Branża nieruchomości pełna jest mitów, które głoszą, że wejść do niej mogą tylko bogaci ludzie lub tacy, których członkowie rodziny działają w niej od lat. Nie do końca jest to prawdą, co nie zmienia faktu, że zostanie deweloperem do prostych nie należy. Sprawdzamy, jak to zrobić, by móc określać się mianem ‘dewelopera ze stolicy’.
Kim jest deweloper?
To po prostu uczestnik rynku nieruchomości, którego nadrzędnym celem jest inwestycja w budowę, a następnie sprzedaż domu lub mieszkania na rynku pierwotnym. Większości z nas deweloperzy kojarzą się jedynie z wielokondygnacyjnymi budynkami wielorodzinnymi, ale zakres ich działania jest znacznie szerszy. Odpowiadają także za powstawanie domów jednorodzinnych, galerii handlowych czy też biurowców.
Duże zmiany w definiowaniu rzeczywistości polskich deweloperów wprowadziła ustawa, która zaczęła obowiązywać w 2011 roku. W formalny sposób zdefiniowała działalność deweloperską i ograniczyła ją jedynie do obrotu mieszkaniami oraz domami jednorodzinnymi, które sprzedawane są osobom fizycznym. Jeśli nabywcą budowanych przez inwestora nieruchomości są firmy, to z formalnego punktu widzenia nie jest on deweloperem.
Deweloper mieszkaniowy w Warszawie – jak rozpocząć działalność?
Prowadzenie firmy deweloperskiej wymaga założenia działalności o określonej formie prawnej. Ze względu na duże ryzyko oraz spore kwoty, których obrotem zajmują się firmy deweloperskie, najlepszą formą są spółki kapitałowe (spółka z o.o. lub spółka akcyjna). Warto również wziąć pod uwagę spółkę komandytową, gdzie komplementariuszem jest również spółka z o.o.
Kolejnym etapem jest pozyskanie odpowiedniego finansowanie, które będzie podstawą jakiejkolwiek działalności firmy. Konieczne do tego będzie pozyskanie zewnętrznego inwestora – mowa tutaj przede wszystkim o bankach, które proponują kredyty deweloperskie. Alternatywnym rozwiązaniem jest pożyczka od innej spółki, która przynosi stabilne zyski lub sprzedaż obligacji celowych.
Know – how – bez wiedzy trudno zajść daleko w tak wymagającym biznesie. Już na początku działalności konieczne będzie skompletowanie odpowiedniego zespołu specjalistów. Ważne, by w przeszłości zajmowali się oni inwestycjami podobnymi do planowanych przez Ciebie – lepiej uczyć się na ich błędach, niż popełniać własne. Zwłaszcza, że błędy w branży nieruchomości mogą doprowadzić do szybkiego upadku firmy.
Deweloper z kontaktami – z kim warto się poznać?
Budowa obiektu wielorodzinnego lub osiedla domów jednorodzinnych to skomplikowany logistycznie proces, w którym musi uczestniczyć kilka podmiotów. Mowa tutaj przede wszystkim o podwykonawcach, którzy wykonują dla nas zlecenia.
Już na początku swojej działalności deweloperskiej w stolicy warto nawiązać kontakt z przedstawicielem betoniarni w Warszawie, ekipami budowlanymi, specjalistami od reklamy, a także prawnikami. W portfolio swoich znajomości dobrze jest mieć również inżynierów budowlanych, księgowych, a także bankierów, którzy pomogą uzyskać finansowanie na realizację kolejnych inwestycji.