Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka?

Materiał zewnętrzny

Każdy młody rodzic powinien wiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia niezwykle ważne jest zapewnienie mu bezpiecznej przestrzeni do leżenia na płasko. To najzdrowsza pozycja, która gwarantuje mu możliwość prawidłowego rozwoju – właśnie ona daje szansę na ćwiczenie mięśni grzbietu i praktykę pierwszych świadomych ruchów. W tym okresie doskonale sprawdza się więc mata edukacyjna dla dzieci, którą można stosować od pierwszych godzin życia przez nawet kilka następnych lat. Powinna być jednym z podstawowych elementów wyprawki przygotowywanej w czasie oczekiwania na narodziny potomka. Przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z jej użytkowania.

Mata edukacyjna dla dzieci – jak wybrać najlepszą?

Gdy pojawisz się w sklepie z artykułami dla niemowląt, szybko przekonasz się, że nowoczesne maty edukacyjne dla dzieci bardzo się między sobą różnią. To nie tylko inny design, ale przede wszystkim zróżnicowane materiały i inne funkcjonalności, które wpływają na inne obszary rozwoju niemowlęcia. Większość producentów oferuje dzisiaj produkty wykonane z wysoką dbałością o każdy detal, które można wykorzystywać przez kilka kolejnych lat. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że rodzicom trudno jest zdecydować, która mata edukacyjna będzie najlepsza dla ich dziecka. Na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, mata edukacyjna powinna być interesująca dla dziecka. Dlatego warto na początek ocenić jej wygląd – istotne są przede wszystkim odpowiednio dobrane kolory. To ważne, by nie były ani przesadnie stonowane, ani za bardzo krzykliwe. Dziecko musi je zauważyć, ale jednocześnie nie może się ich wystraszyć. Niemałe znaczenie mają także materiały i ich struktura. Sprawdź, jakie są w dotyku i czy wydają jakiekolwiek dodatkowe dźwięki – dzieci lubią np. szelest. Upewnij się także, czy pochodzą ze sprawdzonego źródła (dziecko będzie brało je do buzi!). Porównaj też dodatkowe zawieszki, które oferują dostępne maty edukacyjne – czy są dostatecznie interesujące, by maluszek chciał podążać w ich stronę?

Na końcu oceń także wagę i możliwość składania – dobrze, jeśli wybrany produkt jest mobilny i pozwala na zabranie go np. na wizytę u babci czy daleką rodzinną wycieczkę. Zwróć uwagę, że istnieją produkty, które można prać w pralce. Z tego względu często wybierana jest nowoczesna mata Tiny Love z serii Zabawa na Łące – rodzice bardzo doceniają jej funkcjonalność.

Mata dla niemowlaka – jakie ma zalety?

Warto zauważyć, że mata edukacyjna dla niemowlaka nie pojawiła się w ostatniej dekadzie – to produkt, z którego korzystali już nasi rodzice. Choć modele sprzed lat znacząco różniły się od tych dostępnych dzisiaj, już dawno było oczywiste, że stanowią bezpieczne i wygodne miejsce do pierwszych ćwiczeń całego ciała. Z biegiem czasu producenci zrozumieli jednak, że mogą wyposażyć je w więcej elementów, które przyciągną uwagę maluszka i zaktywizują go. W ten sposób stworzono produkt stymulujący zmysły i pobudzający do pierwszych prób świadomego wyciągania rączek. W dalszym ciągu rodzice cieszą się jednak gadżetem, który pozwala im mieć dziecko na oku, podczas gdy sami kończą wykonywanie domowych obowiązków.

Należy podkreślić, że mata dla dziecka to przede wszystkim bezpieczna przestrzeń, na której maluszek zaczyna się ruszać. To właśnie na niej może podejmować pierwsze próby przewracania się z boku na bok czy podnoszenia główki, tym samym wzmacniając grzbiet i szyję. Kolorowe zabawki znajdujące się po różnych stronach wyraźnie rozbudzają jego ciekawość i motywują do kolejnych prób.

Obecność pięknych zabawek jest niezwykle ważna dla nauki ruchów świadomych. Początkowo bowiem niemowlę nie zdaje sobie sprawy, że ma kontrolę nad swoimi kończynami. Mata edukacyjna może być więc miejscem, gdzie zacznie sięgać po wybrane przedmioty i chwytać je w malutkie rączki. W ten sposób rozwinie umiejętności z zakresu małej motoryki.

Nowoczesna mata edukacyjna dla dzieci sprawdza się nie tylko w pierwszych miesiącach ich życia. Gdy maluch podrośnie, można zdjąć pałąk z zabawkami, dzięki czemu służy ona za podstawę dla bazy. W ten sposób możliwe jest rozwijanie kreatywności poprzez najlepszy z możliwych sposobów nauki – zabawę.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies