie jest większa niż liczba miejsc w największych kinach w Polsce. Miłośnicy kina siedzą dosłownie wszędzie: w kawiarnianych ogródkach, na ławkach, leżakach, na schodach lub bezpośrednio na ziemi. A przed nimi wielki ekran i wielkie kino! Tutaj panuje naprawdę niesamowity klimat! W tym roku w Kinie pod Srebrną Gwiazdą widzowie mogli obejrzeć m.in. muzyczny film “The Rolling Stones”, dwa znakomite obrazy: “Jestem mordercą” i “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz biograficzną opowieść “Dalida. Skazana na miłość”. Ważną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.
Inne atrakcje w Kazimierzu Dolnym
Trzeba jednak wiedzieć że Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko filmy, ale także mnóstwo imprez towarzyszących: wystawy muzealne, malarskie i fotograficzne, spotkania z pisarzami i artystami, warsztaty i koncerty! Odbywają się one nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w pobliskiej wiosce Mięćmierz i w Janowcu po drugiej stronie Wisły. Tym samym idea i program Dwóch Brzegów otwierają się na miejscową społeczność i kulturę. Istotnym elementem festiwalowego programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów. Dzięki temu mogą oni pokazać swoją twórczość odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie nieformalnych kontaktów publiczności z artystami wyróżnia ten festiwal na tle innych.
Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczny festiwalu, jak zwykle zaprezentowała w nadwiślańskim miasteczku rewelacyjne tytuły i nazwiska. W tym roku udało się pobić rekord frekwencyjny: podczas festiwalu filmowego “Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny odwiedziło ponad 45 tysięcy widzów! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób weźmie udział w naszej kazimierskiej uczcie filmowej!
Źródło: http://kazimierzdolny24.pl/