Jak wybrać odpowiedni aspirator elektryczny?

Katar jest problematyczny bez względu na wiek – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Uczucie zatkanego nosa, cieknąca z niego wydzielina i podrażniona błona śluzowa mogą utrzymywać się przez kilka dni. Niestety, małe dziecko nie wydmucha nosa samodzielnie, a jego niedrożność bardzo utrudnia oddychanie. Robienie tego przez usta jest natomiast niefizjologiczne, a wręcz niewskazane. W przypadku dzieci do trzeciego roku życia warto mieć zawsze pod ręką aspirator elektryczny – niezwykle pomocne urządzenie do udrażniania przewodów nosowych.

Dlaczego aspiratory elektryczne to dobry wybór?

Jama ustna nie została przygotowana do pełnienia funkcji nosa, nie ogrzewa powietrza, ani nie oczyszcza go wstępnie. Nie można liczyć więc na ochronę przed wnikaniem patogenów. Zbawienny przy katarze okazuje się więc aspirator elektryczny. O jego zakupie warto pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki dla maluszka. Będzie niezwykle pomocny właśnie dla niemowląt. Przyda się także w przypadku parolatków. Za jego pomocą możliwe staje się szybkie i skuteczne udrożnienie zatkanego nosa. Jak wiadomo, małe dzieci często chorują i nawet niepozorny katar staje się dla nich czymś niezwykle uporczywym. Warto wobec tego ułatwić im przejście przez wszelkie przeziębienia i zapewnić swobodne oddychanie właśnie za pomocą aspiratora do nosa.

Co ważne – nie wiąże się to z dyskomfortem dla dziecka. Dawniej korzystano wyłącznie z klasycznej gruszki i chociaż ma ona pewne zalety, to jednak nie brakuje jej wielu wad. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nowoczesne urządzenie w postaci aspiratora elektrycznego. Jego zakup wiąże się z większym wydatkiem niż gruszki, ale nadal nie jest to wysoki koszt. Nawet zwykły model z podstawowymi funkcjami będzie niezwykle pomocny i należycie spełni swoje nadrzędne zadanie – sprzęt posłuży przez kilka lat.

Małe dzieci oddychają przede wszystkim przez nos, dlatego jeśli zostanie on zatkany, to niestety maluszek stanie się rozdrażniony i płaczliwy. Będzie mu trudno nie tylko oddychać, ale pojawi się także problemy z jedzeniem i ze spaniem. Kolejną kwestią jest zalegająca w nosie wydzielina, która stanowi siedlisko chorobotwórczych drobnoustrojów i zanieczyszczeń. W celu przyspieszenia powrotu do zdrowia należy na bieżąco ją usuwać, czyli udrażniać przewód nosowy. Idealnie nadaje się do tego oczywiście aspirator elektryczny. Korzystanie z niego jest sposobem na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się patogenów, ich wnikaniu do układu oddechowego i wywołaniu zapalenia oskrzeli.

Aspirator elektryczny może być używany każdego dnia, podczas codziennej pielęgnacji. Nie służy wyłącznie w trakcie choroby. Został zaprojektowany w taki sposób, aby nie stanowić zagrożenia dla delikatnej błony śluzowej małego dziecka. Jest on całkowicie bezpieczny w stosowaniu. Może być używany od pierwszego dnia narodzin, a udrożnienie nosa zajmuje zaledwie chwilę.

Aspirator elektryczny – jaki wybrać?

Podczas wybierania aspiratora elektrycznego znaczenie ma to, w jaki sposób jest zasilany. W sprzedaży dostępne są modele na baterie, z akumulatorem i podłączone do gniazdka. W przypadku zasilania bateryjnego można liczyć na dużą mobilność. Jest to dla wielu osób bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy włożyć baterię i gotowe, a gdy po pewnym czasie się wyczerpią, pozostaje ich wymiana na nowe – i po kłopocie.

Będzie to świetna opcja również poza domem. Aspirator elektryczny nie zajmuje wiele miejsca, zmieści się z łatwością do torby. Przyda się na spacerze, podczas wizyty u rodziny, na wakacjach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby mieć przy sobie także zapasowe baterie – na wszelki wypadek.

Do użytku domowego świetnie sprawdza się aspirator zasilany akumulatorem – ze względu na dużą wygodę. Ładuje się go podobnie jak telefon komórkowy. Znika konieczność ciągłego kupowania baterii i ich utylizowania. Wystarczy co jakiś czas naładować baterię w urządzeniu i będzie gotowe do pracy. Z kolei aspiratory zasilane sieciowo działają wyłącznie po podłączeniu do gniazdka. Ma to zarówno zalety, jak i wady. Już sam przewód może być problematyczny, trzeba jeszcze mieć na uwadze jego ograniczoną długość. Należy uważać, aby dziecko za niego nie pociągało. Aspirator sieciowy będzie miał niewielki zasięg i przy braku prądu nie ma możliwości skorzystania z niego. Dużą zaletą jest jednak największa skuteczność spośród wszystkich rodzajów aspiratorów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze aspiratora elektrycznego?

Istotne w przypadku aspiratora elektrycznego jest to, aby był on łatwy w obsłudze. Ma być wygodny w użyciu i dobrze leżeć w dłoni. Warto wybrać model o ergonomicznych kształtach. Bardzo ważny w przypadku małego dziecka będzie zakup cichego urządzenia – aspirator nie może głośno pracować, aby nie przestraszyć malucha. Udrażnianie nosa przy jego użyciu stanie się niezwykle problematyczne. Dziecko będzie wzbraniać się i wpadać w panikę za każdym razem, gdy aspirator zacznie zbliżać się do jego twarzy. Trzeba wobec tego jeszcze przed zakupem upewnić się, że nie będzie miało to miejsca.

Kolejną kwestią są certyfikaty i normy, które spełnia urządzenie. Należy wybrać wyrób medyczny. Aspirator ma być wykonany z bezpiecznych materiałów, które są wolne od toksyn. Certyfikat CE to podstawa. Oznacza to, że urządzenie spełnia wszystkie wymagania europejskie. Istotna jest także opcja regulacji mocy ssania. W przypadku gęstej wydzieliny urządzenie musi skutecznie udrożnić przewód nosowy. Do codziennej pielęgnacji można zmniejszyć moc.

Design i multimedia także mają znaczenie. Jeśli dziecko nie ma kojarzyć udrażniania nosa z przykrym obowiązkiem, to warto wyposażyć je w aspirator o ciekawym wyglądzie, który przykuje wzrok maluszka. Mile widziane będą modele emitujące kolorowe światła, wygrywające melodie. Odwróci to uwagę dziecka i uspokoi je. Dostępne są nawet aspiratory przypominające kształtem zwierzęta. Dziecko potraktuje je jako zabawkę, przez co nie wzbudzą w nim strachu. Odsysanie wydzieliny przestanie być czymś stresującym.

Podsumowując, najważniejszymi kryteriami podczas wybierania aspiratora elektrycznego są:

 • łatwość obsługi,
 • wielkość,
 • skuteczność,
 • sposób zasilania,
 • ergonomiczna rączka,
 • głośność pracy,
 • design przyjazny dzieciom,
 • cena,
 • regulacja mocy ssania,
 • dodatkowe funkcje (typu wygrywanie melodii),
 • atesty i certyfikaty,
 • możliwość rozkręcenia i umycia,
 • opinie użytkowników.
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments