Jak wybrać perfumy? Po czym poznać oryginalne i co musisz wiedzieć, by wybrać te najlepsze dla Ciebie?

Materiał zewnętrzny

Perfumy od zawsze wzbudzały wiele emocji. To zapach zamknięty w buteleczce, który może rozpalać do czerwoności… albo w zależności od gustu — brzydzić. Chociażby z tego powodu fascynują. Dlatego też ludzie chcą wiedzieć o nich jak najwięcej. Wiedza ta umożliwia wybieranie najlepszych zapachów, które pasują do konkretnych osób i uzupełniają się z ich naturalną wonią. Po czym poznać oryginalne perfumy? Jakie wybierać? Co warto sprawdzić przed zakupem?

Perfumy to dar dla bogów

Czy wiesz, że początkowo perfumy były komponowane jako podarunek dla bogów? Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego „per fumum” i oznacza w dosłownym tłumaczeniu „przez dym”. Początkowo wonności były traktowane jako podarunek dla sił najwyższych. Dlatego na ołtarzach palono kadzidełka, skrapiano je olejkami, wywarami z ziół i aromatycznymi żywicami. Pachnący dym miał trafiać prosto do bogów i wraz z nim zanosić modlitwy i prośby wiernych. W starożytności substancje zapachowe były rodzajem świętości zarezerwowanym dla najbogatszych i najznamienitszych. Pierwsze prekursory współczesnych perfum powstały w starożytnym Egipcie około 2000 lat temu. Stworzono je z myślą o faraonach, ale dość szybko się upowszechniły i były używane także przez bogaczy. Wtedy miały one formę olejków i balsamów, które nie miały dodatku alkoholu. Później perfumy na zmianę cieszyły się popularnością i były zakazywane przez swój zbyt zmysłowy charakter. Dopiero w XIX wieku przestano traktować je jako czarną magię wykorzystywaną do uwodzenia i mieszania zmysłów, a zaczęto myśleć o nich raczej jako o czymś codziennego użytku. Początkowo były one produkowane dla konkretnej osoby – zgodnie z jej charakterem i okazją. Dopiero w XX wieku synteza chemiczna sprawiła, że perfumy stały się zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne.

Oryginalne perfumy a podróbki

Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać perfumy, musimy skupić się na tym jak odróżniać oryginalne produkty od podróbek. Zdarza się, ze falsyfikaty na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo i możliwe, że nawet pachną bardzo podobnie. Z pewnością jednak nie będą równie trwałe. To wynika z prostej kwestii – w oryginalnych perfumach znajdują się trzy nuty zapachowe. Są one uwalniane stopniowo, dlatego możesz zauważyć, że po pewnym czasie perfumy pachną trochę inaczej niż na samym początku po ich aplikacji. W przypadku podrabianych produktów zauważalna jest tylko jedna nuta. To właśnie z tego powodu podróbki są takie tanie. Do ich produkcji wykorzystano zdecydowanie mniej składników, a receptura jest wyraźnie uproszczona. Nie zawsze można jednak wypróbować perfum przed zakupem. W takim wypadku warto dobrze przyjrzeć mu się z zewnątrz. Kartonik i flakon mogą dostarczyć Ci ogromu informacji na temat samego produktu. Uwagę trzeba zwracać na wszystkie szczegóły – użyte odcienie, kroje pisma lub ewentualne zdobienia. Bardzo ważne jest również, by zwrócić uwagę na pojemność perfum. Każde z nich są sprzedawane w kilku określonych pojemnościach. Jeśli masz w dłoni flakon o pojemności, która nie została wymieniona przez producenta perfum na jego stronie internetowej… to najprawdopodobniej masz do czynienia z podróbką. Oczywiście pierwsza czerwona lampka powinna zapalić się w Twojej głowie na widok podejrzanie niskiej ceny perfum. To już znak, że najprawdopodobniej nie są one oryginalne. Więcej: https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/perfumy-i-wody/

Z czego produkuje się perfumy?

Perfumy to przede wszystkim olejki zapachowe pochodzenia roślinnego. Są one wymieszane ze sobą zgodnie z recepturą ich twórcy, która tworzy wyjątkową kompozycję. Oprócz skoncentrowanych olejków zapachowych, w perfumach znajdują się także środki homogenizujące, które dają produktowi trwałość. Ich zadaniem jest ułatwienie mieszania się różnych cieczy. To właśnie one odpowiadają za gładką i jednolitą konsystencję perfum wlanych do flakonika. W ich składzie znajduje się także rozpuszczalnik, czyli najczęściej etanol. Dzięki temu perfumy są trwałe i równocześnie łatwe w aplikacji. Bardzo ważne jest również to, że wyłącznie produkty o najmniejszym stężeniu rozpuszczalnika zasługują na miano perfum. Jeśli jest go więcej, to mamy do czynienia z wodą perfumowaną lub wodą toaletową. Są one tańsze od perfum, ale mają również zdecydowanie niższą trwałość. Czasami do produkcji niektórych zapachów używa się składników pochodzenia zwierzęcego np. ambry, piżma, cybety oraz kastoreum. Mają one bardzo intensywny zapach i mogą zdominować roślinne nuty zapachowe. Umiejętnie użyte mogą one też podkreślić ich woń i sprawić, że nabierze ona szczególnej głębi.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments