Jak wybrać najlepsze obuwie dla dziecka?

Materiał zewnętrzny

Dzieci uwielbiają aktywność i wszędzie ich pełno. Gdy lubią bawić się na zewnątrz trzeba zapewnić im wygodne i solidne, a także antypoślizgowe obuwie, które będzie dopasowane pod względem rozmiaru, a także odpowiednie do panującej aury. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać najlepsze obuwie dla dziecka.

Po pierwsze: jak dobrać rozmiar obuwia?

Na pewno by wybrać odpowiedni rozmiar obuwia dla dziecka trzeba zmierzyć stopę. Można w tym celu wykonać obrys stopy na kartce, a następnie zmierzyć ją od pięty do czubka najbardziej wystającego palca. W butach powinien być pewien zapas, zatem dobieramy obuwie o ok. 0,5 cm dłuższe. Natomiast obuwie absolutnie nie powinno być dłuższe o więcej niż 12 mm. Chodzi o to, aby stopa dziecka w bucie „nie pływała”. Źle dobrane buty mogą sprzyjać powstawaniu wad postawy, dlatego należy dbać o dobór odpowiedniego obuwia. Pierwsze buty dziecka powinny mieć cholewkę sięgającą ponad kostkę, która wspomaga prawidłowe ustawienie stopy. Buty powinny mieć wysoki i odpowiednio szeroki czubek, aby było wystarczająco dużo miejsca na palce i poruszanie nimi. Dzięki temu nie dochodzi do ich deformacji czy po prostu bólu przy chodzeniu.

Po drugie: zadbaj by obuwie miało antypoślizgową podeszwę

Istotne znaczenie przy doborze butów ma podeszwa. Przede wszystkim nie powinno się kupować dziecku butów na podbiciu większym niż 3,5 cm. Podeszwa powinna być elastyczna i sprężysta i zginać się na linii zgięcia palców. Warto wybrać podeszwę z gumy kauczukowej, która zapewnia właściwą przyczepność stopy do podłoża niezależnie od warunków. Zarówno trampki, sandały, jak i kalosze dla chłopca czy dziewczynki powinny być wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Po trzecie: dobierz wysokość cholewki do panującej aury i warunków – wybierz kalosze dla chłopca lub dziewczynki na deszcz, a nawet spacer po lesie

Na pewno buty trzeba zawsze dopasować do panujących warunków. Materiał, z którego są wykonane powinien pozwalać skórze oddychać. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju chorób skóry, w tym chorób grzybowych. Istotne znaczenie ma również wysokość cholewki. Buty powinny mieć właściwą wysokość, bo jak już wspomnieliśmy wsparcie pięty jest ważne dla prawidłowego ułożenia stopy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko skręcenia czy zwichnięcia. Zatem w czasie niepogody należy postawić na buty z wysoką cholewką. Doskonale sprawdzą się kalosze dla chłopca lub dziewczynki. Warto wybierać modele, które w swoim składzie nie posiadają PCV. Dobrze sprawdzą się kalosze, w składzie których istotną część ma naturalna guma kauczukowa. Bez problemu znajdziecie wegańskie kalosze dla chłopca czy dziewczynki, które nie są stworzone z żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie kalosze powinny być wyposażone we wkładkę z oddychającego materiału, która zapewnia większy komfort noszenia tego obuwia. Kalosze sprawdzą się w czasie zabawy w deszczu czy spacer po lesie lub nad staw w niepogodę, czy po deszczu, gdy jest grząsko.

Po czwarte: buty na co dzień i na aktywny wakacyjny wyjazd

Dobierając buty dla dziecka trzeba oczywiście postawić na różnorodność. W końcu niecodziennie dziecko założy kalosze. Zatem sprawdzą się przede wszystkim trampki. Te buty są wyjątkowo wygodne, miękkie, wykonane są z oddychającego materiału, a jednocześnie posiadają antypoślizgową podeszwę i mają wyższą cholewkę. Spełniają zatem wszystkie kryteria, które są niezbędne dla butów dziecięcych. Na pewno wybierając się na wakacje warto zadbać także o buty dla dziecka do pływania. Takie obuwie sprawdzi się zarówno na basenie, jak i otwartym akwenie. Chroni stopy przed zranieniem, ale i poślizgnięciem się. Na otwartych akwenach, np. w morzach, gdzie można spotkać kraby czy inne morskie zwierzęta, jak choćby jeżowce, które możesz spotkać choćby u wybrzeży Chorwacji czy Włoch.

Dobre letnie buty to oczywiście sandały i tutaj także trzeba zwrócić uwagę na odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, która także powinna być antypoślizgowa, a także solidne i łatwe zapięcie, np. na rzep. Dziecko powinno być w stanie samo założyć buty. W końcu powinno się tego nauczyć jak najwcześniej.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments