Jak wybrać monitor do pracy

Materiał zewnętrzny

Na ilustracyjnych zdjęciach w Internecie, przedstawiających ludzi, którzy pracują, najczęściej widać komputery przenośne. To takie nowoczesne, można to wszędzie ze sobą zabrać, można pracować w dowolnym miejscu, nie jest się przykutym do biurka itd. W rzeczywistości jednak ktoś, kto spędza przy komputerze wiele godzin, dobrze wie, że nie ma to jak stary (choć najlepiej: nowy), dobry pecet z porządnym monitorem. No dobrze, ale co to jest porządny monitor?

Rodzaje matryc

W rzetelnie prowadzonych sklepach internetowych ze sprzętem komputerowym podawane są wszystkie parametry techniczne monitorów. Na niektóre należy zwrócić szczególną uwagę. Pierwszym takim elementem jest rodzaj matrycy. Najczęściej spotykane rodzaje to TN, IPS, MVA i PVA. W zastosowaniach biurowych w zupełności wystarczy TN, natomiast jeśli ktoś ogląda na monitorze filmy, powinien rozejrzeć się za IPS, ponieważ jest to matryca gwarantująca szeroki kąt widzenia i dobre odwzorowanie kolorów.

Czas reakcji plamki (lub matrycy)

Ilu milisekund potrzebuje pojedynczy piksel obrazu, by zaświecić i zgasnąć? Nie ma to żadnego znaczenia przy pracach biurowych, liczy się natomiast w trakcie gier i przy oglądaniu filmów. Naprawdę dobry czas reakcji wynosi 4 ms i mniej.

Możliwość ustawienia ekranu

Monitory profesjonalne umożliwiają nie tylko odchylanie ekranu w pionie, ale także regulację ich wysokości. Chodzi o ergonomię: kark użytkownika męczy się, gdy trzeba wciąż spoglądać lekko w dół. Możliwość ustawiania wysokości mają np. monitory Dell P.

Wielkość (przekątna) ekranu

Monitory dla profesjonalistów to te większe. Nie dość, że wzrok mniej się męczy, gdy litery i cyfry na ekranie są wystarczająco duże, to jeszcze zwiększa się możliwość rozpoznawania drobnych szczegółów, co jest istotne np. dla grafików. Warto więc zwrócić uwagę na monitory Dell o przekątnej od 23,8 cala wzwyż. Monitor nie powinien być jednak za duży: jeśli praca przy nim miałaby wymagać kręcenia głową, to byłoby to dość męczące. Z kolei optymalne proporcje szerokości i wysokości ekranu to oczywiście 16:9, co odpowiada podstawowemu polu widzenia ludzkich oczu.

Kontrast i jasność obrazu

Warto też zwracać uwagę na kontrast statyczny. Najczęściej jego wartość oscyluje w przedziale 1:1000 – 1:5000. Im więcej, tym oczywiście lepiej. Jeśli monitor ma pracować w jasno oświetlonym pomieszczeniu, dobrze będzie też wybrać model o dużej jasności, czyli od 300 cd/m2. Obraz będzie wtedy dobrze widoczny. Z jasnością nie ma jednak co przesadzać, by monitor nie oślepiał użytkownika i nie męczył oczu bardziej, niż to konieczne.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments