Jakie lampy musisz mieć w swoim domu?

Materiał zewnętrzny

Nie da się funkcjonować bez oświetlenia we wnętrzach. Dlatego planowanie instalacji oświetleniowej stanowi jeden z najważniejszych etapów realizacji budowy lub remontu – zarówno w przestrzeniach prywatnych, publicznych, jak i biznesowych.

W domach mieszkalnych wykorzystujemy lampy do różnych zadań. Potrzebujemy takich, które zapewniają swobodne przemieszczanie się lub dają wystarczająco światła, żeby wykonywać precyzyjne czynności. Niekiedy przy pomocy światła chcemy także dekorować domowe wnętrza.

Do tych wszystkich celów przydają się mocno zróżnicowane produkty. Dywersyfikacja źródeł światła pozwala stworzyć kompleksowy i funkcjonalny system, spełniający wszystkie oczekiwania i gwarantujący maksymalną wygodę użytkowania dla wszystkich domowników.

Jakich lamp nie może zabraknąć w naszych domach? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Lampy sufitowe – królowe wszystkich mieszkań i domów

Bez względu na funkcję pomieszczenia musimy zapewnić w nim podstawowe warunki bezpieczeństwa. W dużej mierze odpowiadają za to lampy sufitowe, stanowiące oświetlenie główne.

Do obecnie najpopularniejszych rozwiązań tego typu zaliczają się niewielkie i praktyczne oczka wpustowe, montowane po kilka, kilkanaście sztuk. Dzięki nim łatwo doświetlamy równomiernie całą przestrzeń, co przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach o nieregularnych lub mocno wydłużonych kształtach.

Na drugim biegunie znajdują się lampy wiszące, a zwłaszcza znów modne żyrandole. Tego typu produkty oświetlają i dekorują najczęściej salony lub sypialnie, czyli wnętrza rekreacyjno-reprezentacyjne. Dekoratorzy wnętrz zachęcają jednak, żeby wprowadzać je także do mniej oczywistych przestrzeni, jak na przykład klatki schodowe lub przedpokoje.

Lampy do zadań specjalnych – modele biurkowe i nocne

W każdym domu potrzebujemy także lamp zadaniowych. Najczęściej dotyczy to lampy na biurko (do gabinetu lub pokoju dziecka) oraz oświetlenia nocnego, przy łóżku.

Stołowe lampki do pracy, których szeroki wybór znajdziemy choćby na Lampy.it, doświetlają całą przestrzeń roboczą, gwarantując optymalne warunki do odrabiania zadań domowych oraz wykonywania szeregu obowiązków zawodowych. Są trwałe i wygodne, a często dla maksymalizacji funkcjonalności wyposaża się je w ruchome ramiona.

Lampki nocne to najczęściej produkty stołowe lub kinkiety, które montuje się po obu stronach łóżka. Pozwalają na wygodne czytanie tuż przed snem, a także gwarantują odpowiednią ilość światła do przemieszczania się w nocy, bez konieczności włączania oświetlenia głównego.

Lampa stojąca – wisienka na torcie modnych aranżacji

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze jeden produkt. Podłogowe lampy stojące znów zyskują szerokie grono zwolenników. Trudno się temu dziwić. Są niezmiernie praktyczne, a mocne zróżnicowane dostępnych na rynku form sprawia, że łatwo dopasować je do rozmaitych aranżacji.

Umieszcza się je w pomieszczeniach wypoczynkowych, zwłaszcza w sypialniach i salonach, w których pomagają budować przytulny nastrój, sprzyjający regenerowaniu sił. Dają także wystarczającą ilość światła do wykonywania większości czynności – na przykład zaszycia się z ulubioną książką i kubkiem kawy na kanapie w salonie.


Dobrze dopasowane oświetlenie stanowi wielki atut domu, ułatwiając funkcjonowanie oraz zapewniając komfort mieszkańcom.
Dzięki niemu przestrzeń do życia robi się przyjazna, a domownicy z radością spędzają w niej czas na pracy, spotkaniach i towarzyskich – oczywiście w towarzystwie odpowiednich opraw oświetleniowych.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments