TwojeCentrum.pl Dom i ogród Jak wybrać idealny materac?

Jak wybrać idealny materac?

Materiał zewnętrzny
0 komentarz

Zdrowy, spokojny sen to marzenie większości z nas. Aby cieszyć się komfortem podczas nocnego wypoczynku, zwróć uwagę na materac, jaki kupujesz – tak, aby był wygodny, sprzyjał odpowiedniemu ułożeniu pleców i utrzymaniu wyprostowanej postawy ciała. Taki materac to rodzaj inwestycji w zdrowie, a także efektywny relaks – ten zaś przełoży się w prostej linii na nasze samopoczucie, sukcesy zawodowe i energię do działania na każdy dzień.

Dlaczego sen jest taki ważny?

Sen pozwala na błyskawiczną regenerację oraz restart. Odpowiednia liczba przespanych godzin ma kluczowe znaczenie dla kondycji organizmu, zachowania zdrowia ciała i umysłu. Specjaliści utrzymują, że zdrowy, długi sen to najlepszy kosmetyk dla ludzkiej skóry – w nocy wygładzają się zmarszczki, kolor cery wyrównuje się, a my nabieramy sił do kolejnych zmagań dnia codziennego. Mózg naprawia uszkodzenia, porządkuje i zapamiętuje informacje (najczęściej te przyswojone chwilę przed zaśnięciem), a niekiedy rozwiązuje problemy, z którymi nie radzimy sobie w realnym życiu.

Sen – z medycznego punktu widzenia – to wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowa na poziomie fizycznym. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego organizmu – takiego „wyłączenia” nie może zabraknąć w prawidłowym rozwoju. Ponadto w czasie snu wyciszamy się na tyle, że uruchamia się nasza wyobraźnia, kreatywność i zdolność do myślenia metaforycznego.

Wybór odpowiedniego materaca

Biorąc to wszystko pod uwagę, wybór odpowiedniego materaca to naprawdę niezwykle ważna kwestia. Jeżeli źle dopasujesz nocne posłanie, szybko możesz tego pożałować – będziesz narażony na uporczywe dolegliwości w postaci intensywnego bólu pleców, wiecznego niewyspania, i osłabienia psychofizycznego, a to wszystko może kończyć się obniżeniem odporności i większą podatnością na choroby. Chcąc temu zapobiec, zwróć uwagę na cechy materaca, który stanie się Twoim podłożem do snu.

Podstawowe zasady

Zanim przejdziesz do odwiecznego dylematu (jaki materac wybrać – twardy czy miękki?) pomyśl o tym, do jakiego łóżka jest Ci potrzebne podłoże. Jeżeli masz tradycyjny mebel, sprawdzi się klasyczny materac, ale jeśli śpisz na wersalce, lepiej wybrać cienki materac nawierzchniowy. W przypadku większych łóżek pomyśl, czy lepiej postawić na jeden podwójny, czy dwa pojedyncze materace. Istotną kwestią jest też antyalergiczność produktu – zwłaszcza, jeśli kupowany materac ma się znaleźć w pokoiku dziecięcym.

Na rynku dostępne są materace o różnej twardości, które zazwyczaj numeruje się symbolami H1, H2, H3 i H4. Pierwsze oznaczenie stosuje się przy miękkich produktach, następne przy średnich, trzecie – twardych, a czwarte – bardzo twardych. Jak dopasować materac do swoich potrzeb? Trzeba wziąć pod uwagę wagę, ale i indywidualne preferencje osób, które będą na nim spały. Zazwyczaj materace miękkie dedykuje się osobom ważącym do 60 kilogramów, materace średnie osobom o wadze do 80 kg, a materace twarde i bardzo twarde wszystkim, którzy ważą więcej.

Zdjęcie: fotolia.com, 132415602 | Autor: Rawf8  

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies