Jak zachować formę w domu?

Materiał zewnętrzny

W ostatnim czasie sporo osób zaczęło pracować z domu i jest na tzw. home office. Taki tryb życia zdecydowanie nie sprzyja kondycji. Nie dość, że nie trzeba pokonywać codziennej drogi do biura i z powrotem, to jeszcze spora grupa ludzi mierzy się z problemem częstszego niż zwykle zaglądania do lodówki i podjadania. Jak mimo to utrzymać formę?

Zdrowa dieta

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowa dieta jest podstawą dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki. To aspekt, o który należy zadbać w pierwszej kolejności. Wizyta u dietetyka i skomponowanie idealnie dopasowanego do danej osoby jadłospisu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie każdy jednak ma pieniądze i może pozwolić sobie na taką usługę. Jak zadbać o swoją dietę bez pomocy dietetyka? Poświęć trochę czasu na szukanie informacji w Internecie. Wiele osób znających się na tym temacie udostępnia darmowe, przykładowe jadłospisy, z których możesz zaczerpnąć inspirację. Dobrym sposobem na przyjrzenie się temu, co jesz, jest też zapisywanie wszystkiego, co trafia na Twój talerz i eliminowanie z diety tych dań czy przekąsek, które nie są zdrowe. Skuteczną praktyką jest również tworzenie tygodniowych jadłospisów i trzymanie się tego, co w nich zapisane. Taki nawyk pozwala nie tylko kontrolować swoją dietę, ale też oszczędza czas i pieniądze (nie kupujesz składników, których nie potrzebujesz, nie zastanawiasz się nad tym, co przygotować do jedzenia). Bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody. Jeśli nie będziesz jej dostarczać Twojemu ciału w odpowiedniej ilości, może to powodować jej zatrzymanie w organizmie i uczucie spuchnięcia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów.

Wykonywanie odpowiedniej liczby kroków każdego dnia

Prostym, ale jednocześnie efektywnym sposobem na utrzymanie formy jest wykonywanie zalecanej przez WHO liczby kroków. Wbrew pozorom codzienny ruch w takim zakresie nie jest oczywisty, tym bardziej dla osób, które pracują z domu albo dojeżdżają do pracy czy w inne miejsca samochodem. Jak kontrolować liczbę pokonywanych w ciągu dnia kroków? Większość telefonów ma wgraną aplikację, która to umożliwia. Jeśli w Twoim smartfonie jej nie ma, możesz pobrać darmowy program nawet w mniej niż minutę. Liczenie kroków przez telefon nie jest jednak bez wad. Część osób twierdzi, że aplikacje nie działają precyzyjnie. Ponadto jeśli telefon zostaje na biurku, a Ty idziesz np. wynieść śmieci, kroki nie zostaną Ci naliczone. Inną opcją są zegarki typu krokomierze albo bardziej zaawansowane opaski sportowe. Część z nich poza tym, że liczy kroki, ma też wiele innych funkcji, np.: Ciśnieniomierz, możliwość parowania z telefonem i prowadzenia rozmów, słuchania muzyki i zarządzania odtwarzaniem bez sięgania po smartfona. Dla osób, które dużo ćwiczą i wybierają różne aktywności, zegarek sportowy z wieloma trybami pracy będzie bardzo dobrym wyborem. W niejednej recenzji takiego sprzętu można przeczytać, że stanowi on skuteczną motywację do tego, aby codziennie się ruszać i tym samym dbać o swoje zdrowie.

Regularne ćwiczenia

Dbanie o formę to nie tylko zdrowa dieta i spacerowanie, ale też bardziej zaawansowane ćwiczenia. Każdy już zdaje sobie sprawę z tego, że dobry trening można wykonać nie tylko na siłowni, ale też w domu. Po pierwsze, już kilka lat temu na polskim rynku pojawiło się sporo trenerów i trenerek, którzy tworzą programy treningowe dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Wiele darmowych filmów z ćwiczeniami można znaleźć na YouTubie i to w różnych językach. Jeśli nie masz kondycji ani czasu, nie musisz zaczynać od zaawansowanych i długich programów. Już nawet 15 minut dziennie intensywnego ruchu może sporo zmienić. Jeśli masz wolne miejsce w domu, możesz zaprojektować sobie własną mini siłownię, kupić akcesoria do ćwiczeń, takie jak: Piłki, gumy, ciężarki i skakanki, a także wyposażyć się w odpowiednie sprzęty. Jednym z popularniejszych urządzeń do ćwiczeń, jakie można spotkać w polskich domach, są rowerki stacjonarne. Wybór modeli jest naprawdę szeroki, więc każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. O tym, jaki rower stacjonarny warto kupić, dowiesz się z Internetu.

Dbanie o regenerację i sen

Jest pewna kwestia, o której sporo osób zapomina, a to błąd. Mowa o regeneracji i odpowiedniej ilości snu. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje ciało dobrze wyglądało, nie możesz ćwiczyć ponad siły i liczyć na to, że nie wpłynie to negatywnie na Twoje samopoczucie. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale podczas regeneracji dochodzi do odbudowy uszkodzonych w trakcie wzmożonej aktywności włókien mięśniowych. Efektywna przerwa w ćwiczeniach jest niezbędna do tego, aby mięśnie miały czas na wzrost. Pamiętaj, że wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu i trzymać dietę, aby mieć dobre samopoczucie i zdrowo wyglądać.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments