Drewno to jeden z najbardziej solidnych i zarazem najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Żeby cieszyło oko przez długi czas, musisz je odpowiednio zabezpieczyć, bo pozostawienie drewna w stanie surowym sprawi, że szybko straci blask. Podpowiadamy, jaka farba do drewna będzie najlepsza w zależności od tego, gdzie się znajduje i jaki efekt chcesz uzyskać.
Rysunek słojów czy pełne krycie – co wybierzesz?
Urok drewna tkwi w szczegółach, konkretnie w jego naturalnej strukturze i rysunku, który tworzą słoje. Jeśli meble lub konstrukcje, które chcesz odnowić, mają widoczne słoje, warto je zachować i wykończyć produktem, który zabezpieczy drewno, zachowując jego naturalny wygląd. Pamiętaj, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko, jeśli drewno jest w dobrym stanie, bez pęknięć czy ubytków, bo tylko wtedy efekt estetyczny będzie wart Twojej pracy. Gdy natomiast drewno jest podniszczone i wymaga wypełnienia ubytków, najlepiej pokryć je farbą kryjącą, która zamaskuje skazy drewna i przywróci piękny wygląd mebla czy altany. Wybór farby kryjącej to także kwestia gustu – drewno równie dobrze prezentuje się w kolorze, jak i w wydaniu naturalnym.
Jaka farba do drewna na zewnątrz?
Przy malowaniu drewna na zewnątrz konieczne jest zastosowanie impregnatu, który uchroni drewno nie tylko przed wpływem warunków atmosferycznych, ale również zapobiegnie atakom szkodników. Więcej o roli impregnowania przeczytasz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zabezpieczyc-drewno-w-ogrodzie.Dopiero na pokryte impregnatem drewno nakłada się lakierobejcę bądź lakier, które pozwolą zachować rysunek słojów. Lakier jest bezbarwny, więc pozwoli zachować naturalny kolor drewna Z kolei lakierobejca to lakier z dodatkiem pigmentu, który nadaje drewnu kolor i stanowi dodatkową ochronę. Gdy wszystkie warstwy wyschną, wykończ drewno woskiem. Bejcę i lakiery nakładaj za pomocą pędzla, który dzięki intensywnemu pocieraniu pozwoli na wniknięcie więksej ilości produktu w głąb drewna.
Jeśli chcesz pomalować drewno farbą kryjącą, najlepszym wyborem będzie emalia alkidowa o szczególnej odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, że w tym wypadku drewno przed malowaniem musi zostać zmatowione, a ewentualne ubytki uzupełnione.
Czym malować drewno wewnątrz?
Ponieważ powierzchnie drewniane we wnętrzach nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą, mrozem czy szkodnikami, impregnacja nie jest konieczna, choć jak najbardziej można zastosować lakier czy lakierobejcę. Alternatywą jest olejowanie drewna, które pozwala zachować jego naturalny wygląd i równocześnie ochronić je przed wilgocią czy uporczywym brudem. Gdy natomiast zechcesz nadać koloru meblom, boazerii czy ramom okiennym, wybierz wodorozcieńczalne farby akrylowe, dzięki którym uzyskasz intensywne kolory i mocny efekt krycia. W przypadku powierzchni intensywnie użytkowanych, takich jak stoły czy krzesła, warto wybrać farbę alkidową, bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne. Do malowania mebli farbą kryjącą czy boazerii wybierz wałek, który pomoże uzyskać gładką, wolną od smug powierzchnię. Więcej o tym, jak przygotować do renowacji drewno w różnym stanie znajdziesz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/jaka-farba-do-drewna-zaimpregnowac-ogrodzenie.