Zasady wykonywania makijażu nie zmieniają się od lat. Nie ma znaczenia, czy siadamy przed lustrem, aby zrobić makijaż codzienny, czy też dopracowujemy jego wieczorowe wydanie. Podstawowe reguły zawsze będą identyczne. Owszem, zmieniają się kosmetyki, ich jakość jest coraz lepsza, paleta kolorystyczna zachwyca nas z każdym rokiem jeszcze mocniej, ale zasady zawsze pozostają te same. Prześledźmy jeszcze raz, krok po kroku, jak wykonać makijaż prawidłowo, bo być może jednak coś Cię zaskoczy…
Zanim zaczniesz…
Z pewnością wiesz, jak wykonać makijaż, ale czy pamiętasz zawsze o nawilżeniu skóry? To właśnie dobry krem nawilżający zastosowany pod makijaż sprawi, że skóra będzie wyglądała świeżo i lekko. Kosmetyk musi być dostosowany do rodzaju cery. Jeśli Twoja skóra jest normalna, to warto zastosować preparat o żelowej konsystencji. Dla tłustej lepszy będzie kosmetyk beztłuszczowy, bo on nawilży skórę, ale nie spowoduje nadmiernego wydzielania sebum. Skóra sucha wymaga kremu działającego najsilniej. Nawet jeśli wiesz, jak wykonać makijaż, i nie stosowałaś wcześniej porządnego nawilżania – spróbuj. Sama stwierdzisz, że kosmetyki znacznie łatwiej rozprowadzić, a cały makijaż nabiera lekkości czy naturalności.
Piękna cera, czyli jak wykonać makijaż na świetnym podłożu?
Tak jak malarz przygotowuje pieczołowicie płótno pod swój nowy obraz, tak my musimy pochylić się nad własną cerą. Najpierw warto zastosować korektor, który szybko zamaskuje to, czego nie warto pokazywać. Drobne krostki, popękane naczynka albo cienie pod oczami znikną błyskawicznie i będzie nic już nie stanie na przeszkodzie do nałożenia podkładu.
Możesz doskonale znać zasady, jak wykonać makijaż, ale to nie pomoże, jeśli nie dobierzesz właściwie koloru podkładu. Ten kosmetyk musi mieć odcień o ton jaśniejszy od Twojej skóry. Po nałożeniu cienkiej warstwy podkładu, trzeba chwilę odczekać. Kosmetyk osadzi się na skórze i stanie nieco ciemniejszy, dostosowując się idealnie do karnacji. Całość możesz lekko przyprószyć pudrem, szczególnie te miejsca, które mają tendencję do błyszczenia, czyli nos, czoło albo brodę.
Strobing i contouring, czyli jak wykonać makijaż z efektem „wow”
Strobing, czyli rozświetlenie fragmentów twarzy, to sposób na podkreślenie tego, co chcemy pokazać. Połóż nieco rozświetlacza na najbardziej wysunięte części kości policzkowych. Możesz również rozjaśnić górną część nosa, pomijając sam jego czubek. Z kolei bronzer nakładamy u podstawy kości policzkowych, po obu stronach nosa, jeśli chcemy go wyszczuplić, oraz na czole, gdy jest ono zbyt wysokie.
Oczy zwykle są najważniejsze
Jak wykonać makijaż oczu? Warto przygotować cienie do powiek w kilku odcieniach tego samego koloru. Na górną powiekę nałóż cień w niezbyt intensywnym odcieniu, a następnie umieść jego ciemniejszą odmianę w zewnętrznym kąciku oka. Najwyższy punkt powieki możesz delikatnie rozjaśnić. Granice pomiędzy odcieniami muszą być niewidoczne, użyj więc szerszego pędzelka, aby je dokładnie rozetrzeć.
Kolejnym krokiem jest użycie eyelinera, za pomocą którego możesz namalować zgrabną kreskę na górnej powiece. Jeśli chcesz powiększyć oko, podkreśl linię wodną cielistą kredką. Oczy optycznie zaczną wydawać się większe. Teraz wystarczy tylko użyć dobrego tuszu do rzęs.
Ostatnim etapem perfekcyjnego makijażu jest podkreślenie ust. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz użyć pomadki lub błyszczyka. Jeśli cały makijaż utrzymany jest w subtelnym charakterze, możesz zastosować tylko błyszczyk. Na większe okazje, chociażby wieczorne przyjęcia, zdecydowanie polecamy pomadkę.