Akwariowe rośliny to jeden z ważniejszych elementów zbiornika. Sięgają po nie początkujący, jak i ci, którzy od lat kreują podwodny świat w domu czy w biurze. Sama obserwacja fascynującego życia jest niezwykłą przygodą – wycisza, poprawia koncentrację, daje możliwość kontaktu z czasem bardzo egzotyczną naturą. I dlatego w zbiornikach pojawiają się bardzo różnorodne rośliny in vitro, rybki, dekoracje czy też kamienne aranżacje. To prawdziwa przyjemności, której ulegają kolejne pokolenia, w praktyka pokazuje, że coraz łatwiej jest założyć i utrzymać wymarzone akwarium.
Popularne akwariowe rośliny
Modne rośliny akwariowe są nie tylko estetyczne i przyciągają uwagę, nadając zbiornikowi wyjątkowy charakter. Trzeba również pamiętać o tym, że odgrywają szereg istotnych funkcji. Będą wzbogacać ekosystem w tlen, a to jest niezbędne wszystkim zwierzętom. Poza tym wiele roślin akwariowych stanowi również pokarm dla rybek oraz jest dla nich schronieniem, poprawia samopoczucie oraz gwarantuje prawidłowy rozwój. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że świetnie wyglądają. Wiele gatunków sprawdzi się w tylnej części akwarium, a inne rośliny pływające będą zdobić taflę wody. Za każdym razem oczywiście warto wieżą pod uwagę nie tylko trudność uprawy oraz swoje umiejętności, ale także charakter samego zbiornika.
Kiedy sprawdzą się rośliny in vitro?
Niewątpliwą zaletą roślin z hodowli in vitro jest ich różnorodność. Osobowość trzeba pamiętać o tym, że ich utrzymanie w doskonałej kondycji będzie pewnego rodzaju wyzwaniem szczególnie dla początkujących akwarystów, ale warto sięgać już na starcie po produkty najlepszej jakości. W przeciwnym razie duży przyrost glonów, zahamowanie wzrostu roślin czy też ich gnicie może skutecznie zniechęcić do kolejnych prób. I dlatego właśnie bardzo starannie trzeba dobrać wszystkie elementy do zbiornika. Producent roślin akwariowych w ofercie ma szereg propozycji, które można podzielić na pięć najbardziej popularnych kategorii.
Kompozycje z roślin akwariowych
Rośliny wodne pierwszoplanowe są zazwyczaj niskie. Je umieszcza się w przedniej części akwarium. Warto jednak pamiętać o tym, że potrzebują regularnego nawożenia i dużej ilości światła, a ich uprawa jest dość wymagająca. Początkujący akwaryści mogą więc sięgać po takie gatunki jest zwartka biała i zwartka drobna, które wybaczają więcej błędów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że rośliny nie będą w stanie się dostosować do nowych warunków. Drugoplanowe rośliny powinny być sadzone pojedynczo w środkowej części zbiornika. Będą one potrzebować dość dużo przestrzeni, ponieważ te gatunki szybko się rozrastają. Wśród roślin, jakie się będą w tej przestrzeni pojawiać, dominują żabienice oraz zwartki (kryptokoryny) średniej wielkości. Kolejną kategorią są gatunki wysokie. One rewelacyjnie prezentować się będą w tylnej części akwarium. Stanowią świetne tło i dodatkowo maskują akcesoria takie jak filtr czy grzałka. W tym miejscu doskonale nadaje się nurzaniec śrubowy. Warto także w akwarium mieć eptify. Często mocuje się je do dekoracji lub akcesoriów. Są mało wymagające, a dają niesamowite efekty. Warto także pamiętać o roślinach pływających. Potrzebują one dużo pracy i często słabo się rozwijają w domowych warunkach. Najczęściej więc początkujący akwaryści sięgają po taki gatunek jak wgłębka pływająca, który jest najbardziej wdzięczny w hodowli i świetnie się przystosowuje się do nowych warunków.
Zadbaj o rośliny pływające
Dobrze dopasowana do potrzeb roślina to ważny element każdego akwarium gatunki możemy podzielić na cieniolubne i światłolubne, co jest niezwykle istotne, by stworzyć optymalne warunki oraz zapewnić prawidłowy wzrost. Początkujący miłośnicy akwarystyki powinni przede wszystkim unikać mieszania gatunków, które mają różne zapotrzebowanie na światło, ponieważ są one trudniejsze w uprawie. Poza tym koniecznie trzeba dobrać optymalne podłoże do zbiornika. Najczęściej sięga się po tradycyjne żwirki z kwarcu lub marmuru. Można oczywiście zdecydować się na dodatkowy nawóz, który zmienia korzenie. By mogły się one prawidłowo rozwijać, granulacja podłoża musi wynosić 2-6 mm.
Niezmiennie również na kondycję roślin wpływ będzie mieć transport oraz przygotowanie do sadzenia. Producenci często sprawdzają gatunki w specjalnych koszyczkach, co zabezpiecza korzenie. Po wyjęciu i ewentualnym przycięciu rośliny trzeba opłukać. W ten sposób można się pozbyć ślimaków czy zgniłych liści, które zanieczyściłyby zbiornik. Sadzonki najlepiej jest sadzić, gdy w akwarium jest niewiele wody. Trzeba zwracać uwagę na zachowanie odstępów, bo niektóre gatunki będą się dość mocno rozrastać. Mchy i epifity mocuje się za pomocą nici. Dobrze przygotowane podłoże w zbiorniku jest kluczowym elementem, by rośliny mogły prawidłowo się rozwijać i oczywiście stanowić ważną bazę dla rybek i dawać nam satysfakcję. Oczywiście nie wolno zapominać o pielęgnacji, odpowiedniej ilości światła i fosforu, co zapewnia prawidłowy wzrost i będzie minimalizować ilość chorób czy też powstawanie glonów.