Dzięki ogromnemu wyborowi soczewek kontaktowych, taka metoda korygowania wzroku doskonale sprawdza się u większości osób. Na soczewki kontaktowe decydują się osoby dotknięte rozmaitymi wadami wzroku, a takie rozwiązanie jest idealne także dla osób aktywnych fizycznie. Na soczewki decydują się zarówno te osoby, u których dopiero zdiagnozowano problemy ze wzrokiem, jak i już noszące okulary korekcyjne. Ponadto soczewki kontaktowe mogą umożliwić zmianę koloru oczu, a także osiągnąć ekstrawagancki look, np. oczy wampira czy węża. Czym zatem kierować się przy wyborze soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe dla każdej wady wzroku
Osoby dotknięte rozmaitymi wadami wzroku nie muszą polegać wyłącznie na okularach korekcyjnych – mogą bez obaw sięgać po soczewki kontaktowe. Soczewki umożliwiają skorygowanie nawet zaawansowanej dalekowzroczności i krótkowzroczności. Takie soczewki sferyczne mają moc optyczną od -25 do +25 dioptrii. Zasada ich działania jest analogiczna jak w przypadku soczewek okularowych – w taki sposób załamują one i skupiają światło padające na oko, aby zapewnić ostre widzenie. Soczewki kontaktowe dla krótkowidzów i dalekowidzów mają kształt sferyczny, przypominają półkulę.
Soczewki kontaktowe umożliwiają także korygowanie astygmatyzmu, czyli wadę wzroku powstałą w efekcie nieprawidłowego, nieco wydłużonego kształtu gałki ocznej. Taka nieregularna budowa rogówki uniemożliwia stosowanie soczewek kontaktowych sferycznych i przez wiele lat osoby z astygmatyzmem mogły korygować wzrok wyłącznie przy pomocy okularów. Przełomem było zaprojektowanie soczewek torycznych, wyróżniających się nietypowym kształtem. Przypominają one przeciętego wzdłuż obwarzanka, a wartość mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju poprzecznym i poziomym. Dzięki temu soczewka idealnie dopasowuje się do powierzchni gałki ocznej i zapewnia ostre widzenie.
U osób po 40 roku życia zwykle pojawia się starczowzroczność, czyli prezbiopia. W przebiegu tego zaburzenia dochodzi do zaburzeń akomodacji oka. Taką wadę wzroku można korygować przy pomocy soczewek kontaktowych multifokalnych, wyróżniających się obecnością obszarów o różnej zdolności skupiania. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno na bliższe, jak i dalsze odległości, a przejście z widzenia bliskiego na dalekie jest płynne. Takie soczewki dostępne są jako soczewki jednodniowe progresywne, a także soczewki miesięczne czy o dłuższym trybie noszenia.
Osoby potrzebujące korekcji wzroku mogą dodatkowo zmienić lub podkreślić kolor tęczówki – umożliwiają to soczewki kolorowe. Dostępne są one także jako soczewki „zerówki”, idealne dla osób bez wady wzroku.
Soczewki jednodniowe czy miesięczne?
Dostępne na rynku soczewki różnią się trybem noszenia. Soczewki jednodniowe można nosić maksymalnie przez jeden dzień, po czym wyrzucić i założyć nową parę. Wymagane jest zdjęcie takich soczewek przed snem. Z kolei soczewki miesięczne czy półroczne można zakładać wielokrotnie – o ile soczewki są dokładnie oczyszczane i odpowiednio przechowywane.