Białaczka to choroba, która wywołana jest namnażaniem się patologicznie zmienionych, niedojrzałych komórek blokujących wzrost zdrowych krwinek. Jakie są objawy białaczki? Jak leczyć białaczkę?
W szpiku kostnym zdrowej osoby powstają czerwone i białe krwinki, a także płytki krwi. U osób cierpiących na białaczkę we krwi namnażają się zmienione komórki, zwane blastami. Choć nie wiadomo co wywołuje raka krwi, uważa się, że wśród czynników ryzyka sprzyjających zachorowaniu na białaczkę są m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące, związki chemiczne takie jak herbicydy, pestycydy czy rozpuszczalniki, a także palenie tytoniu.
Jakie są objawy białaczki?
W przypadku tego rodzaju raka krwi diagnostyka bywa utrudniona ze względu na brak charakterystycznych objawów choroby. Wśród najczęstszych jej symptomów są gorączka, szybkie męczenie się, zmiany w jamie ustnej i w gardle spowodowane zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi, grzybiczymi, a także siniaki, wybroczyny skórne, krwawienie z nosa czy powiększenie śledziony i węzłów chłonnych na karku, pod pachami i w pachwinach.
Przy białaczce może także wystąpić nienaturalne osłabienie, bladość, ospałość, długotrwała infekcja z towarzyszącym jej zapaleniem gardła, ucha, płuc czy oskrzeli, krwawienia dziąseł przy myciu zębów, a także ból stawów i mięśni
Jakie są rodzaje białaczki?
Białaczka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Wśród najczęstszych typów wyróżnia się ostrą białaczkę szpikową, przewleką białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną i przewlekłą białaczkę limfocytową.
Jak się leczy raka krwi?
By zdiagnozować białaczkę o ostrym przebiegu w pierwszej kolejności wykonuje się badanie morfologiczne krwi obwodowej z rozmazem.
W ostatnich latach dokonał się znaczny postęp w leczeniu tego nowotworu. Zaczęto bowiem leczyć ostrą białaczkę za pomocą polichemioterapii, a więc stosowania równocześnie kilku cytostatyków dzięki czemu do remisji, a więc ustąpienia objawów choroby, dochodzi u blisko 80 proc. chorych. Dzięki tej metodzie udaje się także doprowadzić chorych do całkowitego wyleczenia. W innych przypadkach wykonuje się przeszczep komórek krwiotwórczych, który znacząco zwiększa szanse chorego na wyleczenie.
Jeśli chodzi o białaczkę przewlekłą obecnie nawet bardzo złośliwe postacie poddawane są skutecznemu leczeniu, dzięki któremu możliwe jest wieloletnie życie. Dla przewlekłej białaczki szpikowej niezwykle ważne było wprowadzenie tzw. imatinibu. Chcesz wiedzieć jak się leczy białaczkę? Wejdź na https://www.dkms.pl/