Zostanie menadżerem w firmie, w której od wielu lat pracuje się jako „zwykły pracownik” jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego – w końcu na tej pozycji jesteśmy w stanie zarabiać więcej, szybciej się rozwijać, mieć dostęp do nowych zadań i sprawować kontrolę nad ludźmi. Jak więc zasłużenie osiągnąć sukces i stać się dobrym menadżerem?
Doświadczenie budowane rozwojem
Wszystko powinniśmy zacząć od rzetelnego i sumiennego podejścia do wykonywanej przez nas podstawowej pracy. Wykonujmy nasze zadania w sposób prawidłowy i zadowalający, zawsze się do nich przykładając – w końcu zostanie to zauważone, a nawet jeśli nie zostanie to od razu docenione samym awansem, może poprowadzić do postawienia przed nami nowych wyzwań. Również i do nich musimy podchodzić ambitnie, stawiając im czoła, ucząc się na własnych porażkach i czerpiąc lekcję z sukcesów. Analizujmy każdy z naszych kroków i zastanawiajmy się, jak możemy poprawić efektywność naszego działania – świadomość siebie i własnych działań to podstawa w rozwoju.
Od menadżera wymaga się jednak o wiele więcej, niż umiejętności związanych z kierowanym przez niego stanowiskiem. Nie tylko więc wypełniajmy swoje własne obowiązki, ale patrzmy na cały proces w skali makro, zwracając uwagę na części składowe całego procesu działania firmy i starając się zrozumieć zależności między każdym z pracowników. Wyciągajmy z tego wnioski, które pomogą nam w zostaniu lepszym menadżerem. Podejdźmy do naszych kolegów z empatią, starając się wczuć się w ich rolę. To z pewnością nam się opłaci.
Szkolenia wspaniałym wspomagaczem
Proces budowania doświadczenia w ramach codziennej pracy nie zawsze wystarczy do zostania menadżerem. Ba, dla nas zawsze powinno to być za mało – w końcu jesteśmy ambitni i poważnie podchodzimy do naszej kariery, stawiając rozwój nade wszystko. Doskonale przyświeca temu branie udziału w szkoleniach branżowych – nie tylko takich organizowanych przez naszą firmę (choć takie okazje zawsze powinniśmy łapać i wykorzystywać do cna), ale takich wynikających z naszej inicjatywy.
Nie róbmy tego wszystkiego „na pokaz” – w szkoleniach nie bierzemy bowiem udziału wyłącznie po to, aby wpisać sobie je do CV i aby były czymś, na czym zawiesi oko nasz pracodawca. Wiedza wyniesiona z tych szkoleń to podstawa, bez której tak właściwie przechodzenie ich nie ma sensu. Właśnie dlatego do każdego z nich podchodźmy z nastawieniem na rozwój, a nie na to, żeby zyskać pusty tytuł czy wers w życiorysie.
Podsumowanie
Aby zostać menadżerem nie wystarczą same chęci i sama świadomość tego powinna nam przyświecać w czasie całej naszej kariery. Tutaj liczą się przede wszystkim działania, głównie te zmierzające ku rozwijaniu się. Doświadczenie możemy zdobywać w czasie naszej codziennej pracy, ale nie tylko – również podejmując się wszelkiego rodzaju szkoleń możemy poprawić swoje kwalifikacje, zyskać w oczach wysoko postawionych w naszej firmie osób (w końcu samo branie w nich udziału jest wielkim świadectwem ambicji), a także po prostu przyspieszyć w wielu przypadkach żmudny proces doskonalenia się.
Więcej informacji znajdziecie na: https://leadership-center.pl/szkolenia-managerskie/