Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Choć jego pozyskanie jest stosunkowo proste, należy przedłożyć w banku kilka dokumentów. Bez ich udostępnienia nie otrzymamy wsparcia. Aby przyspieszyć otrzymanie gotówki, możemy przygotować dokumenty, których bank może wymagać. To czy konieczne będzie, np. zaświadczenie od pracodawcy uzależnione jest od kilku czynników. Jakich? Na to zagadnienie odpowiadamy w artykule.
Jakich dokumentów wymagają banki przy kredycie gotówkowym?
Zanim bank udostępni nam swoje pieniądze, musi sprawdzić, kilka bardzo istotnych szczegółów na temat wnioskodawcy. W ten sposób banki zabezpieczają siebie i konsumentów przed wyłudzeniami, a także minimalizują ryzyko kredytowe. Za ryzyko kredytowe uznaje się w tym przypadku brak możliwości zwrotu pożyczonych środków. Inaczej mówiąc, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy, musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami i innymi opłatami. Ponadto musimy tego dokonać bez utraty płynności finansowej w określonym w umie czasie. Aby bank wiedział, jaka kwota jest dla nas możliwa do spłaty, musi obliczyć naszą zdolność kredytową. To właśnie w tym celu banki potrzebują otrzymać od nas szereg informacji, również tych dotyczących wysokości pozyskiwanych dochodów, kosztów życia i utrzymania, a także, czy posiadamy inne nieuregulowane jeszcze zobowiązania. Jednak to które dokumenty będziemy musieli dostarczyć, zależy od kilku czynników. Należą do nich wewnętrznie ustalone procedury, kwoty, którą chcemy pozyskać, a także czy prowadzimy rachunek bankowy w wybranym przez nas banku.
Wniosek o kredyt
Aby móc otrzymać finansowanie z banku niezbędne jest złożenie stosownego wniosku o kredyt. Przeważnie każdy bank posiada swój własny, unikalny wniosek kredytowy. Jednak niemal w każdym banku musimy podać te same informacje. W formularzu na ogół musimy zamieścić poniższe dane:
- Imię i nazwisko,
- Adres zamieszkania,
- Dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail),
- Numer PESEL, a także numer i serię dowodu osobistego,
- Informacje o dochodach w tym źródło ich pozyskiwania, a także ich wysokość (na ogół z trzech do sześciu ostatnich miesięcy),
- Stan cywilny,
- Liczbę osób będących na naszym utrzymaniu,
- Dane dotyczące innych zobowiązań, które obecnie spłacamy,
- Informacje dotyczące kredytu, który chcemy zaciągnąć, w tym jego kwotę i okres kredytowania.
Na podstawie informacji z wniosku, bank może zażądać od nas dostarczenia dodatkowych informacji np. zaświadczenie od pracodawcy, umowę, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni, (gdy jest to umowa cywilno-prawna). Czasami, gdy staramy się o wyższą sumę kredytu, a pozostajemy w związku małżeńskim, bank wymaga przedłożenia zgody od współmałżonka na zaciągnięcie kredytu.
Dowód osobisty
Dowód osobisty jest obok paszportu podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Jednak to właśnie dowód jest bezwzględnie wymagany przy ubieganiu się o każdy kredyt lub pożyczkę. Wielu konsumentów pyta o to, czy mogą okazać prawo jazdy, lub nawet legitymację studencką. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ oba dokumenty potwierdzają zdobyte umiejętności lub uprawnienia. Pomimo tego, że posiadają zdjęcie i nasze dane osobowe, nie są jednak dokumentami potwierdzającymi tożsamość. Jedynie obcokrajowcy przy zawieraniu umowy na kredyt dla cudzoziemców mogą udostępnić paszport lub kartę pobytu (stałego lub czasowego).
Przy składaniu wniosku i zawieraniu umowy w placówce banku konieczne jest posiadanie dowodu przy sobie, a także okazanie go pracownikowi. W przypadku kredytu online również musimy udowodnić, że dowód należy do nas, a dane widniejące na dokumencie należą do nas. W tym celu bank może wymagać od nas wykonania przelewu weryfikacyjnego lub użycia aplikacji weryfikującej. Niekiedy konieczna jest również video rozmowa z konsultantem i pokazanie dowodu do kamery. Inną metodą na pozyskanie środków z banku i potwierdzenie tożsamości jest złożenie wniosku przez Internet i wizyta w placówce banku w celu podpisania umowy. W tym przypadku konieczne jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego. Więcej informacji na temat metod weryfikacji tożsamości znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Zaświadczenie o dochodach
Kolejnym bardzo istotnym dokumentem, którego wymagają banki, jest zaświadczenie o zarobkach wnioskodawcy. W tym celu potencjalny pożyczkodawca musi w zależności od formy składania wniosku pobrać wniosek ze strony internetowej banku i wydrukować go lub udać się po papierowe zaświadczenie do placówki banku. Następnie należy dostarczyć zaświadczenie swojemu pracodawcy i prosić go o wypełnienie. Zaświadczenie jest dokumentem, który potwierdza, że mamy stałe źródło dochodu, a także, na jakim poziomie te dochody się kształtują. Na podstawie tego dokumentu banki badają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Na zaświadczeniu powinny widnieć nasze dane, dane pracodawcy, a także forma, rodzaj umowy, a także okres, na jaki jesteśmy zatrudnieni.
W przypadku osób, które nie pracują np. emerytów lub rencistów, nie jest wymagana zaświadczenie od pracodawcy, lecz zaświadczenie z ZUS, o przysługującym nam prawie do świadczenia i jego wysokości. Możliwe również, że będzie wymagany dowód wypłaty świadczenia.
Przedsiębiorcy przeważnie muszą dostarczyć zestawienie przychodów, kosztów i dochodu od początku roku z Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ostatni roczny PIT 36 lub 36L.
Zaświadczenia te nie zawsze są wymagane. Wiele zależy od kwoty kredytu, przy niższych sumach nie zawsze są wymagane. Zdarza się również, że osoby, które są klientami banku i prowadzą w nim rachunek bankowy, w ogóle nie muszą udowadniać swoich dochodów. Banki mają wówczas wgląd w rachunek bankowy i mogą samodzielnie sprawdzić wpływy konsumenta.
Wyciąg z konta bankowego
Oprócz wspomnianych dokumentów często banki wymagają od wnioskodawcy dostarczenia wyciągu z historią operacji na rachunku bankowym. Z historii transakcji, bank może się dowiedzieć, nie tylko ile zarabiamy, ale także ile wydajemy. Przeważnie z rachunku bankowego, na który otrzymujemy przelew od pracodawcy, zlecamy płatności za wszelkie zobowiązania finansowe. Ponadto bank od razu ma do wglądu sposób, w jaki rozporządzamy środkami. Dzięki temu widzi, czy jesteśmy rzetelni i skrupulatnie. To ważne informacje, które pozwolą kredytodawcy ocenić poziom ryzyka kredytowego, który podejmuje bank, udzielając nam wsparcia finansowego.