Uprawianie żeglarstwa (zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie) wiąże się z różnorodnymi czynnikami, które mogą wpływać niekorzystnie na naszą skórę. Wiatr, słońce i zimne powietrze z pewnością nie będą naszym sprzymierzeńcem podczas żeglowania.
Biorąc pod uwagę te czynniki, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć naszą skórę przed ich działaniem – warto pomyśleć o tym wcześniej i przed planowanym wypadem na żagle wyposażyć nasz ekwipunek w odpowiednie środki, a nas samych – w odpowiednią wiedzę.
Uważaj na słońce, chłód i wiatr
Wiatr i niskie temperatury mogą szczególnie negatywnie wpłynąć na stan niezabezpieczonej przed ich działaniem skóry. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nieosłonięte i najbardziej wrażliwe fragmenty naszego ciała – twarz, szyję, dłonie. Kontakt z zimnem (w szczególności – długotrwały i intensywny) powoduje rozszerzenie naczynek, co z kolei może prowadzić do przewlekłego rumienia. Dobrą ochroną skóry przed chłodem i wiatrem są kremy, które powinniśmy dobrać, biorąc pod uwagę rodzaj naszej skóry (decyzję taką warto podjąć w porozumieniu z dermatologiem). Zawarte w nich lipidy wzmacniają bariery ochronne naskórka, ograniczając liczbę powstałych uszkodzeń. Utrzymanie naturalnej wilgoci jest bardzo ważne przy wietrze i niskich temperaturach. Raczej należy unikać kremów żelowych lub bardzo lekkich – niska zawartość tłuszczy, charakteryzująca najczęściej tego typu środki, zazwyczaj okazuje się niewystarczająca dla prawidłowej ochrony i odbudowy skóry.
Nie lekceważ swojej skóry
Równie ważną rzeczą jest ochrona przed słońcem – żeglowanie wystawia naszą skórę na działanie nie tylko wiatru i chłodu, ale również promieni UV, których nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy dla naszej skóry. Ochronę przed skutkami nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne mogą stanowić kremy z filtrem – w tym wypadku jego wyboru również powinniśmy dokonać z uwzględnieniem rodzaju naszej cery – pamiętajmy o tym, że im jaśniejszą mamy cerę, tym filtr powinien być mocniejszy. Jeśli mimo wszystko nie uda nam się ochronić skóry przed szkodliwym działaniem słońca, powinniśmy zadbać o jej regenerację i zastosować środki łagodzące poparzenia i przyspieszające odbudowę.
Myśląc o ochronie skóry podczas żeglowania, nie powinniśmy zapominać o wargach – czerwień wargowa jest bardzo wrażliwa i w takich warunkach nietrudno o jej uszkodzenie, objawiające się popękanymi, spierzchniętymi ustami. Dobrym wyjściem zapewne okaże się zastosowanie pomadki ochronnej, która wzmocni naturalną ochronę warg.
Skuteczną metodą jest też osłanianie skóry, a w szczególności najbardziej wrażliwych miejsc. Osłaniajmy jak największą powierzchnię naszego ciała – w ten sposób ochronimy naszą skórę w szczególności przed szkodliwym działaniem wiatru oraz temperatur. Pamiętajmy również o regularnym uzupełnianiu płynów – pijąc wodę, wyposażamy w nią naszą skórę, dzięki czemu jest ona zadbana i bardziej wytrzymała.
Podsumowując, naszą skórę powinniśmy chronić w szczególności w czasie wzmożonego działania szkodliwych czynników pogodowych – zwłaszcza w przypadku, gdy zamierzamy oddawać się żeglarstwu. Zastosowanie odpowiednich zasad oraz środków kosmetycznych pozwoli nam cieszyć się przyjemnością żeglowania bez martwienia się o kondycję naszej skóry.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem MEDICINEMAG.PL