Dobry peeling przeciwzmarszczkowy to dziś niezbędny kosmetyk w rękach kobiety, która musi podejmować już zdecydowane kroki w celu utrzymania cery w jak najlepszej kondycji. Zmarszczki, nieciekawy koloryt skóry czy drobne przebarwienia są zmorą codzienności. Właściwie dobrany peeling przeciwzmarszczkowy potrafi zdecydowanie przeciwdziałać tym zjawiskom i wspomaga panie w utrzymywaniu promiennego wyglądu twarzy. Sprawdź, jak wybierać peeling przeciwzmarszczkowy, aby był dobrym orężem w walce z upływającym czasem.
Po czterdziestce skóra zaczyna starzeć się w przyspieszonym tempie. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, sukcesywnie zmniejsza się jędrność i elastyczność skóry, a koloryt traci swoją świeżość i blask. Za te zmiany odpowiada zmniejszająca się produkcja hormonów – estrogenu i progesteronu, obniża się zdolność skóry do utrzymywania wody, a także nie potrafi ona już wytworzyć niezbędnych ilości kolagenu i elastyny. Na szczęście naskórek nie traci zupełnie swoich zdolności do odbudowywania się, niemniej trzeba mu to ułatwić. Peeling przeciwzmarszczkowy ma właśnie takie zadanie, usuwa martwe komórki z jego powierzchni. Dzięki temu „zwalnia się” miejsce na nowy naskórek. Usunięcie obumarłych komórek sprawia, że odsłaniają się świeże, młode warstwy skóry, która znowu emanuje świeżością i pięknym kolorytem. Zmarszczki stają się płytsze, a te drobne wręcz niewidoczne. Skóra jest w stanie wchłonąć wszystkie cenne składniki znajdujące się w stosowanych kosmetykach, także te, które powinien zawierać dobry peeling przeciwzmarszczkowy.
Peeling przeciwzmarszczkowy – składniki złuszczające
W peelingach stosuje się różne składniki złuszczające. W tych enzymatycznych, przeznaczonych do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej, najczęściej stosuje się enzymy roślinne, które rozpuszczają, a nie złuszczają, martwy naskórek. Wybierając enzymatyczny peeling przeciwzmarszczkowy, w jego składzie należy szukać bromeliny lub papainy.
W mechanicznych peelingach zawarte są drobinki ścierne, które mogą mieć różną postać. Wykorzystuje się w nich elementy pochodzenia naturalnego, takie jak cukier, sól, kawę, zmielone pestki brzoskwiń czy łupiny orzecha. W innych preparatach wykorzystywane są również elementy o pochodzeniu chemicznym.
Ostatnim rodzajem peelingów są te chemiczne, w których rolę substancji ścierających pełnią kwasy. Peelingi chemiczne powinni wykonywać specjaliści w dobrych gabinetach kosmetycznych.
Pożądane składniki pielęgnujące i odżywcze
Peeling przeciwzmarszczkowy zawierający w swoim składzie olejek arganowy, będzie łagodził podrażnienia skóry, jednocześnie złuszczając martwy naskórek. Jeśli będzie zawierać także olejki, przykładowo z maruli czy ze słodkich migdałów, to z pewnością wzmocni skórę i świetnie ją nawilży. Marula dodatkowo zadziała antybakteryjnie.
Godne uwagi są też kosmetyki zawierające olejek macadamia, który świetnie sprawdza się w walce ze zmarszczkami, bo skóra bardzo szybko go wchłania i natychmiast aktywują się procesy regeneracji naskórka. Olejek macadamia świetnie wygładza skórę, a ta niemal od razu wygląda na młodszą. Nie można też lekceważyć wszelkich cennych dla skóry witamin.
Peeling przeciwzmarszczkowy może też zawierać roślinne komórki macierzyste, co jest niezwykle pomocne w regeneracji skóry po sezonie letnim. Podobnie jak we wszystkich kosmetykach przeciwzmarszczkowych, także w peelingach warto szukać kwasu hialuronowego, który skutecznie nawilży skórę oraz matrixylu, zdolnego do pobudzenia produkcji kolagenu bezpośrednio w skórze. Jeśli obok niego znajdą się polifenole pozyskane z winogron lub zielonej herbaty, to dodatkowo wzmocniona zostanie regeneracja komórek skóry.