Jak wybrać urnę pogrzebową?

Materiał zewnętrzny

Już w dziewiątym wieku zrodził się w Polsce zwyczaj grzebania zwłok i wkładania ciał zmarłych w skrzynie przypominające dzisiejsze trumny. Była to wówczas i jest dzisiaj najpowszechniejsza tradycja funeralna mająca na celu pełne szacunku pożegnanie zmarłego. Niemniej jednak, na Zachodzie zwłaszcza, wraz z biegiem czasu coraz modniejszym zjawiskiem stała się kremacja, czyli poddawanie ciała osób nieżyjących procesowi spalania. Prochy powstałe na skutek wyżej wspomnianego kremowania są natomiast umieszczane w specjalnych urnach, które na pierwszy rzut oka przypominają coś w rodzaju mini-trumien. Mimo, że w naszym kraju nadal ceremonia pogrzebowa w zdecydowanej większości przypadków wiąże się ze standardowym pochówkiem z klasycznymi trumnami, nie brak zwolenników kremacji, którzy tym samym w domach pogrzebowych typu Jakubisiak decydują się na zakup urny. Czym jednak warto kierować się, wybierając ten rodzaj mogiły?

Surowiec

Bezwzględnie najistotniejszym czynnikiem przesądzającym o tym, że kupimy taką a nie inną urnę w której złożone zostaną prochy naszego bliskiego zmarłego powinna być wysoka jakość surowca, z jakiego zamawiany produkt został wykonany. Najbardziej powszechne są urny drewniane, podobnie zresztą jak i drewniane trumny, ale także nie brak na rynku funeralnym przykładowo skrzyneczek metalowych, czy kompozytowych, a nawet zrobionych ze szlachetnego kamienia. Każdy z tych materiałów budulcowych odznacza się szeregiem właściwości decydujących o jego zaletach, ale i zarazem wadach zastosowania przy produkcji urn pogrzebowych. W przypadku drewna na plus na pewno jest to, że jest to efektowny wizualnie surowiec, który jest do tego całkiem naturalny, a gdy wybierzemy modele z twardego drewna takie jak przykładowo dębina czy sosna, dodatkowo mamy gwarancję wytrzymałości oraz odporności na szereg uszkodzeń mechanicznych i negatywne oddziaływanie warunków pogodowych. Skrzynki funeralne z metalu są natomiast niewątpliwie najbardziej niepodatne na wszelkie zniszczenia. Popularne są też urny ze stali nierdzewnej, które – podobnie jak te metalowe- cechują się ogromną solidnością i wysoką jakością. Są szczelne i odporne na deformacje. Urny kamienne z kolei są bardzo eleganckie, wręcz monumentalne niekiedy, zwłaszcza gdy robione są z takich materiałów jak marmur oraz granit. Kompozytowe modele zaś są o wiele tańszym odpowiednikiem urn drewnianych czy kamiennych i generalnie są one robione z budulca sztucznego, więc też są niepodatne na zarysowania bądź odkształcenia, ale nie prezentują się już tak ładnie.

Forma

Poza materiałem, z jakiego urny są robione, kolejną bardzo ważną kwestią wyboru takiego a nie innego modelu okazuje się kształt mogiły. W tym przypadku najczęściej chodzi już tylko i wyłącznie o kwestie gustu osób zamawiających opisywany rodzaj produktów funeralnych. Niemniej jednak warto jest, z powodów czysto estetycznych, zdecydować się na urnę o takiej formie jak już znajdująca się na cmentarzu urna z prochami innego krewnego z najbliższej rodziny chowanej osoby.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments